Početna strana > Hronika > Večernje novosti: Vojnici NATO će ubuduće imati pravo slobodnog tranzita kroz Srbiju, korišćenja srpske vojne infrastrukture i zaštitu posebnog statusa
Hronika

Večernje novosti: Vojnici NATO će ubuduće imati pravo slobodnog tranzita kroz Srbiju, korišćenja srpske vojne infrastrukture i zaštitu posebnog statusa

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. mart 2015.

Vojnici NATO ubuduće bi trebalo da imaju slobodan tranzit kroz Srbiju, da koriste srpsku vojnu infrastrukturu i budu „zaštićeni“ posebnim statusom dok borave na teritoriji Srbije, pišu „Večernje novosti“.

Ovo je samo jedna od stavki koje se Srbija obavezala Individualnim partnerskim akcionim planom /IPAP/, čije su stupanje na snagu prije dva dana u Briselu ozvaničili ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministar odbrane Bratislav Gašić.

Plan IPAP podrazumijeva i potpisivanje takozvanog SOFA sporazuma, koji Srbija već ima sa SAD i sa članicama NATO, kojim se reguliše prelazak granice i nivo imuniteta za pripadnike NATO dok prolaze kroz Srbiju ili borave u njoj, kao i pristup vojnim objektima.

Srbija se obavezala i da Regionalni centar za obuku „Jug“ kod Bujanovca bude otvoren za sve zemlje članice Partnerstva za mir i NATO, da postepeno usklađuje svoje propise u oblasti odbrane sa EU, uništava viškove naoružanja.

Posebno je zanimljiva obavezna stavka o saradnji sa NATO na polju javne diplomatije, ali to, kako tvrde sagovornici lista, ne znači da Srbija treba „slijepo“ da slijedi NATO vojnu doktrinu, akcije i spoljnu i bezbjednosnu politiku, već da sarađuje na podizanju svijesti o NATO standardima, aktivnostima u okviru Partnerstva za mir i promociji regionalne stabilnosti.

Ministar odbrane Bratislav Gašić rekao je da IPAP predstavlja najviši stepen saradnje sa partnerskom državom koja nije opredijeljena za članstvo u NATO.

Direktor Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović rekla je da tačke iz IPAP-a ne ugrožavaju srpske vojne i odbrambene pozicije, niti dovode u pitanje saradnju sa drugim državama, uključujući Rusiju.

„Ne vidim zašto bi ovo izazvalo ikakve posebne reakcije Moskve. Uostalom, za septembar je zakazana zajednička srpsko-ruska vojna vežba“, dodala je Joksimovićeva.

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da obaveze iz IPAP-a nisu sporne, pa čak ni ona obaveza da se NATO vojnicima obezbijede slobodno kretanje i specijalni status.

Većina medija u Srbiji sakrila je juče vest da su Gašić i Dačić potpisali ovaj sporazum prilikom posete Briselu, kao i sadržinu samog sporazuma.

(Srna-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner