Početna strana > Hronika > U Republici Srpskoj referendum o 9. januaru kao Danu RS; Partije iz RS - Očuvaćemo jedinstven stav po pitanju Dana Republike Srpske
Hronika

U Republici Srpskoj referendum o 9. januaru kao Danu RS; Partije iz RS - Očuvaćemo jedinstven stav po pitanju Dana Republike Srpske

PDF Štampa El. pošta
utorak, 01. decembar 2015.

Partije iz RS: Očuvaćemo jedinstven stav po pitanju Dana Republike Srpske

Složene odnose u BiH dodatno je pogoršala odluka Ustavnog suda BiH da je 9. januar kao Dan Republike Srpske neustavan. To je izazvalo jedinstveni odgovor iz RS da ova odluka neće biti prihvaćena. 

U ključnom trenuntku za Republiku Srpsku uslijedio je jedinstven stav svih političkih predstavnika da takva odluka neće biti sprovedena – poruka je predstavnika političkih stranaka u Srpskoj koji su gostovali u emisiji "Aspekt". Potpisane izjave, da je odluka Ustavnog suda BiH neprihvatljiva, kako su istakli, svi će se pridržavati.

Odluka Ustavnog suda BiH je politička poruka upućena sa ciljem da destabilizuje Republiku Srpsku – zato su se svi predstavnici političkih partija ujedinili i jednoglasno poručili da ne prihvataju odluku. To jedinstvo će, nadaju se, trajati i biće lišeno svih ličnih i političkih frustracija.

- Mi smo suočeni sa nizom odluka koje su destruktivne po Republiku Srpsku, koje je razvlašćuju i bave se njenim statusnim pitanjem, koje su napadački orijentisane i normalno je da vi tada imate politički refleks koji kaže: "Ja ovo branim i ja ovo ne dam!" - rekla je premijerka Republike Srpske, Željka Cvijanović.

- Očekujem da će ovo biti prekretnica i da ćemo i druga politička pitanja i razmirice da rješavamo na ovakav način - rekao je Dragomir Jovičić (DNS).

Iako su mnogi posumnjali da će sinoć dogovoreno, ubrzo biti zaboravljeno, i pozicija i opozicija ponovo poručuju – u odbrani Republike Srpske ništa nas neće razjediniti.

Branko Dokić (PDP) kaže da uopšte ne sumnja u ono što je sinoć dogovoreno, i dodaje, "da sada treba  pomognemo da artikulišemo ono što je pozitivno, i da čak ako ima nekoga da sumnja, da mu ne dozvolimo''.

U Palati Republike akteri sastanka su dogovorili da je neophodno donijeti Zakon o Ustavnom sudu BiH. Imaju rok od 120 dana, ukoliko do toga ne dođe, Parlament Srpske može da donese odluku o raspisivanju referenduma, na kom bi se građani izjasnili da li prihvataju odluku Ustavnog suda.

- Ukoliko bi bio donesen zakon o Ustavnom sudu gdje bi svaki narod i svaki entitet imao mogućnost da u tome učestvuje, onda bi mogli da razmislimo da li treba ili ne treba referendum - rekao je Nenad Stevandić, potpredsjednik Narodne skupštine RS.

Ova odluka Ustavnog suda BiH samo je jedna u nizu koja je na štetu Republike Srpske. Jedino mjesto gdje se odluke donose i bez predstavnika Srpske je upravo ova pravosudna institucija, kažu političari. To se mjesto sada, kažu, koristi da se što više i jače napada na Republiku Srpsku.

Najviši zvaničnici RS usaglasili raspisivanje referenduma o Danu Republike Srpske

BANjALUKA – Najviši zvaničnici Republike Srpske sinoć su nakon višečasovnog sastanka u Palati Republike, koji je sazvao predsjednik RS Milorad Dodik, odlučili su da se u narednom periodu raspiše referendum na kom će se građani RS izjasniti o tome da li podržavaju Odluku Ustavnog suda BiH o Danu RS i da li su za to da 9. januar ostane Dan RS.

„Odluka Ustavnog suda BiH o tome da 9. januar proglasi kao neustavan Dan RS je na sastanku odbačena kao neprimjenjiva, a svi učesnici razgovora ostali su pri Deklaraciji Narodne skupštine RS. Prestavnici RS će brzo predložiti promjenu Zakona o Ustavnom sudu koji treba da se usvoji u roku od 120 dana i da se izbace strane sudije iz tog suda. Ukoliko se to ne dogodi mi ćemo odlučiti o daljem učešću srpskih predstavnika u institucijama BiH“, rekao je Dodik.

 Operativni plan o provodjenju ovih stavova uskoro će biti sačinjen.

 Prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH i lider SDS-a Mladen Bosić rekao je da se zvaničnici RS protive da Ustavni sud nastavi da radi ono što je radio OHR.

„Donošenjem novog zakona Ustavni sud ne bi više bio politički faktor. Ovo je problem preko kojeg se ne može preći, a on se tiče i Hrvata i Bošnjaka i zasigurno sve to nije ni u njihovom interesu“, rekao je Bosić.

 Lider Socijalističke partije RS Petar Đokić kazao je da će RS sačekati da li će biti spremnosti drugih naroda da ide promjena Zakona o Ustavnom sudu BiH, a potom će se srpski zvaničnici opet sastati i donijeti odluku.

Predsjednik DNS Marko Pavić rekao je da su zvaničnici večeras konstatovali da je Odluka Ustavnog suda neodrživa i da su je donijele strane sudije kojima je mandat istekao prije pet godina.

 On je dodao da su strane sudije ovom Odlukom pokazale da žele da mijenjaju sam Ustav. Lider PDP-a Branislav Borenović rekao je da su svi učesnici sastanka pokazali da se ne odriču Dana RS 9. januara i da će Republika Srpska nastaviti da ga slavi.

„Pozivamo sve u FBiH da sjednemo i kreiramo i usvojimo zakon o Ustavnom sudu BiH gdje više neće biti preglasavanja jednog ili dva naroda nego će se donositi odluke na dobro svih“, rekao je Borenović.

 Predsjednik NDP Dragan Čavić rekao je da je današnji stav jedinstven stav svih političkih faktora u RS. „Niko od nas nije spreman da žrtvuje identitet RS zarad bilo kakvog političkog cilja“, rekao je Čavić i podsjetio da su dvojica sudija Ustavnog suda BiH bivši visoki funkcioneri SDA. Svi učesnici današnjeg sastanaka izrazili su zadovoljstvo dogovorom i jednistvenim stavom.

 

Sastanku u Palati Republike prisustvovali su premijer Srpske Željka Cvijanović, član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić, prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH i lider SDS-a Mladen Bosić, predsjedavajući Doma naroda parlamenta BiH Ognjen Tadić i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić i predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske Nada Tešanović, Inicijativi predsjednika Srpske odazvali su se predsjednik Demokratskog narodnog saveza Marko Pavić, predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić, predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović i predsjednik Narodnog demokratskog pokreta Dragan Čavić.

 Ustavni sud BiH utvrdio je u četvrtak, 26. novembra, da je član Zakona o praznicima Srpske koji govori o 9. januaru kao Danu Republike neustavan, te da Narodna skupština Srpske u roku od šest mjeseci taj zakon mora da usaglasi sa Ustavom BiH. Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u aprilu Deklaraciju u kojoj se navodi da Dan Republike neće biti ukinut čak i ako Ustavni sud BiH, eventualno, donese odluku kojom bi ovaj republički praznik proglasio neustavnim. Lideri DNS-a, SNSD-a i SP-a Marko Pavić, Milorad Dodik i Petar Đokić izrazili su ranije na sastanku u Prijedoru jedinstven stav da je odluka Ustavnog suda BiH o Danu Republike Srpske politički akt i zatražili hitno donošenje novog zakona o Ustavnom sudu BiH, kojim bi sudije stranci bili izbačeni iz ove institucije.

(Nezavisne novine) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner