петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венецуела 36. земља која је суду поднела мишљење о независности Косова
Хроника

Венецуела 36. земља која је суду поднела мишљење о независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. мај 2009.

ХАГ – Венецуела је 36. земља која је Међународном суду правде поднела мишљење о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова било у складу са међународним правом или не, саопштио је суд у Хагу.

Највиши суд УН прецизирао је да је влади Венецуеле дозволио да накнадно уложи поднесак, пошто то није учинила у прописаном року који је истекао 17. априла.

Венецуела, једна од земаља која није признала независност Косова, затим је писано мишљење о легалности независности Косова 24. априла доставила у хашку Палату мира.

Поднесак Венецуеле, као и поднеске осталих 35 земаља које су узеле учешће у поступку, Међународни суд правде завео је као поверљив и ти документи, у овој фази, нису доступни јавности.

Поред тих земаља, поднесак су уложиле и привремене власти Косова, које су независност те покрајине једногласно прогласиле у фебруару прошле године.

Према редоследу којим су примљени у секретаријату суда, поднеске су предале: Чешка, Француска, Кипар, Кина, Швајцарска, Румунија, Албанија, Аустрија, Египат, Немачка, Словачка, Рускија, Финска, Пољска, Луксембург, Либија, Велика Британија, САД, Србија, Шпанија, Иран, Естонија, Норвешка, Холандија, Словенија, Летонија, Јапан, Бразил, Ирска, Данска, Аргентина, Азербејџан, Малдиви, Сијера Леоне и Боливија.

У следећој фази, која ће трајати до 17. јула, све земље имаће право да суду предају додатне писане аргументе и коментаре о поднесцима других учесника у поступку.

Поступак за оцену законитости једностраног проглашења независности Косова, највиши суд УН је покренуо по налогу Генералне скупштине УН, а на иницијативу Србије.

Резолуцијом Генералне скупштине затражено је да Међународни суд правде да саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом.

Суд је, затим, у октобру прошле године позвао УН и све њене чланице и организације које сматрају да могу доставити битне информације и мишљења о проглашењу независности Косова, да их поднесу до 17. априла.

Судије Међународног суда правде ће потом размотрити све поднеске и заказати расправу на којој ће стране разменити усмене аргументе.

Суд ће потом донети саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међунардним правом.

За доношење саветодавног мишљења Међународног суда правде не постоје рокови, а у пракси одлучивање судија траје месецима.

Генерална скуштина УН је, на предлог Србије, 8. октобра прошле године усвојила резолуцију којом се од Међународног суда правде тражи да одговори на питање: „Да ли је једногласно проглашње независности од стране привремених институција самоуправе на Косову у складу са међународним правом”.

Суд ће о томе, у складу са резолуцијом, дати саветодавно мишљење, које није обавезујуће.

У Палати мира у Хагу, резолуција је званично примљена 10. октобра 2008.

Од оснивања 1946, Међународни суд правде је до сада дао саветодавно мишљење у 25 међудржавних спорова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер