Početna strana > Hronika > Velika Britanija pretekla SAD i postala vodeći finansijski centar u svetu
Hronika

Velika Britanija pretekla SAD i postala vodeći finansijski centar u svetu

PDF Štampa El. pošta
petak, 09. oktobar 2009.

LONDON – Britanija je na listi Svetskog ekonomskog foruma (WEF) pretekla SAD i postala vodeći finansijski centar u svetu.

SAD, koje su do sada držale vodeću poziciju među 55 najjačih finansijskih centara sveta, pale su na treće mesto, iza drugoplasirane Australije, objavio je londonski „Dejli telegraf”.

Analitičari ukazuju da će ovo rangiranje podstaći dalju debatu o tome da li je London ili Njujork najpogodnije mesto za poslovanje finansijskih organizacija, s obzirom na nedavne izveštaje da se sve veći broj hedž fondova premešta u Njujork zbog tamošnjih blažih propisa.

Britanija je izbila na vrh liste uprkos očiglednim problemima sa kojima se poslednjih 12 meseci suočavao sektor finansijskih usluga u toj zemlji.

Globalna kriza je dovela do nacionalizacije znatnog dela bankarskog sektora, kao centra vladine intervencije u industriji finansija.

Zbog takvih problema, Britanija je na bazi ocena od jedan do sedam dobila ukupnu ocenu 5,28, što je 0,55 poena manje nego lane, ali više od 5,12 koliko su dobile SAD, što je smanjenje od 0,73 poena.

Rangiranje je zasnovano na više od 120 različitih pokazatelja kojima su se merili obim tržišta kapitala, institucionalna klima i finansijska stabilnost.

Među najvećim gubitnicima na listi su Francuska i Nemačka koje su ispale iz prvih deset, dok su najveći dobitnici drugoplasirana Australija koja se popela sa prošlogodišnjeg 11. mesta i Singapur koji je dospeo sa desete na četvrtu poziciju.

Ako se, međutim, posmatraju perspektive stabilnosti, izveštaj Svetskog ekonomskog foruma pokazuje da Britanija značajno zaostaje za ostalih 55 najvećih finansijski orijentisanih zemalja, jer je rangirana na 37. mesto, ispred SAD koje su se našle na 38. poziciji.

Izveštaj pokazuje da postoje znaci slabljenja među mnogim dokazanim globalnim finansijskim centrima, kao posledica nedavne krize, dok istovremeno zemlje u razvoju pokazuju relativnu finansijsku stabilnost, ističe „Dejli telegraf”.

Sa pozicije finansijske stabilnosti, gde su Norveška i Švajcarska na vrhu liste, Čile je treći, dok su se Malezija, Brazil i Meksiko našli među prvih 15 zemalja.

(Tanjug)