Početna strana > Hronika > Beograd: Posebna sednica Skupštine o izboru nove Vlade, Ana Brnabić u ekspozeu: Prestali smo da budemo zemlja koja beleži istorijske poraze, na međunarodnom planu Srbija je postala zemlja koja se poštuje i uvažava
Hronika

Beograd: Posebna sednica Skupštine o izboru nove Vlade, Ana Brnabić u ekspozeu: Prestali smo da budemo zemlja koja beleži istorijske poraze, na međunarodnom planu Srbija je postala zemlja koja se poštuje i uvažava

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. oktobar 2020.

Poslanici Skupštine Srbije na Prvoj posebnoj sednici biraju novu srpsku Vladu. Mandatarka za sastav nove vlade Ana Brnabić pred poslanicima je iznela ekspoze sa planom rada budućih ministara, posle čega je usledila skupštinska rasprava i glasanje o novom sastavu vlade Srbije.

Poslanici vladajuće većine podržali oročenu Vladu i ekspoze mandatarke

U raspravi o prioritetima i sastavu nove vlade narodni poslanici vladajuće većine najavili su podršku premijerki Ani Brnabić i njenom kabinetu, a otvarali su i teme za koje oni smatraju da su važne, pre svih korona.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić zamolio je danas šefove poslaničkih klubova da ograniče broj govornika kako bi se ispoštovala satnica i polaganje zakletve novih ministara, koje je predviđeno oko 20 časova.

„Srbija je danas mnogo drugačija zemlja nego 2017. godine i fundamentalno drugačija nego 2014. godine, prestala je da bude zemlja koja niže istorijske poraze i postala zemlja koja pobeđuje. Počeli smo da verujemo u sebe i sopstveni uspeh, umesto da tražimo izgovore za neuspehe. Počeli smo da radimo i prestali da kukamo. Na međunarodnom planu, Srbija je postala zemlja koja se poštuje i uvažava. Zemlja koja vodi nezavisnu i samostalnu spoljnu politiku, pouzdan partner za razgovor, a ne zemlja pred koju se postavljaju uslovi i ultimatumi. Vlada koju predlažem biće proevropska i vlada kontinuiteta“, poručila je poslanicima Skupštine Srbije mandatarka za sastav nove vlade Ana Brnabić, predstavljajući program nove oročene, koncentracione vlade koju će činiti sve parlamentarne stranke, osim dve manjinske.

Rasprava o sastavu nove vlade protekla je u idiličnoj atmosferi, uz poruke podrške, hvalospeve i aplauze, ali je tu atmosferu na samom početku uspeo da pokvari Šaip Kamberi, jedan od svega šest opozicionih poslanika koji je naveo da je tužno da demokratiju u Srbiji brani svega šest poslanika, od ukupno 250 i da ovakav parlament nije mogao da proizvede  ni Slobodan Milošević, ali je to pošlo za rukom „Vučiću i Dačiću“.

Puna četiri meseca bilo je potrebno da se nakon ubedljive pobede Srpske napredne stranke sa skoro 50 odsto osvojenih glasova formira nova vlada.

Iako se dugo čekalo na formiranje, nakon konsultacija i kalkulacija najača stranka u vladajućoj koaliciji i predsednik države odlučili su da će ta vlada trajati kratko, do početka aprila 2022. i da će imati 21 ministra, dva ministra bez portfelja i čak pet potpredsednika, prvog potpredsednika Branka Ružića, Branislava Nedimovića, Zoranu Mihajlović, Nebojšu Stefanovića i Maju Gojković, jednog više nego u prethodnoj vladi.

Od 23 ministara, čak jedanaest biće žene, a deo vlade biće neka potpuno nova lica.

18:38

Rističević predložio da sedište Ministarstva za selo bude na selu

Poslanik na listi "Aleksandar Vučić - Za našu decu" Marjan Rističević poručio je da ne bi glasao "za" da se glasa samo za novu ministarku za dijalog Gordanu Čomić, ali veruje da je njegov koalicioni partner bolje procenio i zato mu je obaveza da glasa za sva kadrovska rešenja. 

Kažu da govor mora biti kao ženska suknja - dovoljno dugačak da pokrije temu, a kratak da bude zanimljiv, pa ću probati da se držim toga, rekao je Rističević za skupštinskom govornicom.

Poštujem koalicione partnere, posebno njihovu hrabrost, jer u politici ne dobijete često samo što vi želite, već i oni drugi, i razumem par kadrovskih rešenja koja se nekima od nas baš i ne dopadaju, poručio je on.

Ako ona uspe, možda može da spreči događaje poput onih ispred Narodne skupštine i verujem da je moj koalicioni partner bolje od mene procenio da takva osoba može da pokrene taj dijalog, rekao je Rističević. 

Rističević je predložio da sedište Ministarstva za selo bude na selu, recimo u Topoli.

16:53

Đukanović: Nadam se da je Čomić posle napada videla s kim je sedela u opoziciji

U popodnevnom delu zasedanja Skupštine Srbije poslanici su nastavili raspravu o budućoj vladi o kojoj bi danas trebalo da se glasa, ali i o značaju parlamenta i pravima manjina.

Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke, Vladimir Đukanović, izjavio je da mu je žao pojedinih ministara kojima neće biti lako da se suoče s problemima, a pre svega Aleksandra Vulina, koji preuzima Ministarstvo unutrašnjih poslova i Maje Popović koja će biti ministarka pravde.

Đukanović je istakao da mu je posebno drago što u vladu ulazi Gordana Čomić i da se nada da je posle najnovijih napada "ona sada svesna s kim je godinama sedela u opozicionim klupama".

16:28

Dačić zamolio da se smanji broj govornika

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić zamolio je danas šefpve poslaničkih kliuba da ograniče broj govornika kako bi se ispoštovala satnica i polaganje zakletve novih ministara, koje je prdeviđeno oko 20 časova.

 

"Da bismo do toga došli treba obaviti glasanje na vreme i molim šefove poslaničkih kluba redukuju broj prijavljenih govornika da bismo stigli", rekao je Dačić u parlamentu.

14:46

Marković: Skupština da ne prestane sa radom ako dođe do razbuktavanja epidemije

Poslanik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma zatražio je da Skupština Srbije ne prestane sa radom ukoliko dođe do razbuktavanja pandemije i uvođenja novih vanrednih mera, jer treba da bude primer privredi i građanima da se ne plaše korone.

Ako imamo politički imunitet, da sada ne tražimo i neki zdravstveni imunitet i da se obraćamo preko malih ekrana, da radimo i baš ovako sedimo jedni do drugih, da nas građani gledaju da smo na radnom mestu, kazao je Marković u obraćanju na sednici Skupštine, tokom rasprave o izboru nove Vlade Srbije.

On je konstatovao da je veoma važno i kako rade škole, jer su "deca svetinja", i zapitao kako to da deca idu u vrtić, ili u osnovne škole, sa skraćenim časovima, a u srednje škole 15 dana idu, a 15 ne idu.

"Mnogo je teže manjoj deci objasniti da nose maske, nego ovima koji imaju više od 16 godina. Onlajn nastava nije ništa. Ako roditelji kažu da deca idu u škole to treba da se dozvoli", poručio je Marković.

Govoreći o političkoj situaciji u zemlji, on je rekao da je tokom rasprave o Zakonu o ministarstvima propustio da predloži amandman kojim bi ministar za ekologiju morao da se bavi i "političkom deponijom", jer bi tamo trebala da ode "neka opozicija".

"Strašno me je iznervirao i naljutio Aleksandar Vučić kad je smanjio cenzus na tri odsto, a onda je dozvolio da se potpisi ne overavaju kod notara, pa je opozicija, koja je stalno kukala da joj ništa ne valja, to mogla da radi kod matičara u opštini. Pa šta više hoćete", upitao je Marković.

14:18

Vučić: Kamberi nema osnova da se žali

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da šef poslaničke grupe "Ujedinjena dolina - SDA Sandžaka" Šaip Kamberi nema mnogo osnova da zamera vlastima u Srbiji totalitarizam i nepoštovanje prava manjina jer u Bujanovcu živi 42 odsto Srba, a njihovi predstavnici su u potpunosti izbačeni iz vlasti.

"O ugroženosti manjinskih zajednica govori neko ko je iz vlasti u Bujanovcu izbacio 42 odsto Srba. Oni traže ministarsko mesto sa 0,5 odsto stanovništva u centralnoj Srbiji i Vojvodini, a onima koji imaju 42 odsto ne daju da učestvuju u vlasti. Toliko o totalitarizmu i nepoštovanju prava manjina. Mi se nismo žalili ali nema previše smisla da oni nekome ukazuju na te probleme", rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Palati Srbija.

Kamberi je ranije danas, u skupštinskoj raspravi, vlast u Srbiji nazvao autokratskom i totalitarnom, a za stanje u Srbiji rekao da u njoj "ksenofobija cveta" i da se upućuju pretnje manjinama, koje nemaju nijedno ministarsko mesto.

Vučić je rekao da je srećan što Albanci u Srbiji mogu tako otvoreno da govore o tim problemima, i to pred milionskim auditorijumom.

"A smeju li neki drugi da to govore u Prištini, Tirani ili na drugom mestu? Oni se žale da nisu dobili ministarsko mesto. Mi smo nudili zamenika, ali izgleda da je bila dobra procena da ne zauzme mesto ministra neko ko tako govori o svojoj zemlji", rekao je Vučić.

14:07

Poslanici najviše o podršci vladi i koronavirusu

U raspravi o prioritetima i sastavu nove vlade narodni poslanici vladajuće većine najavili su podršku premijerki Ani Brnabić i njenom kabinetu, a otvarali su i teme za koje oni smatraju da su važne, pre svih korona.

Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma izjavio je da u narednom periodu parlament ne sme da prestane da radi i da poslanici treba da pokažu da se ne boje korone.

"Ako imamo poslanički imunitet, ne treba da tražimo i zdravstveni imunitet već radnici u fabrikama treba da nas gledaju da sedimo jedni do drugih, škole treba da rade", istakao je Marković uz ocenu da se ne zna dokle će korona da traje i da sa njom treba živeti.

On je pitao da mu neki "stručnjak iz kriznog štaba" objasni kako se korona prenosi i nabrajao ko je sve pored njega bio bolestan i izlečen od korone.

Kada je reč o novoj Vladi, on je naveo da su najvažniji sektori vojska koja je ojačala, policija koja je efikasnija, prosveta koja je napredovala, sudstvo koje je efikasnije i zdravstvo.

U ime Saveza vojvođanskih Mađara podršku novoj vladi najavio je i Balint Pastor koji se posebno obratio Gordani Čomić i izrazio nadu da će sa njom dobro saradjivati pošto, kako je rekao, "zna da ona ima veliki senzibilitet za probleme manjina."

Poslanik SPS-a Đorđe Milićević u dobrom delu govora obraćao se opoziciji koja nije prisutna u parlamentu i ocenio da njih ne interesuje dijalog, već da samo prete protestima i neposlušnošću.

"Ova vlada ima ogromno poverenje gradjana i to će se videti večeras kada se poslanici budu izjašnjavali o vladi", rekao je Milićević i ponovio podršku za šest tačaka koje je ranije izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić kao i da je SNS mogla sama da formira vladu, ali da je formiranje koalicije "državnički potez".

Poslanica pokreta SPAS Marina Raguš izjavila je da je danas najteži dan za Srbiju sa 1.200 zaraženih i da je virus zaustavio planetu.

Ona je rekla da nisu u pravu oni koji govore da je ograničenje kretanja kršenje ljudskih prava i da su propisane mere jedini način borbe sa virusom, da zdravstveni sistem ne može izdržati ovoliki pritisak i da je pred vladom veliki izazov u kojem će imati potpunu podršku SPAS-a.

Podršku Vladi najavili su i Branimir Jovanović u ime SDPS-a i Aleksandar Jovanović u ime PUPS-a.

14:02

Glišić: Neću glasati za novu vladu

Vladan Glišić, samostalni poslanik i jedina opozicija u Skupštini, ne računajući stranke nacionalnih manjina, neće glasati za novu vladu, jer smatra da nije dobro koncipirana, kao i da je Srbiji potrebna vlada nacionalnog i društvenog jedinstva, zbog čega je bilo potrebno pozvati u nju sve političke faktore, pogotovu one koji su učestvovali u bojkotu, a imaju neku snagu.

12:24

Kamberi: Tužan dan za demokratiju

Za raspravu u parlamentu se prvi javio šef poslaničke grupe Ujedinjena dolina - SDA Sandžaka Šaip Kamberi, koji je vlast u Srbiji nazvao autokratskom i totalitarnom, a za stanje u Srbiji rekao da u njoj "ksenofobija cveta" i da se upućuju pretnje manjinama, koje nemaju nijedno ministarsko mesto.

Srbija je problematična sama za sebe, konstatovao je on, ukazujući da je teško bilo pomisliti da će jedina opozicija u parlamentu biti šest poslanika nacionalnih manjina.

"Baš je tužno za demokratiju, ovakav parlament nije mogao proizvesti ni Slobodan Milošević. Aleksandar Vučić i Dačić su se pokazali efikasniji od svojih političkih očeva", istakao je Kamberi, uz ocenu da je stanje u Srbiji kao u Belorusiji, samo što u Minsku ima protesta na ulicama.

On je mandatarku Anu Brnabić pozvao da poseti mesta masovnih grobnica ubijenih Albanaca u centralnoj Srbiji, Batajnicu i druge i time pokaže "kolektivnu solidarnost" sa žrtvama i osudi ratne zločine.

Kamberi je konstatovao da su Bujanovac i Preševo pod stalnom policijskom opsadom, a pozvao je Vučića da dođe i otvori neki industrijski pogon tamo, jer su građani, bez obzira na nacionalnost, siromašni i bez posla.

On je poručio da zbog svega toga poslanička grupa koju predstavlja neće glasati za izbor nove Vlade.

Dačić je odbacio tvrdnje Kamberija, tvrdeći da su one bez osnova i stvaraju lažnu sliku i predrasude da su manjine u Srbiji ugrožene. On je kao primer naveo činjenicu da u Bujanovicu, gde Kamberijeva stranka ima vlast, živi 50 odsto Srba, a nijednog nema u organima vlasti.

Beograd -- U Skupštini Srbije mandatarka za sastav nove vlade Ana Brnabić započela je sa izlaganjem ekspozea i predstavljanjem članova kabineta.

"Drugi put imam ogromnu čast da stojim pred vama i tražim podršku za program rada koji predlažem za Vladu Republike Srbije u narednom periodu. Srbija je fundamentalno drugačija zemlja nego 2014", poručila je.

"Prestali smo da budemo zemlja koja beleži istorijske poraze i postali zemlja koja pobeđuje. Počeli smo da radimo, prestali smo da kukamo", ističe.

Dodaje da se naša država, u međunarodnim okvirima, poštuje.

"Na međunarodnom planu, Srbija je postala zemlja koja se poštuje i uvažava. Zemlja koja vodi nezavisnu i samostalnu spoljnu politiku, pouzdan partner za razgovor, a ne zemlja pred koju se postavljaju uslovi i ultimatumi", izjavila je.

Kako kaže, Srbija je finansijski stabilna država.

"Zemlja u kojoj je nezaposlenost na istorijski niskom nivou, zemlja gde je prosečna plata više od 500 evra i gde plate i penzije konstantno rastu", kaže mandatarka i dodaje da svi treba da budemo ponosni na to, kao i da ono što je urađeno u poslednjih 6 do 7 godina bilo sve osim lako.

Šest ciljeva nove Vlade

"Ova vlada imaće šest ciljeva o kojima će posebno voditi računa - borba protiv kovida, Kosovo i Metohija, borba protiv organizovanog kriminala i rat protiv mafije, nezavisno odlučivanje Srbije, vladavina prava i ubrzanje reformi i dalje ekonomsko jačanje Srbije", nagalasila je.

Dodala je da će nova vlada u skladu sa potrebama, izazovima sa kojima se suočavamo i rezultatima otvoriti nove teme koje će dalje doprineti snazi naše zemlje i kvalitetu života u njoj.

Dodala je da će nova vlada u skladu sa potrebama, izazovima sa kojima se suočavamo i rezultatima otvoriti nove teme koje će dalje doprineti snazi naše zemlje i kvalitetu života u njoj.

Kao prioritetnu istakla je borbu za zdravlje građana Srbije.

"Prvi prioritet pred ovom Vladom je zaštita zdravlja ljudi i podrška zdravstvenom sistemu u borbi protiv koronavirusa. Pred nama su teški dani i teška zima i još jedna teška godina u kojoj ćemo morati da nastavimo ovu borbu. Očekujemo da će svet tek 2022. godine moći da se vrati u nekakvu normalnost", kaže Brnabićeva i dodaje da Srbija u svemu tome mora da napreduje.

U ekspozeu pred poslanicima, naglasila je da je neophodno da se gradi dalje na postignutim rezultatima, a svako od ministara će, u svom resoru, imati svoje prioritete, dok će vlada imati osnovne pravce delovanja.

U nekim oblastima, prema njenim rečima, Srbija je samo u ove prethodne tri godine otišla dalje i menjala se brže nego mnoge zemlje Evrope.

"Od 2017. godine, Informatika je obavezan predmet u osnovnim školama od 5. razreda, kada učenici počinju da uče blokovsko programiranje, dok od 6. razreda uče i tekstualno programiranje, da bi se u 8. razredu već susreli sa elementima nauke o podacima“, objasnila je ona.

Brnabić je ukazala da je od ove školske godine za prvake uveden predmet Digitalni svet kroz koji od malih nogu uče da shvataju svet u kome žive, i da budu spremniji, svestraniji i sa više samopouzdanja nego njihovi vršnjaci u drugim delovima Evrope i sveta.

"U srednjim školama skoro 2 odsto učenika ide u specijalizovana IT odeljenja. Obezbedili smo pristup internetu u svim osnovnim školama i uložili smo dodatnih 10 miliona evra u pristup brzom internetu za 1.000 škola. Danas imamo 10.000 digitalnih učionica, a kompletna digitalizacija škola mora da se završi do 2022.", rekla je Brnabić. Govorila je i o borbi protiv kriminala.

Na kraju ekspozea, Brnabić je navela imena ministara koje predlaže za buduće članove kabineta i ponovila da će buduća vlada imati 21 resor i dva ministra bez portfelja.

"Izazovna vremena su pred nama, ali 2025. godine Srbija mora biti zemlja u kojoj su prosečne plate 900 evra, a prosečne penzije iznad 400 evra, zemlja u kojoj je nezaposlenost na nivou evrozone, zemlja modernog obrazovanja i infrastrukture, dobro povezana, lider u naprednim tehnologijama i digitalizaciji, zemlja perspektive i zemlja pobednik u svakom smislu, a za to svako od nas mora da da sve od sebe svaki dan", poručila je Brnabić novim ministrima.

BEOGRAD - Mandatarka za sastav nove Vlade Srbije Ana Brnabić predstaviće danas na posebnoj sednici Skupštine Srbije svoj ekspoze i članove kabineta.

Na dnevnom redu sednice je izbor vlade i polaganje zakletve predsednika i članova vlade, čime zvanično počinje da im teče mandat.

Posle rasprave u parlamentu, očekuje se glasanje i polaganje zakletve koja glasi:

"Zaklinjem se na odanost Republici Srbiji i svojom čašću obavezujem da ću poštovati Ustav i zakon, da ću dužnost člana Vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i biti posvećen očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije".

Vlada Srbije ima 21 resor, među kojima su tri nova koja se tiču brige o selu, o porodici i demografiji i ljudskim i manjinskim pravima i društvenom dijalogu.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner