Početna strana > Hronika > U prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije u Donjoj Gradini obeležen Dan sećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u „NDH“
Hronika

U prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije u Donjoj Gradini obeležen Dan sećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u „NDH“

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. maj 2024.

U prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije u Donjoj Gradini obilježava se Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Obilježavanju prisustvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsjednik privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, ministri u Vladi Srbije i drugi zvaničnici.

Na grobnom polju Košute u Spomen-području Donja Gradina služen je pomen mučki ubijenim srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama. Pomen srpskim žrtvama služilo je sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve.

Na Grobnom polju Topole položeni venci i cveće

Vijenci su položeni za pola miliona Srba, 40.000 Roma i 33.000 Jevreja ubijenih u jasenovačkom sistemu NDH koncentracionih logora.

U ime institucija Republike Srpske i Srbije i Crne Gore vijence su položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević. Sa njima su srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić i premijeri Srpske Radovan Višković.

Cvijeće i vijence su položili i predsjednik banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata Dobrila Kukolj, ambasador Izraela za BiH sa sjedištem u Tirani Galit Peleg i predsjednik Udruženja Roma Srbije Dragoljub Arsović, predstavnici institucija Republike Srpske, predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama u BiH, kao i predstavnicima institucija Srbije.

Cvijeće su položili predstavnici diplomatskog kora, kao i ostale delegacije. 

U spomen području Donja Gradina, najvećem stratištu Nezavisne Države Hrvatske, delu koncentracionog logora Jasenovac, održava se komemoracija i obeležava Dan sećanja na žrtve ustaških zločina.

Dan sećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH od 1941. do 1945. godine biće obeležen polaganjem venaca i cveća na grobno polje "Topole" i parastosom žrtvama u prisustvu premijera Srbije Miloša Vučevića, predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i srpskog člana Predsedništva BiH Željke Cvijanović.

Dan sećanja obeležava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.

Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu Jasenovca, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine i sloma NDH-a.

Prema broju ubijenih, Jasenovac je treći na svetskoj listi logora, a po brutalnostima koje su počinjene u njemu – prvi, smatraju istoričari.

Sa 64.800 kvadratnih metara i 105 masovnih grobnica, Donja Gradina podseća na strahote. Donja Gradina je stratište na koje su čamcima preko Save dovođeni iz Jasenovca Srbi, Jevreji i Romi, gde su na najsuroviji način pogubljeni.

Prema mišljenju istoričara, u Gradini je sprovođen sistemski genocid na Srbima, Jevrejima i Romima i upravo zbog toga treba da se neguje kultura sećanja.

Kozarska Dubica je tada izgubila polovinu svog stanovništva. Početkom rata u Kozarskoj Dubici je živelo više od 30.000 stanovnika, posle rata bilo ih je manje od 15.000.

Prema nalazima državne komisije, ubrzo po oslobođenju, zaključeno je da je u sistemu logora Jasenovac usmrćeno od pola miliona do 600.000 ljudi Izveštaj je objavljen, i takođe predstavljen Međunarodnom sudu u Nirnbergu.

Gideon Grajf, izraelski stručnjak za Holokaust, u Jasenovcu, koji on naziva " Balkanski Aušvic" navodi da je stradalo oko 700.000 Srba, Jevreja, Roma i drugih. Ogromnu većinu stradalnika činili su Srbi.

Grajf je takođe opisao 57 metoda mučenja i ubijanja koje su primenjivale ustaše.

(RTS-RTRS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner