Početna strana > Hronika > Vašington: Vučić i Hoti na razgovorima u Beloj kući, dočekao ih Grenel; Siniša Mali: Vučiću stavljen na sto papir, čija jedna tačka podrazumeva međusobno priznanje Srbije i Kosova; Grenel: Nije istina
Hronika

Vašington: Vučić i Hoti na razgovorima u Beloj kući, dočekao ih Grenel; Siniša Mali: Vučiću stavljen na sto papir, čija jedna tačka podrazumeva međusobno priznanje Srbije i Kosova; Grenel: Nije istina

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. septembar 2020.

VAŠINGTON — Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijeru Kosova Avdulahu Hotiju, koji razgovaraju u četvrtak u Beloj kući, predočen je plan u 16 tačaka, od kojih je deseta uzajamno priznanje, rekao je novinarima u Vašingtonu ministar finansija Srbije Siniša Mali.

Specijalni savetnik predsednika SAD za dijalog Srbije i Kosova Ričard Grenel dočekuje predsednika Srbije Aleksandra Vučića ispred Bele kuće, pred sastanak sa premijerom Kosova Avdulahom Hotijem, u Vašingtonu, 3. septembra 2020. (Foto: Tviter nalog Saveta za nacionalnu bezbednost

Mali tvrdi da su u razgovorima pokrenuta i politička pitanja, uprkos prethodnim najavama zvaničnika američke administracije da će u fokusu sastanka biti isključivo ekonomska pitanja.

Ričard Grenel: Netačno

U međuvremenu, specijalni izaslanik predsednika Trampa za pregovore Srbije i Kosova Ričard Grenel na Tviteru je demantovao da je "predsedniku Srbije Vučiću predstavio dokument da potpiše kosovsku nezavisnost".

Savetnik za nacionalnu bezbednost Robert O'Brajen takođe se oglasio - preko Tviter naloga Saveta za nacionalnu bezbednost:

“Lideri Srbije i Kosova već postižu napredak. Naši razgovori jutros bili su usredsređeni na jačanje ekonomskih veza i ekonomsku normalizaciju. Radujemo se nastavku diskusije popodne", naveo je O'Brajen.

Siniša Mali: Beogradu u Vašingtonu uručen do sada najteži papir za Kosovo

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je na sastanku Beograda i Prištine u Beloj kući na stolu papir čija jedna tačka podrazumeva međusobno priznanje Srbije i Kosova, a da se na predsednika Aleksandra Vučića vrši ogroman pritisak.

„Dobili smo nikada gori papir od kada su krenuli pregovori sa Prištinom. Bilo je 16 tačaka na papiru, na stolu, od kojih 10 tačka podrazumeva međusobno priznanje“, rekao je Mali novinarima.

Od dvadesetak prisutnih ljudi, ne samo Albanaca, na svaku reč naše delegacije reaguju veoma agresivno, protiv nas, rekao je ministar.

Mali je kazao da je bilo veoma malo ekonomskih tema. Rekao je da je predsednik Aleksandar Vučić, na osnovu obaveštajnih informacija, znao da neće biti samo ekonomske teme.

„Tačka 10 odnosi se na međusobno priznanje. Ima i ekonomskih tema i one koje se odnose na infrastrukturu, autoput, železnice, pomoći malim i srednjim preduzećima kako bi se podigla ekonomija celog region. Ogroman pritisak“, kazao je on.

„Mi smo došli sa idejom da razgovaramo da podignemo ekonomiju celog reiona, da investiramo 3-4 miliona evra u insfrasturkuru, poljoprivredu, mala i srednja preduzeća, a onda dobijemo tačku koja se odnosi na međusobno priznanje“, rekao je Mali i dodao da su „neke stvari jednostavno neprihvatljive“.

Delegacije Kosova i Srbije, koje predvode premijer Avdulah Hoti i predsednik Aleksandar Vučić, stigli su u Belu kuću u četvrtak nešto pre 17 sati po srednjeevropskom vremenu, gde ih je dočekao specijalni savetnik predsednika SAD za dijalog Srbije i Kosova Ričard Grenel.

Posrednici u razgovorima dve strane koji će, kako je iz Bele kuće ranije precizirano, biti usredsređeni na ekonomske teme, su Ričard Grenel i Savet za nacionalnu bezbednost.

Ričard Grenel izjavio je u četvrtak da građani Kosova i Srbije zaslužuju ekonomsku normalizaciju i šansu da kreiraju "živahnu ekonomiju".

"Danas sam fokusiran na mlade ljude koji žele karijere, dobar posao i vezu sa Zapadom. Čujem vas. I poguraću snažno za vas. Hajde da ostavimo politiku postrani", napisao je Grenel na Tviteru.

Premijer Kosova Avdulah Hoti rekao je pre početka sastanka sa predsednikom Srbije, da se sa Srbijom ne mogu voditi nikakvi drugi razgovori osim o recipročnom priznanju.

"Verujem da je sporazum koji možemo da se postignemo o ekonomskoj saradnji, korak bliže konačnoj normalizaciji između dve zemlje, a to jedino znači recipročno priznanje", kazao je Hoti pri izlasku iz hotela na putu prema Beloj kući, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Specijalni savetnik predsednika SAD za dijalog Srbije i Kosova Ričard Grenel dočekuje premijera Kosova Avdulaha Hotija, pred sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ispred Bele kuće, u Vašingtonu, 3. septembra 2020. (Foto: Tviter nalog Saveta za nacionalnu bezbednost SAD)

Dodao je da sastanak počinju sa veoma pozitivnim stavom, kako bi diskutovali o projektima o ekonomskom razvoju između dve zemlje.

“Na osnovu razgovora koje smo do sada imali mogu reći da su očekivanja veoma pozitivna. Imaćete informacije čim završimo prvu rundu sastanaka”, kazao je premijer Kosova.

Marko Đurić: "Široka paleta projekata"

Beograd je spremio široku paletu projekata za saradnju sa Prištinom, naveo je član delegacie Beograda, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić. Međutim, očekuje da na sto budu stavljene i teške političke teme.

"Ukoliko do toga bude došlo, svi oni koji prate srpsku politiku prethodnih osam godina mogu da znaju da će odgovor države Srbije na konstruktivne predloge biti odgovoran, ali ćemo uvek biti spremni da kada je potrebno i odbijemo ono što nije u interesu Srbije", poručio je Đurić, prenosi RTS.

Vlada Srbije usvojila Deklaraciju o podršci aktivnostima predsednika

Vlada Republike Srbije usvojila je na sednici u četvrtak Deklaraciju o podršci aktivnostima predsednika Republike koje se odnose na razgovore sa predstavnicima privremenih instutucija samouprave u Prištini.

Usvojenom Deklaracijom vlada, kaže se u saopštenju Vlade, podržava aktivnosti predsednika Srbije povodom predstojećih razgovora Beograda i Prištine, 3. i 4. septembra 2020. godine u Vašingtonu.

"Članovi vlade zauzeli su jedinstven stav da je dosadašnje delovanje predsednika Republike na najbolji način usmereno ka zaštiti interesa Republike Srbije na Kosovu i Metohiji, i da se od predstojećih razgovora, pre svega, očekuje napredak u vezi sa otvorenim ekonomskim pitanjima, koji će doneti dobrobit građanima i ekonomiji društva u celini", kaže se u saopštenju.

Prethodno je Robert O'Brajen, savetnik za nacionalnu bezbednost, na Tviter nalogu Saveta za nacionalnu bezbednost objavio: “Radujem se što ću ugostiti predsednika Aleksandra Vučića i premijera Avdulaha Hotija u Beloj kući. Ovi važni razgovori će doprineti miru kroz ekonomsku saradnju. Posvećenost dijalogu oba lidera doprineće dobrobiti za Kosovo i Srbiju”.

Reč je o susretu koji je trebalo da se održi 27. juna, tokom koga je delegacije trebalo da predvode predsednici Kosova i Srbije Hašim Tači i Aleksandar Vučić, ali je neposredno uoči puta u Vašington protiv Tačija objavljen predlog optužnice za ratne zločine - koji do danas nije potvrđen, niti odbačen.

Aktuelni kosovski predsednik Tači odustao je tada od dolaska na razgovore, nakratko je figuriralo je da će ga zameniti premijer Hoti, ali je ubrzo i on odustao - zbog čega je ambasador Grenel objavio da će sastanak biti odložen i sazvao ga ponovo za septembar.

Poznato je da će razgovori dve strane biti zasnovani na unapređenju tri sporazuma koja su Kosovo i Srbija potpisale na početku godine - o obnovi vazdušne linije i razvoju železničkog i drumskog saobraćaja - rečeno je u utorak tokom telefonskog brifinga za novinare, koji je organizovala Bela kuća.

Na brifingu u utorak kojem su prisustvovali specijalni savetnik predsednika Sjedinjenih DŽava Donalda Trampa i jedan visoki zvaničnik američke administracije, savetnik je naglasio da nikada nije bio deo razgovora o razmeni teritorija.

“Ne bih o tome uopšte ni razgovarao, to nije deo razgovora o ekonomskom napretku. Mi, Sjedinjene Države, ostavljamo sva ta pitanja stranama u razgovoru. I ponoviću, ne znam koliko puta da bih bio jasan, ali nikada nisam bio u takvim razgovorima ni u jednoj od mojih konverzacija. Uvek je bila samo ekonomija i to je ono na šta se koncentrišemo: ekonomska normalizacija”, rekao je u utorak specijalni savetnik predsednika SAD-a.

Engel: Politički konflikt zahteva političko rešenje

Nastavak dijaloga Kosova i Srbije u Vašingtonu je pozitivan događaj, ali je potrebno da se pronađe i političko rešenje, saopštio je kongresmen Eliot Engel, predsedavajući Odbora za spoljnopolitičke odnose, pred susret predstavnika Srbije i Kosova u Beloj kući.

Demokratski kongresmen iz Njujorka istakao je da konačno rešenje mora da se bazira na nekoliko ključnih principa - da vodi ka uzajamnom priznanju Kosova i Srbije, da utre put Kosovu i Srbiji za ulazak u sve severnoatlantske strukture, uključujući EU i NATO, a Kosovu donese puno članstvo u Ujedinjenim nacijama i drugim važnim međunarodnim organizacijama.

Engel je, međutim, konstatovao da je, ako se stvari posmatraju racionalno, jasno da je malo verovatno da će se postići sporazum koji bi okončao spor.

“Predsednik Srbije Vučić, koji zemlju udaljava od severnoatlantske zajednice i približava Rusiji, usprotivio se tome da se međusobno priznanje stavi na sto. U stvari, srpska delegacija kaže da dolaze samo da bi razgovarali o ekonomskim temama”, navodi Engel i dodaje da, dok nema ničeg lošeg u povećanoj trgovini i ekonomskom razvoju, “u pitanju je politički konflikt koji zahteva političko rešenje”.

Kongresmen Engel rekao je da ga ohrabruje što je šef kosovske delegacije, premijer Avdulah Hoti postavio jasan cilj za pregovore - postizanje sporazuma o međusobnom priznavanju, bez ugrožavanja teritorijalnog integriteta Kosova.

“Kosovo zaslužuje normalnu budućnost u kojoj ljudi mogu da slobodno putuju i stoje rame uz rame sa onima koji žive u svetskim demokratijama, uključujući Sjedinjene države”.

Engel je podsetio da još nije zadovoljena pravda za žrtve etničkog čišćenja, silovanja i drugih ratnih zločina, uključujući ubistvo američkih građana, braće Bitići, koje je, kako je rekao “pre više od dve decenije počinila Miloševićeva vlada u kojoj je Vućić bio ministar”. Poručio je da počinioci zločina moraju da odgovaraju kako bi građani obe zemlje mogli da se okrenu budućnosti.

“Sukob između dve zemlje je predugo trajao i ugrozio previše života. Zakočio je razvoj celog regiona i njegovu punu integraciju u Evropu. Krajnje je vreme da se jednom zauvek taj spor okonča”, rekao je Engel.

“Posle više od dve decenije neprijateljstva, nadam se da će obe strane učestvovati konstruktivno u razgovorima i da će se Sjedinjene Države ponašati kao pravedan posrednik kako bi pomogao dvema zemljama da kroz dijalog dođu do mira”, zaključuje se u Engelovom saopštenju.

Uticajni kongresmen Engel proveo je skoro 32 godine, odnosno služio 16 mandata u Kongresu, ali ga je na nedavnim stranačkim izborima u Njujorku porazio DŽamal Bouman, predstavnik liberalnog krila Demokratske stranke.

Dačić: Ultimatum nije put za rešavanje problema

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je u četvrtak da očekuje velike pritiske u Vašingtonu, ali da ultimatum nije put za rešavanje problema.

Dačić je za RTS rekao da ishod zavisi od toga šta ko očekuje od sastanka.

"Uvek se govorilo samo o oblikovanju nekog ekonomskog okvira, sve ono što bi moglo da spada u normalizaciju odnosa ali što se tiče svakodnevnog života ljudi, infrastrukture, putne, železničke, uspostavljanje slobode kretanja, robe, kapitala", naveo je Dačić.

S druge strane, kako je dodao, ako neko očekuje da to bude spektakularan sastanak, u smislu da se pojavi neki politički okvir i da se priča o statusu, tu je već stvar potpuno nepripremljena.

"Ako neko misli da će kroz neku skrivenu agendu da izvrši pritisak na Srbiju, ubeđen sam da će predsednik Vučić odgovoriti onako kako je to u našem nacionalnom i državnom interesu", rekao je Dačić.

Dačić je objasnio da politički sporazum nije ni pripremljen. "Svi bi voleli da reše to pitanje, ali to pitanje može biti rešena samo kompromisom", istakao je ministar. "Znam kako to sve funkcioniše, pritisci će biti veliki i na državu i na čoveka lično, sa ucenama, pretnjama za njegovu budućnost, ali znam kako Vučić na to reaguje, tako da nikome ne savetujem da u slučaju Srbije ili Vučića krene putem ultimatuma, to nije put za rešavanje problema", poručio je Dačić.

On je rekao da zemlje Evropske unije ne gledaju baš blagonaklono na to što rade SAD jer smatraju da to treba da radi EU, dodaši da Srdija sada ne može da ispravlja stvari u međunarodnom poretku.

"Svi smo svesni toga da Brisel vrši medijaciju u dijalogu po rezoluciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, ali smo isto tako svesni da Savet bezbednosti UN treba da da konačno odobrenje za sve ovo. Tako da svi treba da imaju uvid u širinu spektra svih aktera", zaključio je ministar.

Haradinaj: Korak napred za Kosovo

Predsednik Alijanse za budućnost Kosova (ABK) Ramuš Haradinaj izjavio je da će sastanak u Beloj kući u petak biti korak napred za Kosovo.

“Čvrsto verujemo da će sastanak u Beloj kući biti korak napred za Kosovo. Naše poverenje u američke saveznike je potpuno”, poručio je Haradinaj, bivši premijer Kosova koji je prošle godine podneo ostavku jer dobio poziv Specijalnog suda za ratne zločine počinjene na Kosovu u svojstvu osumnjičenog.

On je to rekao na sastanku sa šefovima ogranaka ABK, koje je informisao o razvoju događaja u vezi sa pitanjem procesa dijaloga sa srpskom stranom u Vašingtonu, prenosi Kosovo onlajn.

Ekonomski sporazumi

Kosovo i Srbija potpisali su u januaru, uz posredovanje ambasadora Ričarda Grenela i savetnika za Nacionalnu bezbednost Bele kuće Roberta O’Brajena, pismo o namerama o osnivanju avio linije između Beograda i Prištine - koja je u prekidu 21 godinu.

Ubrzo potom usledilo je i pismo o namerama razvoja železničkog i drumskog saobraćaja. Sve to dešavalo se u trenucima blokade dijaloga koji Kosovo i Srbija, pod okriljem Evropske unije, vode od 2011. godine.

Obustava razgovora trajala je od novembra 2018, kada su kosovske vlasti uvele carine na uvozne proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine, pa sve dok kosovski premijer Avdulah Hoti, u junu, nije ukinuo tu meru - bez uvođenja reciprociteta.

Prethodno je bivšem premijeru Aljbinu Kurtiju, koji se žustro zalagao za primenu recipročnih mera prema Srbiji ukoliko nastavi blokadu uvoza proizvoda sa Kosova i međunarodnu kampanju povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova, kosovski parlament izglasao nepoverenje.

Fokus na ekonomiji, ali političke teme moguće

Luk Kofi, stručnjak konzervativne američke Heritidž fondacije, uveren je da će fokus razgovora, kao što je i potvrđeno, biti zasnovan na ekonomskim temama.

Međutim, poznavalac balkanskih prilika, ne isključuje teme u smislu normalizacije odnosa između Srbije i Kosova - i na političkom nivou.

„Moguće je da bude razgovora kakvu bi ulogu na tom planu mogla imati Evropska unija. Podsećam da se, posle ovog sastanka, njegovi učesnici sastaju sa predstavnicima EU u Briselu. Dakle, ukoliko razgovori na ekonomskom planu proteknu kako treba - otvoriće se mogućnosti da se debatuje o značajnijim pitanjima. Podvlačim da su ekonomska pitanja nešto što utiče na obične ljude koji živi u Srbiji ili Kosovu“, smatra Luk Kofi.

Dve strane šalju različite poruke o tome šta žele

DŽejms Ker-Lindzi, profesor na Londonskoj školi ekonomije (LSE), primetio je da bi razgovori o ekonomskim temama mogli biti korak nazad u odnosu na ono što od Kosova i Srbije očekuje - veliki politički dogovor. Linzi takođe veruje da je realnost procesa između Kosova i Srbije - priznavanje nezavisnosti.

“Svako ko ozbiljno gleda na to zna da nema alternative. I to je teška poruka. Srbija je do sada, iskreno rečeno, igrala veoma pametno diplomatski, uspevala je da spreči prijem Kosova u UN. Beograd ulazi u ove pregovore sa snažne pozicije, ali to ne znači da može da preokrene situaciju i postigne dogovor kojim se Kosovu dozvoljava autonomija. Mislim da je poruka i Evropljana i Amerikanaca sledeća: uspeli ste da sprečite Kosovo da bude međunarodno priznato, i to je dobro za vas, ali problem i dalje postoji. Sada ste u najboljoj mogućoj poziciji da postignete dogovor koji je dobar i za vas...To nije popularan potez, ali sada je pravi trenutak”, rekao je DŽejms Ker-Lindzi.

Ekonomska saradnja olakšava put ka političkom pomirenju

Pol Mekarti, regionalni direktor za Evropu Međunarodnog republikanskog instituta (IRI), primećuje da je ekonomska pitanja teško razmatrati van političkog konteksta. Uprkos tome, u intervjuu Glasu Amerike, ukazao je da je pristup dijalogu sa ekonomskog stanovišta veoma značajan.

„Ekonomska saradnja možda može da olakša put, naravno ne toliko brzo, ka političkom pomirenju. Zato je potrebno baviti se tim pitanjima", podvlači Mekarti.

Mekarti ipak smatra da ne treba imati prevelika očekivanja od prvog susreta Kosova i Srbije u Vašingtonu.

„Reč je o prvom koraku, dočekanom sa dobrodošlicom, u dugom procesu dijaloga dve strane. Podsećam vas da se radi o susretu koji je odložen - nije održan u junu. Tako da se, na neki način, radi o prvom susretu. I svi od njega očekuju neke rezultate. Očekujem da će ga propratiti uzdržani komentari učesnika. Prema mom mišljenju, važno je što je Vašington, u koordinaciji sa Evropskom unijom, uključen u proces, koji bi u političkom smislu trebalo da predvodi Evropska unija“, zaključio je Pol Mekarti u nedeljnom razgovoru za Glas Amerike.

Dijalog: Blokada i nastavak

Dijalog Beograda i Prištine u Briselu je na tehničkom nivou počeo 2011. godine, a zatim je nastavljen na nivou premijera što je 2013. godine rezultirao postizanjem prvog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Tada je i počeo politički dijalog o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova koji je bio u prekidu od novembra 2018. do jula 2020. kada je nastavljen u Briselu.

U tom periodu, koji su obeležilii izbori i konstituisanje institucija Evropske unije, Sjedinjene Države pojačale su svoj angažman - ponajviše specijalni izaslanik američkog predsednika Ričard Grenel. Obilazio je Prištinu i Beograd, organizovao potpisivanja pisama o namerama o saradnji u oblasti ekonomije, na čijem produbljivanju će, kako je potvrđeno iz Bele kuće, biti zasnovan susret predstavnika Kosova i Srbije u rezidenciji američkog predsednika u Vašingtonu.

Tri dana posle razgovora - isti akteri, Avdulah Hoti i Aleksandar Vučić sastaju se u Briselu. Ovoga puta uz posredovanje Miroslava Lajčaka, specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine.

Rat i spor dve strane

Odnosi Srbije i Kosova su narušeni posle rata koji vodili u periodu od 1998. do 1999. Sukob je kulminirao intervencijom NATO-a u tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji i okončan je posle povlačenja njenih vojno-policijskih snaga sa teritorije Kosova, u junu 1999.

Kosovo, koje je 2008. godine proglasilo nezavisnost, Srbija smatra svojom teritorijom. Nezavisnost Kosova priznalo je oko stotinu država članica Ujedinjenih nacija - uključujući i Sjedinjene Države. Nezavisnost Kosova ne priznaju Rusija i Kina, kao i pet članica Evropske unije: Slovačka, Kipar, Grčka, Rumunija i Španija.

(Glas Amerike, Sputnjik)