петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије: У извештају Унеска о науци за 2021. годину - Србија је међу првих 15 земаља у свету
Хроника

Влада Србије: У извештају Унеска о науци за 2021. годину - Србија је међу првих 15 земаља у свету

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. јул 2021.

У извештају Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу - Унеско за 2021. годину, који је недавно објављен Србија је у категорији увећање удела БДП-а у истраживање и развој пласирана међу првих 15 земаља у свету, саопштила је данас Влада Србије.

У саопштењу наводи да, према том извештају, Србија има готово равноправан удео мушкараца и жена у науци, док је просек у Европској унији 33 одсто жена научника.

„Оно што је посебно истакнуто у извештају, јесу улагања у науку и научну инфраструктуру, које је Влада Србије реализовала у претходним годинама. Посебно је похваљено формирање Фонда за науку, доношење посебних закона који се односе на научну област као и изградња Био Сенс института у Новом Саду, који ће бити центар научне изврсности у пољопривреди“, наводи се у саопштењу.

Како се из Владе оцењује, сва четири научно технолошка парка у Србији такодје су пронашли своје место у извештају Унеска, и подсећа да су они основани у протеклих десет година.

„Још једна чињеница која је допринела добром пласману Србије јесте и раст ИКТ сектора. Према подацима Народне банке Србије, у 2020. години, обележеном пандемијом коронавируса, извоз ИКТ услуга из Србије износио је 1,37 милијарди евра што је за 4,4 одсто више него у 2019. години“, наводи се у саопштењу.

При томе, „број запослених у рачунарском програмирању у Србији у претходних пет година је удвостручен – у првом кварталу 2016. било је 19.122 запослених, а на крају 2020. године 38.179 људи у ИТ сектору“.

„Напредак научне делатности у Србији и раст улагања у иновације и ИТ сектор, резултат је континуираног рада и подршке овим делатностима од средине претходне деценије“, наводи се у саопштењу и додаје да је „од 2018. године до сада уведено неколико важних подстицаја за развој економије знања и повећање приватних инвестиција у истраживање, развој и иновације“.

У такве подстицаје убројано је „значајно ниже опорезивање од само три одсто за приходе настале од интелектуалне својине креиране у Србији, двоструко признавање трошкова истраживања и развоја како би се смањио порез на добит, као и порески кредит од 30 одсто за компаније које инвестирају у иновативне нове пословне подухвате, такозване стартапе“.

Влада Србије је најавила да ће од следеће године увести и додатне подстицаје умањењем од 70 одсто пореза и доприноса на зараде запослених који раде на пројектима истраживања и развоја, у истом проценту ће бити умањени и порез и доприноси за плате младих који тек почињу да раде али су добили минимално просечну зараду, а биће укинут и годишњи порез на доходак градјана младјих од 40 година.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер