петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко укинуо санкције Калинићу и тројици бивших функционера СДС-а
Хроника

Валентин Инцко укинуо санкције Калинићу и тројици бивших функционера СДС-а

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. август 2009.

БАЊАЛУКА – Високи међународни представник у Босни и Херцеговини Валентин Инцко укинуо је санкције Драгану Калинићу, Саву Крунићу, Јову Космајцу и Немањи Васићу, који су смењени пре пет година уз образложење да су опструисали спровођење мира у БиХ, саопштено је из Канцеларије високог представника у Сарајеву.

Калинић, Крунић, Космајац и Васић су у јуну 2004. године, одлуком тадашњег високог представника Педија Ешдауна, смењени са функција које су обављали, као и са функција у политичким странкама.

Калинић је био председник парламента РС и председник Српске демократске странке (СДС), Крунић је обављао функцију директора Шума, Космајац директора Фонда пензионо-инвалидског осигурања, а Васић је био директор Путева РС. У то време је смењено 59 функционера, углавном СДС.

„Ова одлука је део процеса који је покренуо високи представник у марту 2005. године. Укидање санкција не утиче на било који судски поступак који се против ових лица евентуално води, нити укидање забране доводи у питање валидност првобитне одлуке”, каже се у саопштењу и додаје да се овом одлуком наведени појединци не враћају на функције на којима су се налазили у време када су смењени.

У саопштењу се подсећа да од када је процес ревидирања започео, санкције су укинуте у 52 појединачна случаја.

„Смена некооперативних званичника са јавних функција је ванредна мера која је била потребна како би се елиминисале главне политичке и институционалне препреке за имплементацију Дејтонског мировног споразума”, каже се у саопштењу и додаје да се показало да је ова стратегија деловала.

У саопштењу се истиче да високи представник неће оклевати да смени ове или било које друге појединце за које се установи да опструишу имплементацију Дејтонског мировног споразума, нарочито сарадњу у погледу питања везаних за Хашки трибунал, или да пружају помоћ лицима оптуженим за ратне злочине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер