среда, 18. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вигор Мајић: Kолубарски лигнит главни узрок оволиког загађења у нашој земљи - то је један од најнеквалитетнијих угљева којег у Европи не можете набавити за домаћинства
Хроника

Вигор Мајић: Kолубарски лигнит главни узрок оволиког загађења у нашој земљи - то је један од најнеквалитетнијих угљева којег у Европи не можете набавити за домаћинства

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. новембар 2020.

"Ја сам грађанин који се осећа витално угроженим, окружен нечим што ће да ми скрати живот, као и свим мојим сунородницима за неколико година, и имам право да се буним и да дишем квалитетан ваздух. Волео бих да испровоцирам стручњаке који се баве грејањем, сагоревањем и свим правним питањима контроле надзора инспекција квалитетом робе која се продаје на тржишту", изјавио је у Дану уживо директор истраживачке станице "Петница" Вигор Мајић.

Подсетимо, на друштвеним мрежама се појавио видео клип у коме он као најодговорније за драстичан скок загађености ваздуха у Србији означава "угљарску мафију", која, како каже, уместо правог угља продаје јаловину са великим процентом глине.

"Медији треба сами да одлуче шта ће да преносе, али би то требало да буду свеже информације, и ја сам био затечен када су новинари почели да ме зову и да ме питају шта сам ја то тачно рекао, а то је било пре девет месеци. Наравно да се ситуација није променила, ми улазимо у зиму са још горим стањем ваздуха који удишемо. Дошла је и корона, као доминантно плућно обољење, која има сигурно везе са тим како смо одржавали своја плућа, шта дишемо и шта се таложи у њима", напомиње Мајић.

Он додаје да је то веома забрињавајућа ситуација.

"Имам пар вијуга у глави, нешто очију и пар ноздрва. Милслим да нам не треба ништа више да схватимо шта нас окружује. Правили смо се слепи годинама, о овој теми се није причало, а на друштвеним мрежама и иностраним сајтовима смо видели где се Србија и Ваљево налазе. С друге стране, требало је да се то деси и у Београду, па да централни медији почну да о томе говоре", истиче Мајић.

Према његовом мишљењу, да је проблем загађења остао само у Ваљеву, Нишу или Лазаревцу, о њему се не би много причало.

"Колубарски лигнит главни узрок загађења"

Он је поновио да је колубарски лигнит један од главних узрока оволиког загађења у нашој земљи.

"Продаје се колубарски лигнит, сиров и сушен, као један од најнеквалитетнијих угљева - којег у Европи не можете набавити за домаћинства. И мислим да ту постоји читав ланац одговорности, од РЕИК-а, који је у поседу тог земљишта, где се налазе резерве угја, до свих инспекција и служби и научних института где постоје стручњаци који би требало да упозоре на то шта ложимо и колико је то квалитетно", истиче Мајић.

Наш саговорник указује да угаљ не можемо елиминисати, али да можемо подићи ниво онога што се продаје као огрев.

"РЕИК Колубара и термоелектране по мом мишљењу веома утичу на квалитет ваздуха у Србији, међутим, оне раде читаве године, а ми имамо загађеност углавном у зимском периоду. То значи да су главни узрок загађења индивидуална домаћинства. Велика постројења имају филтере за смањење загађења, али индивидуална домаћинства немају. Проблем је што људи нису инструисани, обавештени шта се све ради", упозорава Мајић.

Како је прецизирао он не зна ко копа сирови лигнит са јаловина, као и да тро треба да се истражи.

"Пошто се овде ради о роби која се прода у стотинама хиљада тона годишње, заслужује да се види да ли они који се тиме баве знају са чиме имају посла и шта продају у џаковима, а да то није мачка", закључује Мајић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер