Početna strana > Hronika > Verner Fajman na Samitu u Beču: Ne treba da insistiramo na mržnji i onome što nas razdvaja; Frank-Valter Štajnmajer - EU nudi pomoć, ali problem mora da reši region
Hronika

Verner Fajman na Samitu u Beču: Ne treba da insistiramo na mržnji i onome što nas razdvaja; Frank-Valter Štajnmajer - EU nudi pomoć, ali problem mora da reši region

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 27. avgust 2015.

Verner Fajman: Ne treba da insistiramo na mržnji i onome što nas razdvaja

Otvarajući Samit u Beču posvećen zemljama Zapadnog Balkana, austrijski kancelar Verner Fajman istakao je da Austrija sa zemljama zapadnog Balkana ima veoma bliske ekonomske i društvene veze koje su, kako je ocenio, veoma dobre i koje su vremenom napredovale.

On je podsetio da su mnoge kompanije iz te zemlje, čak i u periodu ekonomske krize, nastavile da posluju u regionu, i podvukao značaj investicija u oblast energetike, infrastrukture i transporta u zemljama zapadnog Balkana.

"Ali mi ne stvaramo takav odnos samo kroz kompanije, već i kroz ljude, odnosno pojedince, i zato je program razmene mladih, koji omogućava da oni uče jedni od drugih, veoma važan i nerazdvojan od pitanja razvoja ekonomske situacije regiona", rekao je Fajman.

Kako je istakao to omogućava uspostavljanje demokratskih vrednosti, poput slobode izražavanja, vladavine prava, ali i borbe protiv korupcije.

"To su sve stvari koje su važne za sigurnost i stabilnost regiona i zato je poverenje ključni činilac u ovoj bliskoj saradnji. Moramo da učinimo šta možemo kako bismo izgradili stabilne i pouzdane ekonomske uslove i društvene odnose", rekao je Fajman.

On je zahvalio svima koji su inicirali današnji samit i onima koji, kako je rekao, ovim teškim vremenima insistiraju na ideji da je region jedinstven.

"Istorija nas uči da ne bi trebalo dva puta u istom veku da napravimo sličnu grešku, odnosno da insistiramo na mržnji i onome što nas razdvaja", rekao je Fajman.

Tokom samita, dodao je on, biće reči i o migrantskoj krizi koja je svakog meseca sve teža.

"Zbog nasilja i konflikata u ovom trenutku je u izbeglištvu oko 60 miliona ljudi. Njima je potreban azil, ali mi takođe imamo obavezu i da sprečimo one koji na njihovoj nesreći zarađuju novac. Kriminalci i trgovci ljudima ne smeju da zarađuju, treba protiv njih odlučno da ustanemo", poručio je Fajman.

Prema njegovim rečima nijedna država sama ne može da reši taj težak zadatak, već to mogu da urade samo ujedinjene.

Johanes Han: Uskoro bi trebalo započeti pregovore o prvim poglavljima

Evropski komesar za susedsku politiku Johanes Han ocenio je danas u Beču da bi, nakon dogovora u dijalogu Beograda i Prištine, trebalo što pre otvoriti prva poglavlja sa Srbijom.

- Činjenice govore u prilog tome da bi trebalo uskoro započeti pregovore o prvim poglavljima - poručio je Han na konferenciji za novinare pred početak Samita o zapadnom Balkanu.

Han je izrazio zadovoljstvo što je visoka predstavnica za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Federika Mogerini uspela da dijalog Beograda i Prištine "dovede do privremenog brzog kraja".

To se desilo brže nego što se očekivalo, konstatovao je Han primetivši da je to ishod nove klime na Balkanu, koja omogućava brže "preskakanje sopstvene senke" i postizanje rezultata.

Ivica Dačić: Otvorite poglavlja umesto da podižete ograde i ostavljate nas vani

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić, takođe, je pozvao EU da što pre otvori poglavlja sa Srbijom.

On je istakao da je postignut značajan napredak u implementaciji Briselskog sporazuma i da sada treba otvoriti poglavlja.

- Nema potrebe da čekamo neke januare ili druge termine iduće godine. Otvorite poglavlja umesto da podižete ograde i ostavljate nas vani - poručio je Dačić.

Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc ocenio je da je mirovni projekat EU nedovršen bez zemalja zapadnog Balkana, dodajući da smatra da sve države zapadnog Balkana treba da imaju evropsku perspektivu, a zemlje EU će im biti partneri u sprovođenju potrebnih reformi.

Samit u Beču je od ogromnog značaja, jer predstavlja šansu da se fokus EU skrene na zapadni Balkan.

- Skup treba da bude i mesto za razgovor, kao i dogovor o definisanim projektima i merama - objasnio je Kurc i naveo da su dogovoreni brojni infrastrukturni projekti koji su važni za region.

Takođe je ukazao da su važne i druge teme kao što je povezivanje mladih kroz program razmene.

Frank-Valter Štajnmajer: EU nudi pomoć, ali problem mora da reši region

Šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer objasnio je da je Nemačka inicirala Berlinski proces, čiji je bečki Samit nastavak, sa ciljem da podstakne i ubrza proces prbližavanja zapadnog Balkana EU, ali i rešavanja konflikata.

On je izrazio nadu da će veliki projekti, o kojima se razgovara, biti sprovedeni, a kao veoma bitan deo proces naveo je povezivanje mladih, izrazivši nadu da će ovaj dogovor uskoro ući u fazu primene.

- Međutim moramo da se oprostimo o razmišljanjima da će EU ili pojedine zemlje članice rešavati probleme regiona. EU može da nudi pomoć, upozorava i ukazuje, ali na kraju odluku moraju donositi zemlje regiona - naveo je Štajnmajer ukazujući na pozitivni razvoj na zapadnom Balkanu.

Komesar Han je objasnio da će na Samitu biti analizirano šta je učinjeno u proteklih 12 meseci, od početka Berlinskog procesa, ocenivši da se dosta toga pozitivno promenilo i da je uspešno pokrenuto više inicijativa.

Tako je, kako je rekao, postignut dogovor o projektima u oblasti saobraćaja koji će biti primenjeni u narednih 12 meseci, za koje će EU dati 200 miliona evra.

Ukupno EU predvidela je miliajardu evra za naredni period za projekte na zapadnom Balkanu, novac koji će narednih godina doneti konkretne rezultate građanima.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner