недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Учесници међународног скупа у Београду затражили ослобађање Војислава Шешеља
Хроника

Учесници међународног скупа у Београду затражили ослобађање Војислава Шешеља

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. фебруар 2011.

БЕОГРАД – Учесници међународног научног скупа, у организацији Српске радикалне странке (СРС), затражили су данас у Београду ослобађање преседника те партије Војислава Шешеља, који се осам година налази у притвору Хашког трибунала.

Потпредседник СРС-а Драган Тодоровић је, пред више од 4.000 присталица радикала у „Центру Сава”, рекао да „хашка тиранија мора да престане” и да Шешељ мора да буде ослобођен.

Тодоровић је рекао да ће СРС „учинити све да после марта свима у свету буде јасно да једина одлука претресног већа Хашког трибунала може да буде слобода Шешељу”.

„Једино је он у стању да покрене корените промене у Србији”, казао је Тодоровић на скупу под називом „Ослобађајућа пресуда по правилу '98 бис' једини је могући правни резултат фијаска Хашког трибунала у процесу против др Војислава Шешеља”.

Он је рекао да је Шешељ победио Трибунал и да га се плаше, јер је бескомпромисан, критикујући власт у Србији због онога што се догађа у Хагу, као и због злочина и трговине људским органима на Косову и Метохији.

Шеф правног тима за одбрану Шешеља Зоран Красић је рекао да процес не може да се заврши другачије него ослобађајућом пресудом, наводећи да „ништа није остало од оптужнице” и да ће се то показати 7. и 8. марта када Трибунал буде одлучивао по такозваном правилу „98 бис”.

Председник Руског комитета за одбрану Шешеља Сергеј Бабурин је рекао да је то тело одлучило да предложи Хашком трибуналу да суд пре доношења одлуке ослободи Шешеља уз гаранције, али да је потребно да и српско руководство гарантује за лидера радикала.

„Једино ако буде ослобђен, Шешељ ће моћи да добије квалификовану здравствену заштиту”, казао је Бабурин, истичући да тај комитет ужива подршку апсолутне већине житеља Русије.

Професор Коста Чавошки је оценио да је Хашки трибунал „наказа од суда” и да је суђење Шешељу „најсрамнији процес у 21. веку, јер ниједно није толико дуго трајало”, изразивши наду да ће лидер радикала што скорије, већ за неколико седмица, бити на слободи.

Акадамик, историчарка и експерт за Балкан Јелена Гускова је указала на значај јединства и слоге у одбрани интереса српског народа.

Шеф Међународне управе Праведне Русије Борис Гусељетов је указао на двоструке стандарде Хашког трибунала и рекао да је и Хашима Тачија потребно послати у Трибунал, подсетивши на руски слоган „када смо заједно непобедиви смо”.

И Татјана Москаљкова из те странке је изразила уверење да је Трибунал незаконита творевина, истичући да све Рускиње саосећају са Шешељевом супругом Јадранком, да је и Праведна Русија спремна да гарантује за Шешеља.

Депутат Јединствене Русије Анатолиј Лисицин је изразио уверење да ће победити истина и правда.

Депутат Комунистичке партије Русије Владимир Хахичев је оценио да је реч о убиству које извршавају судије Трибунала, који мора да престане са радом, јер се претворио у казнени орган НАТО.

Депутат Либерално-демократске партије у Државној Думи Русије Валериј Селезњов је изразио наду у повратак идеји објењивања Русије, Белорусије и Србије.

Политички аналитичар Михаил Леонтјев је истакао да се Србима суди због тога што су имали „дрскост да се бране од напада дрзника са Запада”.

Скупу су присуствовали чланови Шешељеве породице и његова супруга Јадранка.

На скупу су истакнути транспаренти „Слобода Шешељу” и „Шешељ долази”, заставе и друга знамења СРС, а на почетку су интониране руска и српска химна, као и родољубиве традицоналне српске песме, међу којима „Спремте се, спремте, четници”.

Скуп је често прекидан овацијама лидеру радикала и Русији.

На скупу је саопштено да је прикупљање потписа за петицију за ослобађање Шешеља добило масовну подршку у Србији, али и у иностранству и да су је подржали представник Међународног акционог центра на чијем челу је Ремзи Кларк, француски лекар пуковник Патрик Барио, бивши амбасадор Канаде у Југославији Џејмс Бисет, доктор филозофије Мајкл Паренти из САД, публициста Џорџ Семјуели и драмски писац Џон Степлинг, саопштено је на скупу.

Скупу су присуствовали и песник Гојко Ђого, адвокат Сава Анђелковић, историчар Веселин Ђуретић, филозоф Мирко Зуровац, некадашњи функционер ЈУЛ-а Милован Бојић и друге познате личности из политичког, јавног и културног живота.

(Taнјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер