уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ванредна седница Скупштине Србије: Александар Јовановић Ћута: Због „Јадра“ ће се дићи цела Србија. Здравко Понош: Када ћемо у скупштини да разговарамо о литијуму? Сви говоре о томе како дајемо и Косово и литијум
Хроника

Ванредна седница Скупштине Србије: Александар Јовановић Ћута: Због „Јадра“ ће се дићи цела Србија. Здравко Понош: Када ћемо у скупштини да разговарамо о литијуму? Сви говоре о томе како дајемо и Косово и литијум

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. јул 2024.

Скупштина Србије почела је данас прво ванредно заседање са 60 тачака дневног реда, међу којима је прва усвајање Декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, договорене на Свесрпском сабору у јуну.

На дневном реду је и повећање таксе за јавни медијски сервис са 299 на 349 динара, као и измене Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности и Закона о платним услугама.

Посланици ће усвојити неколико закона о задуживању државе, као и више међународних споразума међу којима и оне у области одбране са владом Сао Томе и Принципе, Мађарске, Казахстана и Габона.

Очекује се и избор гувернера Народне банке Србије, а за ту функцију поново је предложена актуелна гувернерка Јоргованка Табаковић, док је за вицегувернера предложен Жељко Јовић.

17:22 Брнабић Поношу: "Нисте се појавили на колегијуму"

"Јесте се појавили на последњем колегијуму? Само да грађани Србије знају - нисте. Толико о колегијуму", рекла је Поношу Ана Брнабић, након што је завршио са својим излагањем.

"Толико од мене", додала је она.

16:59 Понош Брнабић: Забринуо сам се за вас

Здравко Понош, народни посланик Србија центар - СРЦЕ рекао је да је затечен наступом Александра Мартиновића који је цитирао Зорана Ђинђића.

"Било би много примереније да је цитирао Војислава Шешеља", навео је он.

Питао је Ану Брнабић зашто се седница тек сад одржава.

"Забринуо сам се за вас, да није било Пинка, мислио бих да вам се, не дај Боже, нешто десило", навео је Понош.

Он је питао и чему служи колегијум Скупштине, ако нема договора ни око дневног реда, ни када ће бити седница.

"Зар он служи да само пробамо да се договоримо да се одрже избори? Ни овог момента не знамо колико ће ово трајати, како ће се радити. Седите овде са неким кафама, кока-колама, само чекам да вам донесу неку прасетину. Какав је ово ћушпајз од дневног реда? Шта је била идеја? Како сте уз Декларацију стрпали сарадњу са Габоном? Је л' то подједнако важно? Ђе гори?", упитао је народни посланик.

Понош је рекао и да "ћушпајз" од дневног реда служи само да се прикрије енормно задужење Србије.  

 "Има ли икога при здравој памети ко мисли да је сарадња са Габоном важнија од литијума у овом моменту? Када ћемо да разговарамо о литијуму? Сви говоре о томе како дајемо и Косово, и литијум. Грађани Србије треба да знају да треба да копају литијум 100 година, да би вратили дуг од три милијарде евра, којим је власт задужила Србију само у претходном месецу", истакао је Понош. 

16:50 "Одлука о обједињавању 60 неповезаних тачака противправна"

Транспарентност Србија (ТС) оценила је данас као противправну одлуку скупштинске већине да посланици воде обједињену расправу о 60 тачака дневног реда, међу којима су, између осталих, Декларација са Свесрпског сабора у Београду, избор гувернера Народне банке Србије и повећање таксе за РТС.

У саопштењу ТС се наводи да скупштински Пословник допушта могућност обједињавања расправе "али само ако је реч о законима који су међусобно условљени или су решења у њима међусобно повезана", преноси Бета.

"Скупштинска већина је данас изгласала да се води обједињена расправа у начелу о Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, повећању таксе за РТС, забрани давања у закуп станова које су под повољним условима добили припадници служби безбедности, закона који одобравају задуживање за разне пројекте, о избору гувернера Народне банке и чланова Фискалног савета. Услед тога ће и посланицима и грађанима остати знатно мање времена да размотре оправданост предложених аката, од којих многи имају везе са јавним набавкама", оценила је ТС.

Додаје се да је на дневном реду седнице која је данас почела и предлог аутентичног тумачења међудржавног споразума Шпаније и Србије, који по наводима ТС, не само да је штетан, јер искључује примену Закона о јавним набавкама, већ је и правно немогућ.

Одредба која се 'тумачи' уопште не садржи правила о набавкама, стога не постоји ни један начин да се норма 'протумачи' тако да се Закон о јавним набавкама не примењује. Због честих злоупотреба ове врсте и недовољних гаранција за очување јединства правног поретка пре две године смо поднели иницијативу за оцену уставности одредаба Закона о Народној скупштини и Пословника које се односе на аутентична тумачења. Уставни суд о том важном питању није донео одлуку, нити је ишта предузео након што се Народна скупштина није изјаснила о поднетој иницијативи у остављеном року", саопштила је ТС.

16:37 Потврђивање мандата три народна посланика

Председница Скупштине Ана Брнабић констатовала је потврђивање мандата народних посланика услед упражњавања посланичких места посланицима Весни Станковић, Здравку Младеновићу и Сабини Хаџиавдић.

Заклетву је положила и народна посланица Александра Томић, чији је посланички мандат констатован раније данас.

16:32 Веселиновић: О литијуму 99 одсто људи овде не зна ништа

Жељко Веселиновић из Странке слободе и правде рекао је да 99 одсто људи у Народној скупштини не зна о литијуму ништа, баш као и он сам.

"Рекао сам да је потребна засебна седница на којој ће се говори о литијуму. Али не да о томе говоре политичари, него експерти. Литијум није моја тема, о томе не желим да причам ни лоше, ни добро, све док стручњаци не изађу и кажу шта то нама доноси, а шта односи", истакао је Веселиновић додајући да плаћени лобисти немају права да причају о томе да ли је ископавање литјиума нешто добро или лоше.

16:12 Вучевић одговара Лутовцу

"Ова ваша филозофија око етатизма и наметања државе појединцу не стоји. Нигде у Декларацији се не одузима људско право појединца. Причали смо о очувању колективног идентитета, а њега чине појединци. Процењујемо да су национална питања за српски народ угрожена, јер је наш народ протеран са простора где је вековима живео", рекао је Милош Вучевић, одговарајући посланику Лутовцу.

Он је рекао да је Зоран Ђинђић цитирао Кенедија и чувену реченицу "не питај шта држава може да уради за тебе, него ти за њу", додајући и то питање – а шта можеш за себе да урадиш.

Луотвац је навео да је био политички саветник Зорана Ђинђића  од 1996. године.

"Што се тиче Декларације, нећемо за њу гласати јер је она ноторна злоупотреба националних симбола и националног осећања овог народа како би се прекриле неке ствари о којима нежелите да причате", рекао је Лутовац.

15:48 Лутовац: Литијум није ни пречица, нити препрека за ЕУ

Др Зоран Лутовац, народни посланик из Демократске странке рекао је да је Снежани Пауновић било потребно 13 минута да прочита свих 60 тачака дневног реда.

"А ми имамо 20 минута да о свакој тачки нешто кажемо. Па колико онда то секунди имамо?", упитао је Лутовац Брнабић.

Он је, коментаришући Декларацију коју је представио Вучевић, рекао да смо чули један литерарни састав.

"Сваки наставник срспског језика дао би председнику Владе јединицу зато што је промашио тему, промашио век, са великом дозом патетике која изазива мучнину због злоупотребе патриотизма. Промовише се један средњевековни резон - држава је све, појединац је ништа. Вучић је рекао живимо за Србију, без Србије смо само бића која дишу", истакао је Лутовац.

Имали смо најаве да ће се водити дебата и да ћемо о том важном проблему да дебатујемо на свим нивоима, додао је.

"Ако постоји промил шансе да се деси нека катастрофа, а постоји, са оваквом влашћу... десиће се катастрофа", истакао је Лутовац.

Он је истакао да је Декларација врста димне завесе иза које се крију литијум, Косово и задуживање.

"Експерти су навели са којим опасностима се суочавамо ако експлоатишемо литијум, а постоји политички разлоз који све те опасности увећава, а то је корумпирана власт која ради против јавног интереса. Литијум није нити пречица, нити препрека за улазак у Европску унију", истакао је Лутовац.  

Лутовац је помињао и задуживање Србије, рекавши да се Србија задужила за две и по милијарде евра, чиме се приближавамо цифри од 40 милијарди евра.

"Тај новац ићи ће у пројекте где је најлакша проневера. Уместо у лекаре, улаже се у ботове. Уместо у канализацију, улаже се у фонтане, уместо у културу и слободне медије, улаже се у фабрике лажи и јефтине забаве. Уместо у образовање - у кладионице", навео је он.  

15:26 Новаковић: Ђедовић рекла да говоримо глупости

Борислав Новаковић, посланик странке Народни покрет Србије - Ново лице Србије, рекао је да је повређен члан 107.

"Говорник је дужан да поштује достојанство Народне скупштине. Министарка Ђедовић је рекла да говоримо глупости. Посланик не мора увек да говори тачно, може да буде непрецизан, може да буде једностран, али не може представница извршног органа да у овом Дому говори посланицима да говоре глупости", истакао је Новаковић.

Додао је да је њено понашање нарушава интегритет посланика којима се обраћа, али и интегритет Дома. 

15:21 Тепић: Изрекнути опомену Ђедовић Хандановић

Народна посланица Мариника Тепић рекла је Брнабић да сматра да је министарка Ђедовић Хандановић требало да буде изрекнута опомена.

 

"Замолила бих да обавите консултације са њом. Нисмо досад чули да се министри обраћају на овако сраман начин... Не знам шта је смешно, министарка. Можда се у вашој кући или вашем министарству тако понашате. Молим вас да јој објасните да не може да вређа народне посланике. Оптужује народне посланике да лажу", рекла је Тепић.

Она је питала министарку Хандановић да ли је ово њена инцијација у Српску напредну странку.

"Слагала је да је кум Драгана Ђиласа продао земљу Рио Тинту, ви сте се извинили у холу овде због тога", рекла је Тепић.

Председница Скупштине Ана Брнабић рекла је потом: "Добро, није кум, него близак пословни сарадник".

Мали одговара на критике: Финансије су нам стабилне, на рачуну 740 милијарди динара

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је буџет Србије стабилан и да на рачуну тренутно има 740 милијарди динара, односно више од 6,5 милијарди евра, што је више него што је потребно за нормално функционисање земље.

Он је одговарајући на критике посланика у Скупштини Србије рекао да ће Влада Србије наставити да улаже у пројекте који поправљају квалитет живота грађана Србије, у путеве, школе, објекте за Експо 2027.

"Кажете да се задужујемо, а важно је да грађани знају да је удео дуга у БДП-у Србије мањи од 50 одсто", истакао је Мали.

Навео је да је Србија од 2018. године, када је завршена фискална консолидација, једна од пет најбрже растућих економија и додао да су у земљи рекордно висока запосленост и рекордно ниска незапосленост, која износи 9,4 одсто, док је пре десетак година сваки четврти грађанин био без посла.

Према његовим речима, успех једне земље се мери бројем нових фабрика, изграђених школа и слично, а јуче и данас имали смо прилике да видимо постављање камена темељаца и покретање нових фабрика у Нишу и Крагујевцу.

Додао је да Србија привлачи и највише директних страних инвестиција и навео да је лане та цифра износила 4,6 милијарди евра, што је 60 одсто од инвестиција које је привукао цео Западни Балкан.

Расправа о пројекту Јадар мимо дневног реда

Пројекат Јадар био је једна од тема о којој се расправљало у Скупштини Србије, након што је посланик Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута запитао председницу Скупштине Србије Ану Брнабић зашто је, како је рекао, слагала грађане Србије када је рекла да је пројекат Јадар готов.

Навео је да ће се због Јадра дићи цела Србија као што је јуче било у Ваљеву и позвао људе да бране Горње Недељице.

Посланик СНС Милимир Вујадиновић је оценио да је Ћута изнео низ увреда на рачун Србије и њених грађана због чега је, како је рекао, требало прекинути његово излагање.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић је истакла да се не плаши ове теме и да посланике неће прекидати, већ да ће их пустити да говоре како не би рекли да им није дата прилика да кажу шта имају.

Обраћајући се посланицима, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је рекла да су приче о расељавању људи због пројекта Јадар неистините и да се све то ради како би се ширила паника и страх.

"Нема списка за расељавање, нема ни расељавања нити за тим има потребе. 52 куће и имања су добровољно продата, људи су добровољно склопили споразуме, пристали да продају своја имања из њима познатих разлога", рекла је она.

Додала је да је Златко Кокановић ушао у одређени споразум да прода своје имање, а када се испоставило да место где се његово имање налази није потребно за развој истраживачких радова, онда је то имање, дао на поклон Јовановићу.

"Онда он почиње да се веома активно залаже за животну средину, за екологију, али на том имању и даље стоји нелегалан објекат, који нема ни дозволе од надлежних органа", истакла је министарка.

Према њеним речима пропаганда и кампања која се води интензивно око Јадра, а поготово у последњих месец дана, има за циљ да се људи застраше и да се шири паника о рударским колонијама.

Изречена опомена Александру Јовановићу

Након обраћања Милоша Вучевића, председавање седницом преузела је председница Народне скупштине Ана Брнабић.

Изрекла је опомену народном посланику Александру Јовановићу, због, како је навела, добацивања током Вучевићевог обраћања.

Вучевић: Декларација је темељ наше националне политике, то је програм за наш спас

Председник Владе Србије Милош Вучевић се обратио Народној скупштини у својству предлагача. Говорећи о Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, замолио је за подршку, не за Владин предлог, већ за подршку националном програму.

"Текст Декларације који се налази пред вама је текст наше националне политике, програм, не партијски, него народни програм. Сви кључни чиниоци нашег друштва били су укључени у његово креирање и његову израду. Ова Декларација није плод ничијих жеља и плод ничије воље, она је програм за наш спас, Декларација за наш опстанак, платформа и кишобран под који треба да станемо. Ово није пркос и инат већ суштинска потреба нашег бића", рекао је Вучевић.

Декларација је усвојена 8. јуна на Свесрпском сабору у Београду, а у Скупштини Републике Српске 2. јула

"Стварајући боље друштво за све грађане Србије, Србија је дигла главу. И данас, ослобођена заблуда и свесна да само својим радом и мудрошћу може да преживи изазове данашњице, она гради свој пут, српски пут, пут опстанка и очувања нашег идентитета", поручио је Вучевић.

Вучевић је рекао да је декларација настала пре свега радом и залагањем председника Александра Вучића и председника РС Милорада Додика.

"Ово је програм који је 2. јула ове године усвојила и Народна скупштина Републике Српске и који је добио благослов његове светости и патријарха Српске православне цркве господина Порфирија. Ми треба да се изјаснимо о 49 тачака овог програма који јасно, гласно, пријатељски и добронамерно уз уважавање свега и свих прокламује нашу народну саборност и јединство", рекао је Вучевић.

Он је напоменуо да Свесрпски сабор чине представнице Срба из законодавне и извршне власти, чланови Српске академије науке и уметности, чланови сабора Српске православне цркве и други еминентни представници.

Према његовим речима, у декларацији се наводи да српски народ представља јединствену целину, да постоји неопходност одржавања Свесрпског сабора једном у две године, као и да ће се реализовати процес националног помирења.

"Институцијама Србије и РС се препоручује да делују јединствено и координисано, да би се зауставила асимилација Срба у државама региона, али и у свету. Косово и Метохија је неотуђиви део Републике Србије и чуваће се његов територијални интегритет и суверенитет, који је гарантован међународним правом и резолуцијом 1244", рекао је Вучевић.

Додао је да се морају заштитити Срби на Косову и Метохији и сви други грађани лојални Србији, као и манастири, цркве, средњовековна утврђења, приватна имовина, гробља и други угрожени објекти.

Србија не подржава резолуцију о Сребреници, јер је то покушај окривљавања целокупног српског народа, оценио је Вучевић.

Почео заједнички претрес о свим тачкама дневног реда

Седници присуствују чланови Владе, гувернер Народне банке и други функционери

Председавајућа Снежана Пауновић навела је да су позвани да присуствују седници чланови Владе, гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић, председник Савета Државне ревизорске институције Душко Пејовић, члан Фискалног савета Никола Алтипармаков, председник Комисије за хартије од вредности Марко Јанковић, заменик директора Агенције за спречавање корупције Верка Атанасковић, заменик председника Републичке комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки Весна Гојковић Милин, члан Савета Комисије за контролу државне помоћи Драгица Јорговић и заменик председника Канцеларије за јавне набавке Драгана Марић.

На почетку седнице захтеви посланика за обавештења и објашњења од државних функционера

У складу са Пословником Народне скупштине, посланици су на почетку заседања затражили објашњења и обавештења од државних функционера.

Према члану 287. Пословника Народне скупштине, функционери су дужни да тражено обавештење, односно објашњење, у писаном облику доставе народним посланицима у року од 15 дана.

Посланици опозиције су се највише интересовали за тему ископавања литијума, док је посланик Српске напредне странке Александар Мирковић упитао надлежне до када ће се толерисати говор мржње и позиви на убиства државних званичника.

Посланик Зелено-левог фронта Роберт Козма тражио је да се одржи седница на којој би се разматрала њихова иницијатива коју су упутили парламенту у вези забране ископавања литијума и бора на територији Србије, а посланица Демократске странке Драгана Ракић покренула питање гаранција за заштиту животне средине.

Козма је питао председницу Скупштине Ану Брнабић који је статус иницијативе, тврдећи да је она "сакривана и никада се о њој није расправљало".

Ракићева је питала на основу чега власт тврди да је неко из Демократске странке Србије узео мито раније да се одобри пројекат копања литијума и зашто немачка, а не наша влада треба да гарантује да ће се литијум безбедно ископавати и додала да у Уставу пише да свако има право на здраву животну средину.

Ђорђе Станковић из Народног покрета Србије сматра да су будућност малине, јабуке, храна уопште, а не "оно што ћемо копати и загадити животну средину".

Из Странке слободе и правде су поново тражили да се распишу избори и да грађани одлуче да ли су за копање литијума.

Посланик Српске напредне странке Александар Мирковић упитао је надлежне органе до када ће се толерисати говор мржње и позиви на убиства државних званичника, указујући да су у свету покушана два атентата, на Доналда Трампа и Роберта Фица.

Почела ванредна седница Народне скупштине

Првом ванредном заседању Народне скупштине присуствује 166 народних посланика. Седници председава потпредседница парламента Снежана Пауновић.

На почетку седнице су констатоване оставке троје народних посланика, а констатовано је да је потврђен мандат народној посланици Александри Томић.

Председница Народне скупштине Ана Брнабић сазвала је Прво ванредно заседање за данас у 12 часова.

На дневном реду је 60 тачака, међу којима је Предлог одлуке о усвајању Декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.

Предлог декларације је 8. јуна 2024. године у Београду прогласио Свесрпски сабор народа Србије и Републике Српске.

Друга тачка дневног реда је повећање претплате за јавни сервис.

Посланици ће разматрати и измене Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности, као и Закона о платним услугама и неколико закона о задуживању.

На дневном реду је и избор гувернера Народне банке Србије.

Бираће се и председник Фискалног савета.

Посланици ће се изјаснити и о неколико кадровских решења за скупштинске одборе и делегације.

(Н1, РТС)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер