Početna strana > Hronika > Vaterpolisti Crvene Zvezde pobedom nad dubrovačkim Jugom sa 8:7 postali šampioni Evrope

subota, 01. jun 2013.

Vaterpolisti Crvene zvezde postali su šampioni Evrope, prvi put u klupskoj istoriji! Do epskog uspeha došli su pobedom nad Jugom u finalu Fajnal-fora Lige šampiona od 8:7 na bazenu na Banjici, u sjajnoj atmosferi koju su napravili navijači crveno-belih.

Crveno-beli su u polufinalu savladali Barselonetu sa 9:5, dok je Jug sprečio srpsko finale pobedivši Partizan. Španski tim je u borbi za treće mesto bio bolji od crno-belih sa 11:10.

Na tribinama se između ostalih nalaze i Marko Pantelić, koji je dočekan ovacijama, ali i Marko Kešelj, Vujadin Savić, Danilo Ikodinović i srpski vaterpolo reprezentativci. Navijači crveno-belih su ispunili gledalište i spremni su da nose svoje ljubimce u borbi za trofej prvaka Evrope.

Ni fantastična atmosfera nije uplašila iskusne goste, koji su preko Janovića poveli iz prvog šuta na meču sa 1:0. Dva napada crveno-belih su propala, a umalo je Jug udvostručio vođstvo, ali je drugi gol Janovića poništen jer je istekao napad.

Prvu situaciju sa igračem više Zvezda je iskoristila - sjajnu asistenciju udvojenog Prlainovića je Pijetlović sa sidra pretvorio u izjednačenje 1:1. Ukazala se ista šansa dubrovačkom timu, ali su se crveno-beli odbranili u dva navrata i pored isključenja Ivoševića. Šefik je uhvatio loptu i ulio dodatnu energiju koju je Nikola Rađen bombom pretvorio u 2:1 i prvo vođstvo svog tima!

Odlično je branio Šefik, spustio rampu pred svojim golom, ali nije mogao ništa kada je Maro Joković ostao sam na nezgodnoj strani i poravnao na2:2, a tim rezultatom se otišlo na prvi mali odmor.

Druga četvrtina je počela novom intervencijom čudesnog Šefika, da bi Prlainović, kapitenski, pogodio mrežu za novo vođstvo posle faula - 3:2. Malo je nedostajalo da Zvezda prvi put stekne "+2", ali je Rađenov šut ostao na prečki, a zatim nisu iskoristili isključenje Ivovića sredinom druge deonice.

Na drugoj strani je Šefik definitivno začarao mrežu i dovodio do ludila Nikšu Dobuda i ostale Dubrovčane, koji su navikli da daju golove. Ipak, ono što je uradio Prlainović, ponovio je Janović - izašao je iz vode posle faula i kroz ruke braće Rašović izjednačio na 3:3.

Do kraja poluvremena su odbrane bile na visini zadatka, pa se još veća borba očekuje u preostalih 16 minuta. A, treća deonica je počela kao iz snova za izabranike Dejana Savića. U prvom napadu je Strahinja Rašović fenomenalan pas Rađena pretvorio u 4:3, a zatim je Duško Pijetlović sa sidra pogodio za 5:3 i erupciju oduševljenja na Banjici.

Kratko je trajala radost zbog dva gola prednosti, jer je Miho Bošković materijalizovao dva igrača više. Upropastili su crveno-beli nekoliko napada, što im se osvetilo kada je Dobud šraubom matirao Šefila i anulirao zaostatak (5:5). Igrali su gosti u velikom naletu, što je Janović iskoristio da preokrene na 6:5, ali zatim odmah Viktor Rašović sa nezgodne strane pogađa na novo izjednačenje od 6:6, kojim se ulazi u odlučujuću četvrtinu.

Na startu poslednjih osam minuta probudio se i Boris Vapenski. Sudije su promenile prvobitnu odluku da oduzmu loptu Pijetloviću, pa su isključile Boškovića, za koga je meč bio završen, a onda je Vapenski probušio mrežu za 7:6.

Kada je bilo najpotrebnije, Denis Šefik je opet spustio rampu i sa dve fantastične, šampionske odbrane izludio Janovića i šutere Juga. Ništa nije moglo da probije odbranu crveno-belih, ni naleti posle dva kornera, tek je isključenje Rađena ostavilo prostor Boškoviću da anulira zaostatak tri minuta pre kraja - 7:7.