Početna strana > Hronika > Ulrike Lunaček: Datum pregovora o pristupanju Srbije EU mora biti uslovljen Kosovom
Hronika

Ulrike Lunaček: Datum pregovora o pristupanju Srbije EU mora biti uslovljen Kosovom

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. mart 2012.

BEČ – Izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Ulrike Lunaček smatra da dobijanje datuma za početak pregovora o pristupanju Srbije EU sada mora biti uslovljeno daljim napretkom u odnosu sa Kosovom.

„Evropski komesar Štefan File po tom pitanju je jasan. Nadam se da će i Beč povećati pritisak na Srbiju i jasno staviti do znanja da bez odlučujućeg poboljšanja odnosa sa Kosovom nema početak pregovora”, navela je Lunaček u u autorskom tekstu objavljenom u bečkom dnevniku „Prese”.

Lunaček napominje da „kompromis na koji je nateran Beograd pokazuje da je bilo ispravno što je Savet EU u decembru prošle godine odgodio odluku o statusu kandidata (Srbije za članstvo u EU) za prolećno zasedanje”.

Ona smatra da na „normalizaciju odnosa sa Kosovom” mora biti natereno i onih pet zemalja EU koje nisu priznale njegovu nezavisnost, smatra Lunaček.

Austrija, zajedno sa 21 članicom koje su priznale nezavisnost Kosova mora vršiti snažniji pritisak na Grčku, Kipar, Slovačku, Rumuniju i Španiju, podvukla je ona.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo ocenila je da „zvezdica” i fusnota pored naziva „Kosovo”, prilikom regionalnog predstavljanja Kosova, što je dogovoreno u prethodnoj rundi dijaloga Beograda i Prištine, predstavljaju „svetlost na kraju tunela u procesu približavanja Beograda i Prištine”. „Fusnota je nedavno utabala put Srbiji ka statusu kandidata i omogućila početak izrade studije o izvodljivosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom, kao prvi korak u pravcu približavanja Uniji”, ocenila je ona.

Lunačekova je ukazala da je opozicija i u Beogradu i u Prištini zbog tog dogovora vlast optužila za izdaju.

„U Srbiji se fusnota kritikuje za de fakto priznanje Kosova. Na Kosovu se vlasti optužuju da istom fusnotom dovode u pitanje nezavisnost. Ja zvezdicu smatram očekivanim svetlom na kraju tunela u zastajućem procesu približavanja Srbije i Kosova”, istakla je ona.

Prema njenim rečima fusnota dozvoljava „dva tona i dva signala”, ističući da je odlučujuće, međutim da se time omogućava da konačno predstavnik kosovskih institucija samostalno, i ravnopravno, bez reference na UNMIK, učestvuje na regionalnim skupovima. Austrijska političarka u tome vidi „dugo isčekivan korak za Kosovo u pravcu člana međunarodne zajednice”.

(Tanjug)