Početna strana > Hronika > Večernje novosti: London ponudio novu rezoluciju o Srebrenici, uočljive samo dve "kozmetičke" izmene?
Hronika

Večernje novosti: London ponudio novu rezoluciju o Srebrenici, uočljive samo dve "kozmetičke" izmene?

PDF Štampa El. pošta
subota, 27. jun 2015.

Prema našim informacijama, praktično su uočljive samo dve promene. Prva je da se reč genocid, koja je u prvobitnoj verziji navedena na čak 35 mesta u tekstu, sada pominje manje puta. Druga se odnosi na formulaciju o "desetinama hiljada žena, devojaka, muškaraca i dečaka žrtava seksualnog nasilja tokom sukoba u BiH, uključujući i Srebrenicu". Umesto "desetina hiljada" sada stoji - "na hiljade"!

Ostali sporni delovi uglavnom su ostali netaknuti. I dalje se poziva na osudu svakog negiranja genocida u Srebrenici i apeluje da se lekcije iz prošlosti o ovakvim zločinima usade budućim generacijama i uđu u školske udžbenike. Vlasti u Beogradu imale su uvid u novi tekst, ali je i on ocenjen kao neprihvatljiv i izrazito antisrpski.

Kako tvrde naši izvori, još nisu obavljene konsultacije među članicama Saveta bezbednosti UN o britanskoj inicijativi, niti je definitivno doneta odluka da li će se i u kom obliku dokument naći na sednici 7. jula.

U diplomatskim izvorima objašnjavaju da za utvrđivanje dnevnog reda još ima vremena i da on može biti utanačen i uoči same sednice, i to telefonskim dogovorom između članica SB. Stalne članice SB zasada su se samo usaglasile da 7. jula minutom ćutanja odaju poštu žrtvama ratova na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991. do 1995.

Dokument koji Velika Britanija pokušava da "progura" u SB, uoči obeležavanja srebreničkog jubileja, u petak je bio među glavnim temama razgovora državnog vrha Srbije i Republike Srpske, na zajedničkoj sednici vlada dveju država, održanoj u Beogradu.

Predsednici Srbije i RS, Tomislav Nikolić i Milorad Dodik, poručili su da o rezoluciji svi moraju imati isti stav, da joj se treba usprotiviti, jer je ona uperena protiv interesa RS, ali i Srbije.

- U Srbiji i u Srpskoj ne sme da postoji političar koji nema stav o predložnoj britanskoj rezoluciji. Poštujem srebreničke žrtve, ali to ne znači da treba da se uništi srpski narod i da se pod pojmom genocid nametne reč Srebrenica - upozorio je Nikolić.

Dodik je ponovio da je dokument antisrpski i deo loših namera Britanije, da je reč o nepristojnoj ponudi, čiji rezultat mogu biti mnogi problemi u Bosni i ugrožavanje mira i pomirenja:

- Usvajanje tog dokumenta može da povuče za sobom niz problema, od zahteva za reparaciju ratne štete, pa nadalje. Odbijamo rezoluciju kao nepotrebnu, jer može samo da unosi više problema u BiH nego što može da donese ono što je svima potrebno, a to je pomirenje.

Srpski premijer Aleksandar Vučić naglasio je da Beograd poštuje integritet BiH, ali da će uvek biti mesto na koje Banjaluka može da se osloni. On je rekao da će odluku o odlasku u Potočare, 11. jula, doneti u skladu sa interesima Srbije i srpskog naroda, i da će o tome razgovarati i sa Nikolićem i sa Dodikom:

- Prijateljstvo Srba i Bošnjaka je od značaja za oba naroda, ali nećemo gaziti naše interese - poručio je Vučić, i dodao da je Srbija spremna i finansijski da pomogne RS, ukoliko bude imala probleme sa likvidnošću, što je Nikolić posebno pozdravio.

Najviši zvaničnici Srbije i RS su razmenili mišljenja o svim važnim političkim i ekonomskim temama. Vučić je naglasio da nema oblasti u kojoj se ne otvaraju nove mogućnosti za saradnju, a posebno na polju infrastrukture, namenske industrije i zdravstva. Vlade su u petak potpisale i dva sporazuma - Memorandum o saradnji u oblasti saobraćajne infrastrukture i Protokol o stručnim ispitima i licenciranju u građevinarstvu. To će, prema Vučićevim rečima, omogućiti da građevinske firme Srbije i RS rade u obe zemlje, kao i da zajednički nastupaju na trećim tržištima.

Šef srpske države je na sednici dveju vlada upozorio da je situacija u regionu veoma složena i ocenio da su napadi sve učestaliji kako je Srbija bliža EU:

- Neki se trude da stvore nepovoljnije okolnosti kako bi zaustavili naš napredak, stoga vas molim da uspostavite i održite snažne veze i budete kao porodica.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner