уторак, 17. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Звечану конституисана привремена Скупштина КиМ, за председника изабран Славко Стевановић
Хроника

У Звечану конституисана привремена Скупштина КиМ, за председника изабран Славко Стевановић

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. јул 2013.

ЗВЕЧАН - У Звечану је данас конституисана привремена Скупштина Косова и Метохије а за њеног председника изабран је Славко Стевановић који је изјавио да се на овај начин брани уставни поредак Србије и њена државност.

"Само демократска и економски јака Србија може помоћи српском народу на КиМ, али ми не можемо прихватити да цена уласка Србије у ЕУ буде губитак територије и насилна интеграција у институције непризнате државе," рекао је Стевановић.

Конститутивној седници није присуствовао нико од представника Владе Србије.

Седници је присуствовало 97 посланика који су положили заклетву и усвојили Декларацију привремене Скупштине Косова и Метохије у којој се наводи да је Скупштина представничко тело грађана Србије у покрајини који поштују Устав и законе Србије.

Према речима Стевановића, чињеница да ова Скупштина није одржана пре 28. јуна већ данас показује да нико од Срба са Косова не жели да омета своју државу у њеним напорима да се интегрише у европску заједницу.

Он је навео и да конституисање привремене Скупштине КиМ представља покушај да се покрајина "врати са беспућа неправа на терен важећег Устава и закона".

Како је додао, на овај начин се шаље порука међународној заједници да се Србија "поново усправља" и да се у том смислу у односу на Србију као и у односу на друге државе мора поштовати међународно право, повеља УН и Резолуција 1244 СБ о Косову као делу Србије.

Помоћник председника општине Звечан Љубомир Радовић изјавио је на седници да Срби неће имплементирати бриселски споразум и да неће изаћи на изборе по одлукама и законима из Приштине.

Нећемо да прихватимо Устав и правни поредак друге, туђе државе непризнате и бесправно створене, рекао је Радовић нагласивши да Срби знају свој пут и да неће у Приштину.

"Наш главни град је Београд, наша Република је Србија, не желимо другу државу, друго држављанство или правни поредак," рекао је Радовић.

За потпредседнике Скупштине изабрани су Коста Гаљак и Добросав Добрић а за секретара именована је Љиљана Љумовић док је за њеног заменика именована Мирјана Васић.

Почела конститутивна седница привремене скупштине КиМ у Звечану

У Звечану је у подне почела седница на којој ће бити конституисана привремена скупштина Косова и Метохије, а у чијем раду учествују председници и одборници општина Косовска Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавић.

На седници је верификовано 97 мандата посланика привремене скупштине, што је више од две трећине.

Организатори скупа кажу да је циљ одржавања седнице је да се покаже властима у Србији, међународној заједници и приштинском руководству да се Срби са севера Косова свим демократским средствима боре против интеграције у косовско друштво и да покажу да не одустају од опредељења да остану у систему своје државе - Србије.

У раду седнице учествују сви председници општина са севера Косова, Скупштина општина, одборници - представници свих српских политичких партија. На састанку су и бројни гости, првиредници, као и представници Срба јужно од Ибра међу којима је и председник општине Штрпце Звонико Михајловић.

Према утврђеном дневном реду биће изабрана радна тела, потврђени мандати посланика привремене скупштине који ће положити заклетву, усвојена декларација о оснивању привремене скупштине Косова и Метохије, а биће именовани председник, четири потпредседника, секретар и његов заменик.

Седница је сазвана на основу Декларације усвојене на Сабору српског народа 22. априла у Косовској Митровици и закључка са седнице четири општине са севера Косове од 6. јуна ове године у Звечану, као и консултација представника више општина са Косова и Метохије одржаних током маја и јуна.

Седница је, како се наводи, требало да буде одржана пре Видовдана али су се народни представници сложили да то буде после 28. јуна како за евентуално недобијање датума за почетак преговора за улазак у ЕУ не би били окривљени Срби са севера Косова.

Председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије Милован Дрецун оценио је да би формирање привремене скупштине Косова, најављено за данас, само ослабило позицију српског народа и Србије.

Бриселски споразум је саставни део државне политике према косовској проблематици, у чијем стожеру је формирање Заједнице српских општина која ће бити изграђена после локалних избора 3. новембра, рекао је он и додао да у том смислу нема простора за било какву другу врсту организовања, јер све оно што би се радило мимо државне политике уводи паралелизам у решавању косовског проблема и не ојачава српску позицију.

Звечан: У четвртак конститутивна седница "привремене скупштине АП Косова и Метохије"

У ЗВЕЧАНУ у четвртак у подне одржаће се конститутивна седница привремене скупштине АП Косова и Метохије, на чијем челу ће вероватно бити социјалиста Славко Стевановић.

Тај парламент се формира на основу Декларације Сабора српског народа усвојене 22. априла у Косовској Митровици и одлуке одборника четири општине са севера КиМ. Они су још пре два месеца осудили бриселски споразум, али су са оснивањем скупштине сачекали док се не саопшти видовданска одлука ЕУ о Србији.

Момчило Гвоздић први човек Скупштине Звечана потврдио нам је да ће на седници бити представници свих партија и да су сви предложили кандидате за водећа места у њој.

Раденко Недељковић, начелник Косовскомитровачког округа, објашњава за „Новости“ да је суштина овог потеза опстанак институција и органа АП КиМ:

- То је јасна порука да Срби не желе да живе у независној држави Косово, већ хоће да остану на својим вековним огњиштима у држави Србији. Оснивање скупштине суверено је право грађана на северу, као и свих који су лојални држави Србији.

Милован Дрецун, шеф скупштинског одбора за КиМ, на другој страни, наводи нам да не би требало повлачити потезе који нису усклађени са Владом Србије:

- Србија је бриселским споразумом као свој приоритет истакла формирање Заједнице српских општина која ће настати после избора 3. новембра.

Мислимо да ће она омогућити безбедност Србима, услове за живот и повратак протераних. То је државна политика. Парцијална решења изван овог оквира могу да створе пукотину у односу Београда и Срба на северу.

Потези мимо владине политике воде у неизвесност и у угрожавање безбедности Срба на КиМ.

На седници у четвртак требало би да се потврде мандати посланика, изабере председник, четири потпредседника, секретар и заменик секретара.

(Вечерње новости-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер