Početna strana > Hronika > Udruženje porodica stradalih na KiM: Nismo zadovoljni Vilijamsonovim izveštajem, tražimo optužnice protiv čelnika kosovske vlade
Hronika

Udruženje porodica stradalih na KiM: Nismo zadovoljni Vilijamsonovim izveštajem, tražimo optužnice protiv čelnika kosovske vlade

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. jul 2014.

Beograd -- Udruženje porodica stradalih na Kosovu i Metohiji izrazilo je nezadovoljstvo zbog izveštaja koji je danas u Briselu predstavio glavni istražitelj trgovine ljudskim organima 1999. Klint Vilijamson, i ukazalo da je očekivalo optužnice protiv predstavnika vlasti Kosova zbog komandne odgovornosti.

"Nismo zadovoljni onim što je Klint Vilijamson izneo o trogodišnjem radu Specijalnog tima. Najmanje što smo očekivali jeste jasno potvrda da je bilo trgovine organima prisilno nestalih Srba, ne šačice kako je Vilijamson izjavio, već velikog broja Srba, a to je preko 300", rekla je agenciji Beta sekretar Udruženja Milena Parlić.

Prema njenim rečima, na listi nestalih je 530 kosovskih Srba čiji se posmrtni ostaci ne nalaze ni na Kosovu, ni u Albaniji.

"Jasno nam je gde su to naši mučenici završili", rekla je ona.

Parlićeva je rekla da pravda za zločine počinjene nad Srbima na Kosovu neće biti zadovoljena ukoliko ne budu osuđeni čelnici kosovske vlade i ukoliko protiv njih ne bude podignuta optužnica na osnovu komandne odgovornosti.

Ona je dodala da porodice stradalih nisu očekivale mnogo od izveštaja Klinta Vilijamsona, jer za proteklih 15 godina nije procesuiran nijedan slučaj protiv Albanaca zbog zločina nad Srbima.

Po politici međunarodne zajednice, "ispada da su Srbi sami sebe kidnapovali, sami sebi vadili organe, same sebe ubijali", rekla je Milena Parlić.

"Ništa nam ne znači da neko prizna da su se zločini desili - to svi znamo. Želimo da se podignu optužnice protiv sadašnjih predstavnika vlasti koji su učestvovali ili naređivali da se zločini dese i da se odgovora po komandnoj odgovornosti", kazala je Parlićeva.

Ona je rekla da porodice stradalih, koje 15 godina čekaju da čuju istinu, žele da se što pre formira specijalni međunarodni sud za zločine "OVK".

Parlićeva je podsetila da su porodice stradalih predale istražiteljima dokaze i dodala da je "nemoguće" da istražni tim nije uspeo da precizira da je bilo trgovine organima.

"Nadamo se da će na optuženičku klupu na prvom mestu doći Hašim Tači i da će se suditi po komandnoj odgovornosti za zločine nad Srbima", rekla je Milena Parlić.

(Beta)

Srbi očekuju konačni odgovor o nestalima

Porodice nestalih i kidnapovanih Srba sa Kosova i Metohije smatraju da je Specijalni sud za zločine OVK, čije je formiranje najavljeno, poslednja šansa za rasvetljavanje njihove sudbine.

Silvana Marinković traga za suprugom Goranom. Jedna je od više stotina srpskih porodica koje čekaju informaciju o svojim bližnjima, otetim pre 15 i više godina.

Marinkovićeva se nada da će istraga konačno početi i da će sudbina kindnapovanih i nestalih biti razrešena, a počinioci tih zločina konačno biti uhapšeni i kažnjeni.

Upozorava i da za mnoge slučajeve postoje dokazi o izvršiocima i da uprkos tome ništa nije urađeno.

Međunarodno pravosuđe je pokretalo slučajeve ratnih zločina Oslobodilačke vojske Kosova, ali su se se završavali oslobađajućim presudama.

Srpska javnost smatra da su svi dosadašnji pokušaji procesuiranja izvršilaca bili neubedljivi, bilo da je u pitanju kosovsko ili međunarodno pravosuđe. Može li Specijalni sud nešto da promeni?

"Nemam nikakva očekivanja zato što su dokazi uništeni, zato što je to toliko monstruozan zločin da mi nismo spremni za tu istinu i naročito Kosovo ne može da doživi tu istinu, trebaće mu bar 40 godina da je shvati i prihvati kao jedan od najmonstruoznijih zločina u Evropi novog doba", kaže novinar Živojin Rakočević.

U specijalnom javnom tužilaštvu na Kosovu ima 23 predmeta ratnih zločina. Najveći među njima je slučaj Dreničke grupe.

Vođama bivše OVK, koji su nakon rata zauzeli mesta predsednika opština, ambasadora, nekoliko meseci se sudi za ubistvo srpskih policajaca i nezakonito pritvaranje Albanaca koje su optuživali za saradnju sa srpskim vlastima.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner