Početna strana > Hronika > Ukrajinski parlament ukinuo vojnu neutralnost i pokrenuo proces za priključivanje NATO
Hronika

Ukrajinski parlament ukinuo vojnu neutralnost i pokrenuo proces za priključivanje NATO

PDF Štampa El. pošta
utorak, 23. decembar 2014.

Ukrajinski parlament usvojio je zakon o ukidanju statusa vojne neutralnosti te zemlje i pokretanju napora za priključivanje NATO-u, objavili su ukrajinski mediji.

Zakon su podržala 303 poslanika ukrajinskog parlamenta, što je 77 glasova više od minimuma potrebnog za usvajanje predloga, dok je samo osam poslanika glasalo protiv, prenosi Tanjug.

Zakon o vojnoj neutralnosti je Ukrajina usvojila 2010. godine, kako navodi AFP, pod pritiskom Rusije. Ukidanje tog statusa će Ukrajini omogućiti da se pridruži drugim vojnim savezima.

Predsednik Ukrajine Petro Porošenko je 19. decembra uputio parlamentu na razmatranje nacrt zakon o ukidanju statusa vojne neutralnosti Ukrajini, navedeno je na veb-stranici predsednika.

Svrha zakona je, kako se kaže, da se stvore dodatni mehanizmi obezbeđivanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nezavisnosti Ukrajine.

"Status neutralnosti Ukrajine pokazao se kao neefikasan u kontekstu odbrane zemlje od strane agresije i pritiska. Činjenica da se Ukrajina nalazi u "sivoj" tampon zoni između moćnih sistema kolektivne odbrane na duže staze je dodatni izazov za našu zemlju", poručio je Porošenko u obrazloženju nacrta zakona.

Iako je NATO 2008. godine razmatrao eventualno članstvo Ukrajine, nikad nije utvrđen konkretan datum njenog prijema u Alijansu. Iz NATO su na ovu vest poručili da su njihova vrata otverena i da Ukrajina može postati članica saveza ako ispuni određene kriterijume.

Moskva: "Neprijateljski korak prema Rusiji"

Moskva -- Odbacivanje statusa vojne neutralnosti Ukrajine je kontraproduktivno i jača konfrontaciju, kaže Lavrov. To je neprijateljski korak prema Rusiji, smatra Kelin.

"To je kontraproduktivno, samo jača konfrontaciju i stvara iluziju da se usvajanjem takvih zakona može rešiti duboka unutrašnja kriza u Ukrajini", rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, a preneo Tas.

Kako je istakao, daleko produktivniji put, razuman put jeste "da se najzad započne dijalog sa onim delom vlastitog naroda koji su potpuno ignorisali kada su vršili državni prevrat". 

"Nema drugog puta. Samo ustavna reforma uz učešće svih regiona, svih političkih snaga Ukrajine može da da ispravan ton i upravo s obavezom da počne takvu reformu ukrajinsko rukovodstvo je stavilo potpis još u aprilu ove godine na sastanku u Ženevi", naveo je Lavrov, kako prenosi RIA Novosti. 

Predstavnik Rusije u OEBS-u Andrej Kelin je prethodno rekao da je ukrajinsko odbacivanje statusa vojne neutralnosti neprijateljski korak prema Rusiji i da će samo pogoršati odnose između dve zemlje. 

"To je jedan neprijateljski korak prema nama. Ovaj politički smer će samo zaoštriti odnose", rekao je Kelin, a prenosi agencija Interfaks.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev napisao je na svom Fejsbuk profilu da će odustajanje Ukrajine od neutralnog statusa radi mogućeg članstva u NATO-u iziskivati odgovarajuću reakciju Rusije. 

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner