уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виталиј Чуркин: Брисел и Вашингтон су први повредили суверенитет и интегритет Украјине
Хроника

Виталиј Чуркин: Брисел и Вашингтон су први повредили суверенитет и интегритет Украјине

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2015.

Беч -- Амбасадор Русије при УН Виталиј Чуркин указује да постоје назнаке за неуспех примирја на истоку Украјини.

Он је, у интервјуу бечком дневнику "Пресе" нагласио да је проблем то што на обе стране постоје "елементи који се не могу контролисати".

Чуркин је рекао да су Брисел и Вашингтон, својим наметањем, први повредили суверенитет, стабилност и интегритет Украјине.

Он је констатовао да је Украјина класичан случај једне ескалације конфликта у који је због околности увучена Русија.

Чуркин је у вези Крима истакао да је подршком насилног пуча у Украјини прекршено међународно право у једној крхкој земљи која је важна за Русију, која има посебне односе са Кримом и Донбасом.

Он је подсетио да је на Криму одржан референдум на којем се 93 одсто грађана изјаснило за поновно уједињење са Русијом, као и да у Русији то подржава 90 одсто грађана.

Пуч, према његовим речима, покренуо је низ развоја који су довели до ове трагедије.

"Започели су једну јако опасну игру, склонили међународно право у страну, свргнули легитимну власт, нису прихватили да једна легитимна влада одлучује да ли и када потписује споразум. Брисел и Вашингтон су Украјини наложили шта треба да ради. Они су као први повредили суверенитет, стабилност и интегритет Украјине", подвукао је Чуркин рекавши да је очекивао да ће, у вези анексије Крима, сви поздравити "овај тријумф историјске правде".

Према његовим речима требало је веровати вољи народа.

Истовремено је казао да би било боље да су Украјинци, одмах по распаду бившег Совјетског Савеза, дозволили референдум на Криму.

"Он би био више фер и спречио би све могуће проблеме. Међутим десиле су се ствари које су се догодиле", нагласио је Чуркин.

На констатацију да се из Москве стално шаљу информације према којима се преокрет у Украјини приказује као фашистичка завера, руски дипломата је казао да проблем није у томе што такве информације долазе из Москве, већ што се оне игноришу.

Говорећи о пропаганди, Чуркин је казао да то види често у америчким медијима, који су чинили све да дискредитују Олимпијске игре у Сочију.

"Радим више од 30 година са новинарима и дошао сам до песимистичког закључка - оно што се раније називало цензуром, сада се зове линија новине", подвукао је руски дипломата.

Истовремено је признао да постоји и политички мотивисана дезинформација, додајући да је информативни сектор постао "бојно поље".

"У свим земљама је информативна политика део спољне политике. Када сам одрастао били смо бомбардовани радиостаницама, које је званично финансирала ЦИА", објаснио је Чуркин признајући да то и Русија чини.

Упитан да ли "Раша тудеј" доприноси објективном новинарству, он је казао да верује у то.

"Не желим да делим оцене, али 'Раша тудеј' је комерционално веома успешна и тражена од људи којима је доста да им се сервира само један начин гледања на ствари", нагласио је Чуркин.

Он је оценио да је распад Совјетског Савеза био "геополитичка експлозија" и за многе психолошки шок.

"Свет дефинитивно није бољи данас из много разлога - због тероризма и зато што није настала нова равнотежа у Европи. Нажалост обећања по завршетку Хладног рата нису одржана", критиковао је руски дипломата.

Након Хладног рата и дезинтеграције Совјетског савеза, како је казао, желео се европску безбедносни систем са ОЕБС-ом као основу.

Међутим, објаснио је, онда је преовладала НАТО центристичка идеја, и НАТО је ширила своју сферу утицаја, примала нове чланице, што је створило неравнотежу и обезвредело принцип да се безбедност не ствара на рачун других.

Чуркин је истакао да приступање Русије НАТО никада није била реална опција, јер је Русија превелика и сама себи довољна по питању своје безбедности, а НАТО је инструмент за утицај САД у Европи.

"Русија би била други стуб у НАТО и то САД никада не би дозволиле, 2002 су постављени сви могући услови за руско чланство, као, на пример, одустајање од стратешких подморница. Ми имамо и један јак разлог да чак о томе ни не размишљамо, а то су наши специјални односи са Кином. Не желимо превише да се крећемо у једном правцу и оборимо баланс између Русије, Кине и САД", казао је руски дипломата истичући да је Русија одговорни и веома активни члан међуанродне заједнице који доприноси решавању међународних проблема.

С тим у вези је оценио да без активне, креативне и искрене улоге Русије не би било ни договора са Ираном.

По питању Сирије, Чуркин је истакао да је Русија инсистирала на политичко решење приликом избијања кризе, али други нису желели то да послушају, већ су желели промену режима.

Русија је, како каже, једина земља која се озбиљно залаже за решавање тог конфликта, подсећајући да је сиријска влада и опозиција позвана на даљу рунду разговора у Москву.

"Желели би више међународне подршке, али нажалост национална коалиција, која је створена као алтернатива Асаду неће доћи. Оне земље, које их сматрају као јединог легитимног представника сиријског народа, су направили грешку, јер коалиција готово никога не представља", објаснио је Чуркин.

На констатацију да је Русија снабдевала владу Асада наоружањем, он је казао да сматра да је то боље него подржавати Исламску државу.

"Постоје земље које су подржавале Ал Каиду и Исламску државу. Американци обучавају људе који се прикључују терористичким групама, а и оружје доспе тамо", указао је Чуркин.

Што се Блиског истока тиче, Чуркин је казао да је потребно направити мост између Иранаца који престављају шиите и Саудијце који представљају суните.

Истовремено је, у вези Саудијске Арабије, изразио стрепњу да би борбе у Јемену, у које су се укјључили, могли ескалирати и проширити на Саудијску Арабију.

На крају је Чуркин, упитан да ли Русија ради на новој црној листи забране уласка у земљу, рекао да то не зна.

"Све док ви не будете имали листу санкција нећемо ни ми. То је непотребна бирократска ствар", закључио је Чуркин.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер