четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Лондон понудио нову резолуцију о Сребреници, уочљиве само две "козметичке" измене?
Хроника

Вечерње новости: Лондон понудио нову резолуцију о Сребреници, уочљиве само две "козметичке" измене?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. јун 2015.

Према нашим информацијама, практично су уочљиве само две промене. Прва је да се реч геноцид, која је у првобитној верзији наведена на чак 35 места у тексту, сада помиње мање пута. Друга се односи на формулацију о "десетинама хиљада жена, девојака, мушкараца и дечака жртава сексуалног насиља током сукоба у БиХ, укључујући и Сребреницу". Уместо "десетина хиљада" сада стоји - "на хиљаде"!

Остали спорни делови углавном су остали нетакнути. И даље се позива на осуду сваког негирања геноцида у Сребреници и апелује да се лекције из прошлости о оваквим злочинима усаде будућим генерацијама и уђу у школске уџбенике. Власти у Београду имале су увид у нови текст, али је и он оцењен као неприхватљив и изразито антисрпски.

Како тврде наши извори, још нису обављене консултације међу чланицама Савета безбедности УН о британској иницијативи, нити је дефинитивно донета одлука да ли ће се и у ком облику документ наћи на седници 7. јула.

У дипломатским изворима објашњавају да за утврђивање дневног реда још има времена и да он може бити утаначен и уочи саме седнице, и то телефонским договором између чланица СБ. Сталне чланице СБ засада су се само усагласиле да 7. јула минутом ћутања одају пошту жртвама ратова на територији бивше Југославије од 1991. до 1995.

Документ који Велика Британија покушава да "прогура" у СБ, уочи обележавања сребреничког јубилеја, у петак је био међу главним темама разговора државног врха Србије и Републике Српске, на заједничкој седници влада двеју држава, одржаној у Београду.

Председници Србије и РС, Томислав Николић и Милорад Додик, поручили су да о резолуцији сви морају имати исти став, да јој се треба успротивити, јер је она уперена против интереса РС, али и Србије.

- У Србији и у Српској не сме да постоји политичар који нема став о предложној британској резолуцији. Поштујем сребреничке жртве, али то не значи да треба да се уништи српски народ и да се под појмом геноцид наметне реч Сребреница - упозорио је Николић.

Додик је поновио да је документ антисрпски и део лоших намера Британије, да је реч о непристојној понуди, чији резултат могу бити многи проблеми у Босни и угрожавање мира и помирења:

- Усвајање тог документа може да повуче за собом низ проблема, од захтева за репарацију ратне штете, па надаље. Одбијамо резолуцију као непотребну, јер може само да уноси више проблема у БиХ него што може да донесе оно што је свима потребно, а то је помирење.

Српски премијер Александар Вучић нагласио је да Београд поштује интегритет БиХ, али да ће увек бити место на које Бањалука може да се ослони. Он је рекао да ће одлуку о одласку у Поточаре, 11. јула, донети у складу са интересима Србије и српског народа, и да ће о томе разговарати и са Николићем и са Додиком:

- Пријатељство Срба и Бошњака је од значаја за оба народа, али нећемо газити наше интересе - поручио је Вучић, и додао да је Србија спремна и финансијски да помогне РС, уколико буде имала проблеме са ликвидношћу, што је Николић посебно поздравио.

Највиши званичници Србије и РС су разменили мишљења о свим важним политичким и економским темама. Вучић је нагласио да нема области у којој се не отварају нове могућности за сарадњу, а посебно на пољу инфраструктуре, наменске индустрије и здравства. Владе су у петак потписале и два споразума - Меморандум о сарадњи у области саобраћајне инфраструктуре и Протокол о стручним испитима и лиценцирању у грађевинарству. То ће, према Вучићевим речима, омогућити да грађевинске фирме Србије и РС раде у обе земље, као и да заједнички наступају на трећим тржиштима.

Шеф српске државе је на седници двеју влада упозорио да је ситуација у региону веома сложена и оценио да су напади све учесталији како је Србија ближа ЕУ:

- Неки се труде да створе неповољније околности како би зауставили наш напредак, стога вас молим да успоставите и одржите снажне везе и будете као породица.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер