среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У више градова Србије одржане протестне блокаде студената и грађана у трајању од 29 минута. У Новом Саду дошло до инцидента
Хроника

У више градова Србије одржане протестне блокаде студената и грађана у трајању од 29 минута. У Новом Саду дошло до инцидента

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јануар 2025.

Студенти универзитета у Србији одали су почаст настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду и жртвама злочина који се догодио на Цетињу.

Блокаде којима су се придружили грађани, а које предводе студенти који блокирају факултете трајале су од 11.52 до 12.21, са циљем да се ћутећи ода пошту погинулима при паду надстрешнице улаза Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и убијенима у оружаним нападима у Ариљу 31. децембра и на Цетињу 1. јануара.

Новосадски студенти окупили су се испред Технолошког факултета пре најављене блокаде Варадинског моста која је трајала 29 минута. На мост су стигли у 11.45 часова, блокада је трајала 29 минута и окончана је у датом року, уз један инцидент.

Док је пролазила студентска колона на Кеју, дошло је до инцидента. Један возач је стао и изашао из кола у жељи да се обрачуна са студентским редарима. Али је након тога из других кола изашао је други возач који се са њим сукобио у жељи да одбрани студенте. Поједини медији су јавили да је први возач побегао остављајући на улици на неко време ауто марке БМВ.

У Новом Саду протестне блокада одвијају се на више места. Транспарент са крвавом руком окачен је и на зидине Петроварадинске тврђаве. Средњошколци су се окупили на Тргу слободе, а глумци испред позоришта са црним флором, блокирана је и улица испред зграде Радио-телевизије Војводине.

Више од стотину студената и грађана Ниша блокирали су саобраћај испред седишта Основног и Вишег суда, у центру града, у оквиру акције „Застани Србијо“.

Они су ћутали 29 минута, од 11.52 до 12.21. час, одајући пошту за 15 жртава пада бетонске надстрешнице на реконструисаној Железничкој станици у Новом Саду, као и за двоје убијених у пуцњави у Ариљу и 12 мртвих у пуцњави у Цетињу.

Међу окупљенима су примећени и представници опозиције, изузимајући оснивача групе грађана „Др Драган Милић“, који је саопштио да подржава студентске захтеве, али да се противи протестним окупљањима.

Блокада саобраћаја испред суда на централној градској раскрсници, сваког петка, оквиру акције „Застани Србијо“, а поводом трагедије у Новом Саду, организована је осми пут.

Нишки академци су блокирали свих 11 факултета Универзитета чије је седиште на територији овог града, почев од 6. новембра прошле године, када су најпре блокирали Филозофски факултет, уз подршку деканке Наталије Јовановић, управе и већине запослених.

Они захтевају између осталог објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, кривичну и политичку одговорност надлежних и престанак репресије према студентима и осталим учесницима протестних окупљања.

Универзитет у Нишу је пружио подршку студентским захтевима, али је саопштио да је против блокирања наставе.

На студентски блокадама и блокади саобраћаја није било озбиљнијих инцидената.

И данас су се Зајечарци по пети пут, окупили у центру града како би одали пошту настрадалима у Новом Саду, када се 1. Новембра обрушила надстрешница.

Стотинак Зајечараца је и овог петка блокирало кружни ток у граду на Тимоку.

У Београду је током блокаде испред зграде Ректората Београдског универзитета развијена српска и црногорска застава, а представници Странке слободе и правде, блокирали су улицу код зграде Радио-телевизије Србије.

У Београду су и студенти техничких факултета, као и претходних дана, у 11.52 блокирали Булевар краља Александра на 29 минута.

Током скупа у тишини, носили су транспаренте с натписима „Машинци против машинерије“, „Студентски глас јачи од бетона“.

Протестне блокаде, подсетимо, које су почеле после пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра 2024., прво су трајале 14 минута, по броју жртава, па 15, када је преминула девојка тешко повређена испод пале надстрешнице, потом је блокирању додат и минут за девојчицу, жртву злочина у школи у Загребу, а потом су одржаване и блокаде продужене минутима по броју страдалих у злочинима у новогодишњим данима.

(Данас)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер