петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Добросављевић: Неприхватљива било каква промена Устава која би нарушила територијални интегритет Србије и омогућила формирање "државе Косово"
Хроника

Владимир Добросављевић: Неприхватљива било каква промена Устава која би нарушила територијални интегритет Србије и омогућила формирање "државе Косово"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јул 2019.

Председник Извршног одбора Народне странке Владимир Добросављевић изјавио је да је за ту странку неприхватљива било каква измена Устава Србије која би могла да наруши територијални интегритет државе и отвори могућност за формирање „државе Косово“ на делу територије Србије.

За Народну странку је могуће и прихватљиво решење за Косово и Метохију које би било у складу са Уставом Србије и Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН. Неприхватљиво је све што је изван овог оквира, било каква опција ‘разграничења’ или измена Устава која би могла да наруши наш територијални интегритет“, рекао је Добросављевић руском порталу ЕурАсиа Даилy, а саопштила Народна странка.

Како је та странка навела, председник Француске Емануел Макрон је у понедељак у Београду на питање новинара о Косову одговорио да му је председник Србије Александар Вучић рекао да „Устав Србије не одговара ономе што њени партнери у Европи мисле, као и да Србија жели да уђе у ЕУ и мисли да је њена будућност у Европи“.

Добросављевић је у изјави за ЕурАсиа Даилy подсетио на Макронову изјаву да ЕУ пре проширења мора прво да реши своја унутрашња питања, и додао да је прво питање Брегзит, а потом следи и унутрашња реформа уније, која ће трајати годинама, наводи се у саопштењу.

„Србија не би требало да се препусти илузијама да може постати део ЕУ у време када је то апсолутно нереално, судећи према изјавама најутицајнијих политичара у Европи. Србија мора да пронађе свој пут, да постане озбиљна држава са озбиљним друштвом, али не да би нас неко одвео негде, већ због нас“, рекао је Добросављевић.

Добросављевић је навео да би Србија требало да усвоји одређено позитивно искуство ЕУ, пре свега у области владавине права, слободе медија, смењивости власти и других достигнућа демократије.

ЕУ се неће ширити у наредних 10 година. Са друге стране, морамо да заштитимо наш најважнији државни интересе, а то је Косово и Метохија као саставни део српске државе, и по том питању не може бити компромиса. Ми нисмо прва нити једина држава у историји са таквим проблемом, али немамо право да будемо изузетак који ствара преседан у међународној политици“, рекао је Добросављевић.

Добросављевић је додао да је геополитичка стратегија једног дела ЕУ да се Западни Балкан „држи у сталном чекању“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер