понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виктор Орбан: Не верујем да Запад може војно победити у Украјини. Сукоб има потенцијал да демонстративно оконча западну доминацију на глобалном нивоу
Хроника

Виктор Орбан: Не верујем да Запад може војно победити у Украјини. Сукоб има потенцијал да демонстративно оконча западну доминацију на глобалном нивоу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. август 2022.

Мађарски премијер Виктор Орбан је саопштио да не верује да Запад може војно победити у Украјини, те да санкције не успевају

Сукоб у Украјини има потенцијал да демонстративно оконча западну доминацију на глобалном нивоу, саопштио је мађарски премијер Виктор Орбан.

У интервјуу за немачки магазин "Тичис ајнблик", Орбан је рекао да очекује да ће Европска унија постати слабија на глобалној арени када се сукоб у Украјини заврши.

Мађарски лидер је навео да Запад није у стању да војно добије сукоб и да санкције које је увео Москви нису успеле да дестабилизују Русију. Да ствар буде још гора, казнене мере су се спектакуларно одразиле на Европу, рекао је он.

Орбан је такође приметио да „велики део света“ не стоји иза САД-а када је у питању Украјина. Он је указао на „Кинезе, Индијце, Бразилце, Јужну Африку, арапски свет, Африку“ као регионе који не подржавају западну линију у сукобу.

„Сасвим је могуће да ће управо овај рат демонстративно ставити тачку на западну доминацију“, додао је Орбан.

С друге стране, силе које нису чланице ЕУ већ имају користи од ситуације, рекао је он, указујући на Русију, која „има сопствене изворе енергије“.

Он је напоменуо да док је увоз енергената у ЕУ из Русије нагло опао, руски гасни гигант "Гаспром" бележи скокове својих прихода.

И Пекингу је сада боље него пре почетка сукоба, нагласио је Орбан. Он је објаснио да је Кина раније била „на милост и немилост Арапима“, али више није, очигледно мислећи на тржиште нафте.

Други корисници, по мишљењу мађарског премијера, су „велике америчке корпорације“. Да би потврдио свој став, Орбан је указао на удвостручење профита "Ексона", учетверостручење профита "Шеврона", као и повећање од шест пута компаније "Коноко Филипс".

Иако се слаже са санкцијама ЕУ против Русије, Мађарска је задржала неутралан став од избијања сукоба, не дајући ни једној страни оружје нити дајући било какве оштре изјаве против Москве или Кијева.

Будимпешта је инсистирала да не може да ризикује безбедност Мађара и да неће бити увучена у сукоб.

Штавише, Орбан и други мађарски највиши званичници су у више наврата критиковали неке од санкција ЕУ, тврдећи да оне више штете ЕУ него Русији.

Мађарска је још у мају ушла у директну конфронтацију са руководством ЕУ због руског нафтног ембарга. Будимпешта је укинула свој вето тек након што је добила изузеће за нафту које се увози нафтоводима.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер