Početna strana > Hronika > Vučić posle sastanka s Pahorom: Pitanje KiM se mora rešiti kompromisom, jer zamrznuti konflikt nikada nije dobro rešenje; Ne treba da ostavljamo konflikt budućim generacijama
Hronika

Vučić posle sastanka s Pahorom: Pitanje KiM se mora rešiti kompromisom, jer zamrznuti konflikt nikada nije dobro rešenje; Ne treba da ostavljamo konflikt budućim generacijama

PDF Štampa El. pošta
petak, 14. maj 2021.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je na sastanku sa predsednikom Slovenije Borutom Pahorom potvrđen visok nivo bilateralnih odnosa, te istakao da je i slovenačkom kolegi preneo pozicije Srbije po pitanju KiM, te stav da se to pitanje mora rešiti kompromisom, kroz dijalog, jer zamrznuti konfllik nikada nije dobro rešenje, što se i danas veoma dobro vidi na primerima eskalacije takvih konflikata..

Posle „tet-a-tet” sastanka Vučića i Pahora, predviđeno je da se dvojica predsednika sastanu i sa članovima delegacija Srbije i Slovenije.

Vučić: Vidite kako se završavaju zamrznuti konflikti

Beograd -- Razgovarali smo o mnogim važnim pitanjima kao i o EU integracijama jer Slovenija preuzima predsedavanje Unijom, izjavio Vučić nakon sastanka s Pahorom.

Za nas je važna uloga koju Slovenija ima u regionu i uvek smo se odazivali na samit Brdo-Brioni, rekao je predsednik Srbije nakon razgovora sa slovenačkim kolegom Borutom Pahorom danas u Beogradu.

"Za nas je najvažnije pitanje Kosovo, mi želimo da vodimo dijalog i za to smo uvek bili. Vidite kako se završavaju zamrznuti dijalozi, koji se aktiviraju svakih pet godina i bude mrtvih", rekao je Vučić.

"Mi smo za kompromisno rešenje, ne znamo da li ćemo o tome uspeti, jer je za dogovor potrebno dvoje", rekao je on.

On je poručio da se Srbija zalaže i želi da vodi dijalog sa Prištinom, pod okriljem Brisela.

„Bili smo spremni u maju, u junu, uvek smo spremni, jer zamrznut konflikt nije dobar. Vidite kako se završi, na svakih pet godina neko ga odmrzne. To nama ne treba, da ostavimo konflikt budućim generacijama, već da napravimo nekakav kompromis“, rekao je Vučić.

To je, istakao je, politika Srbije.

„A, da li ćemo uspeti ne mogu da garantujem, jer je za tango potrebno dvoje. Videćemo šta misli druga strana i da li su spremni za dijalog“, rekao je Vučić.

Pahor je rekao da je glavni razlog njegove posete Beogradu priprema za samit Brdo-Brioni. Kazao je i da je za Sloveniju važno da proces proširenja ne zastane i da se njegova zemlja zalaže da se taj proces okonča što pre.

"Proširenje EU na Zapadni Balkan je geopolitička nužnost, mora ići brže i treće, što će biti naglašeno na samitu, je da EU mora da zauzima ceo prostor Zapadnog Balkana", kazao je Pahor.

"Mi smo sada vođe i imamo odgovornost za mir i stabilnost, i mislim samo ako krenemo putem pomirenja i reformi možemo da očekujemo brže proširenje koje će Eu videti na kraju i kao svoju dužnost", kazao je još slovenački predsednik.

Vučić: Srbija sa Slovenijom u poslednjih deset godina više nego udvostručila trgovinsku razmenu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija sa Slovenijom u poslednjih deset godina više nego udvostručila trgovinsku razmenu.

Kako je dodao, ona danas iznosi milijardu i 166 miliona evra i stvari idu u dobrom smeru.

Predsednik je poručio da čak u prva tri meseca, uprkos koroni, imamo i dalje blagi rast naše ukupne trgovinske razmene.

"Zadovoljan sam zbog toga i verujem da možemo da pronađemo još mnogo toga zajedničkog što bi bilo dobro i za ljude u Sloveniji i za ljude u Srbiji", ocenio je.

Prema njegovim rečima, naša zemlja ima "ne samo dobar, već u evropskim okvirima odličan ekonomski napredak".

"Imamo visoku stopu privrednog rasta, među najvišima u Evropi i za nas je od presudnog značaja da se posvetimo daljim, kako ekonomskim reformama, tako i reformama u oblasti vladavine prava i verujem da možemo kroz intenzifikaciju odnosa i sa našim partnerima iz regiona i drugim evropskim prijateljima da postignemo još bolje rezultate", poručio je predsednik.

Vučić: Srbija na evropskom putu, podržava zdušno ceo region

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas da se Srbija nalazi na evropskom putu i podržava sve druge zdušno i snažno na tom putu, teda nema ništa protiv celovitog pristupa u procesu proširenja Unije.

Vučić je rekao da Srbija snažno podržava otvaranje pristupnih pregovora i davanje kandidature Albaniji i Severnoj Makedoniji, te da nikada nije imala ništa protiv, već je podržavala davanje vizne liberalizacije Prištini, kao i što podržava evropski put Crne Gore, Bosne i Hercegovine.

„Smatramo da je važno da brinemo svi zajedno o celom regionu, jer živimo zajedno u ovom regionu, jedni pored drugih. Nemamo ništa protiv celovitog pristupa. Naravno uvek ćete imati pristup na osnovu napretka, ali nemamo ništa protiv da postoji značajniji geopolitički pristup prema Zapadnom Balkanu“, rekao je on.

Na pitanje o odnosu prema EU, imajući u vidu da Srbija koristi kineske i ruske vakcine u borbi protiv pandemije, Vučić je kazao da ne postoje idealni odnosi, ali da je Srbija na evropskom putu, jer smatra da je on najbolji za našu zemlju.

Podsetio je da je Srbija najpre dobila Fajzer vakcine, jer je sa Fajzerom napravljem prvi ugovor.

Tek potom, dodaje, stigle su kineske vakcine, koje smo dobili u najvećim količinama, a onda u približnom borju AstraZeneka i ruski Sputnjik V.

S tim u vezi on je pozvao slovenačke novinare u pratnji delegacije predsednika Boruta Pahora, ako se nisu vakcinisali, da se u Srbiji vakcinišu.

„Ako niste vakcinisani imate švedski sto vakcina kod nas, da se vakcinište, da mi uzvratimo EU na podršci koju smo dobili prethodnih godina“, kazao je u odgovoru slovenačkom novinaru.

Pahor za geopolitički pristup i brzi prijem Balkana u EU

Predsednik Slovenije Borut Pahor izjasnio se danas za geopolitički pristup EU u procesu proširenja i brzi prijem Zapadnog Balkana, jer samo to, kako je rekao, može osigurati mir, bezbednost i stabilnost.

Pahor je, na konferenciji za štampu posle susreta sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ukazao da postoje aktuelno dve vrste zabrinjavajućeg umora – na jednoj strani umor o proširenja u EU, a na drugoj u mnogim zemljama Zapadnog Balkana u sprovođenju reformi i padu poverenja u evropsku perspektivu.

„To nije u interesu EU ni građana na Zapadnom Balkanu. Sa svežom strategijom koja bi istakla geopolitički pristup proširenja želimo da upozorimo Brisel da samo brzim ulaskom svih zemalja regiona može da se zadrže mir, bezbednost, stabilnost“, podvukao je Pahor.

On je rekao da će naravno neki problemi ostali, ali smatra da će biti jednostavnije da se reše nakon ulaska u EU.

Pahor je rekao da bi neka pitanja, koja su osetljiva, bilateralna, mogla lakše da se reše ili bi postala nebitna, zajedničkim pristupanjem Uniji.

Izrazio je nadu da će Brisel razumeti poruku Slovenije, koja početkom iduće godine predsedava Uniju.

„Ako pogledate kartu Evrope vidite da je Zapadni Balkan okružen zemljama EU. Ako pogledate apsorpcijsku sposobnost radi se samo o oko 10 miliona ljudi, što nije veliki izazov i problem za EU, kao što bi bio sa Turskom“, naglasio je on.

(Agencije)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner