Početna strana > Hronika > Vladimir Putin: Globalna ekonomska situacija postaje sve složenija, neophodno je iskoristiti priliku za razvoj domaće proizvodnje
Hronika

Vladimir Putin: Globalna ekonomska situacija postaje sve složenija, neophodno je iskoristiti priliku za razvoj domaće proizvodnje

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 24. april 2025.

Ekonomska situacija postaje složenija, neophodno je iskoristiti priliku za razvoj domaće proizvodnje, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin.

Neprekidna analiza ekonomske situacije je izuzetno važna, istakao je ruski predsednik.

"Uvek nam je u fokusu, a posebno sada, kada se međunarodna ekonomska situacija objektivno komplikuje, kada robna i finansijska tržišta doživljavaju ozbiljna kolebanja usled jačanja globalne konkurencije", rekao je Putin na konsultacijama o ekonomskim pitanjima. 

Neophodno je, kako dodaje, ne samo pratiti ove faktore i predviđati njihove promene, već je najvažnije iskoristiti prilike koje se otvaraju za razvoj sopstvene proizvodnje, trgovinskih odnosa i izvoza.

Osim toga, on ističe da treba iskoristiti mogućnosti i za jačanje domaće privrede u celini, kako bi ona progresivno i dinamično napredovala, bez obzira na spoljne faktore. 

Prema rečima predsednika, došlo je do namernog povećanja rashoda u federalnom budžetu za 25 odsto za period januar-mart, u odnosu na isti period prošle godine.

Do povećanja budžetskog deficita na početku godine došlo je zbog promene rasporeda rashoda, dodaje Putin. Naime, oni su pomereni na ranije datume, kako bi federalne i regionalne vlasti brže pokrenule aktivnosti koje se tiču nacionalnih projekata.

Osim toga, predsednik je naveo da je periodu januar-februar rast BDP-a iznosio 1,9 odsto.

Vlada, Centralna banka i stručnjaci slažu se su da će ove godine dinamika bruto domaćeg proizvoda biti nešto niža nego prošle godine, ali, kako dodaje, tome su i težili. Putin je istakao da su takve mere preduzete da bi se očuvali makroekonomski pokazatelji i vodila borba sa inflacijom, budući da ona i dalje prevazilazi 10 odsto.

(RT)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner