Početna strana > Hronika > Veći porez na veće plate?
Hronika

Veći porez na veće plate?

PDF Štampa El. pošta
sreda, 18. mart 2009.

Vlada razmatra mogućnost uvođenja privremenog solidarnog poreza, prema kojoj bi bogatije stanovništvo plaćalo više poreze, najavila ministarka finansija Diana Dragutinović. Reč je o porezu na lična primanja onih za koje država utvrdi da su po nekom kriterijumu bogati. Država razmatra i pretvaranje starih dugova preduzeća u udeo u vlasništvu.

Ministarka finansija Diana Dragutinović nagovestila je mogućnost uvođenja privremenog solidarnog poreza, prema kojoj bi bogatije stanovništvo plaćalo više poreze.

"Nije reč o porezu na luksuz ili imovinu, već o porezu na lična primanja onih za koje država utvrdi da su po nekom kriterijumu bogati", objasnila je ministarka.

Reforma poreza na dohodak znači da se u potpunosti mora odustati od ideje o "sintetičkom oporezivanju građana".

"Naša ideja je da zakon učinimo jednostavnijim i da uvedemo dvosistemski porez - najmanje dve poreske stope za dve vrste građana", rekla je ministarka finansija.

Dragutinovićeva je ocenila da su sve različite ideje koje se razmatraju u fazi testiranja, kako bi se videlo kakve će efekte da proizvedu.

Premijer Mirko Cvetković objasnio je da ideja o uvođenju ovakve vrste poreza odražava nastojanje Vlade da se drži principa solidarnosti i da obezbedi da se plate i penzije ne smanjuju, a da "dođe do određenog prebacivanja većih troškova na one bogatije".

Tri milijarde evra za tekući platni deficit

Guverner NBS Radovan Jelašić ocenio je da će Srbiji u ovoj godini biti potrebno najmanje tri milijarde evra za finansiranje tekućeg platnog deficita, ukoliko on bude iznad 18 odsto BDP-a, koliko je iznosio u 2008. godini, dok će za pokrivanje deficita budžeta biti potrebno mnogo manje sredstava.

Jelašić je podsetio da se u 2009. godini očekuje znatno manji priliv stranih investicija, zbog čega bi deficit tekućeg platnog bilansa mogao da se poveća i zbog toga se mora naći izvor njegovog finansiranja, a to je kredit od MMF-a.

"Povećanje deficita tekućeg platnog bilansa automatski znači pritisak na kurs dinara, što je razlog više da Srbija uzme kredit od MMF-a", naglasio je Jelašić.

Guverner je ocenio da će prilikom sklapanja aranžmana sa MMF-om za Vladu Srbije najvažnije biti da ne pogreši u projekcijama makroekonomskih pokazatelja.

Jelašić je dodao da u ovoj godini za naplatu dospeva oko četiri milijarde evra duga privatnog sektora prema inostranstvu i dodao da tek predstoje pregovori sa inostranim poveriocima i supervizorima da se refinansiraju dugovi domaćih kompanija i banaka.

Preskupa birokratija

"Država je svesna da ima preskupu birokratiju. Moguće je smanjiti broj ljudi, plate, popraviti performanse javnih preduzeća koja su rupe bez dna i kojima se veoma loše upravlja, rekao je Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja.

Da bi se preduzeća rasteretila starih dugova, Vlada najavaljuje nove mere-međusobne kompenzacije, zamenu starog duga za ulog države u kapitalu kompanije, a za preduzeća koja ne budu mogla da se privatizuju, rešenje će biti traženje strateškog partenera uz dokapitalizaciju.

"MMF je došao da pomogne oko najvažnijeg pitanja, a to je stabilnost kursa. Ako devizni kurs ne ostane stabilan, imaćemo problem pošto su svi naši dugovi u devizama, a prihodi u dinarima, tako da bismo otišli u neku vrstu bankrotstva", smatra ekonomista, Dana Popović.

(RTS)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner