понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Републици Српској референдум о 9. јануару као Дану РС; Партије из РС - Очуваћемо јединствен став по питању Дана Републике Српске
Хроника

У Републици Српској референдум о 9. јануару као Дану РС; Партије из РС - Очуваћемо јединствен став по питању Дана Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. децембар 2015.

Партије из РС: Очуваћемо јединствен став по питању Дана Републике Српске

Сложене односе у БиХ додатно је погоршала одлука Уставног суда БиХ да је 9. јануар као Дан Републике Српске неуставан. То је изазвало јединствени одговор из РС да ова одлука неће бити прихваћена. 

У кључном тренунтку за Републику Српску услиједио је јединствен став свих политичких представника да таква одлука неће бити спроведена – порука је представника политичких странака у Српској који су гостовали у емисији "Аспект". Потписане изјаве, да је одлука Уставног суда БиХ неприхватљива, како су истакли, сви ће се придржавати.

Одлука Уставног суда БиХ је политичка порука упућена са циљем да дестабилизује Републику Српску – зато су се сви представници политичких партија ујединили и једногласно поручили да не прихватају одлуку. То јединство ће, надају се, трајати и биће лишено свих личних и политичких фрустрација.

- Ми смо суочени са низом одлука које су деструктивне по Републику Српску, које је развлашћују и баве се њеним статусним питањем, које су нападачки оријентисане и нормално је да ви тада имате политички рефлекс који каже: "Ја ово браним и ја ово не дам!" - рекла је премијерка Републике Српске, Жељка Цвијановић.

- Очекујем да ће ово бити прекретница и да ћемо и друга политичка питања и размирице да рјешавамо на овакав начин - рекао је Драгомир Јовичић (ДНС).

Иако су многи посумњали да ће синоћ договорено, убрзо бити заборављено, и позиција и опозиција поново поручују – у одбрани Републике Српске ништа нас неће разјединити.

Бранко Докић (ПДП) каже да уопште не сумња у оно што је синоћ договорено, и додаје, "да сада треба  помогнемо да артикулишемо оно што је позитивно, и да чак ако има некога да сумња, да му не дозволимо''.

У Палати Републике актери састанка су договорили да је неопходно донијети Закон о Уставном суду БиХ. Имају рок од 120 дана, уколико до тога не дође, Парламент Српске може да донесе одлуку о расписивању референдума, на ком би се грађани изјаснили да ли прихватају одлуку Уставног суда.

- Уколико би био донесен закон о Уставном суду гдје би сваки народ и сваки ентитет имао могућност да у томе учествује, онда би могли да размислимо да ли треба или не треба референдум - рекао је Ненад Стевандић, потпредсједник Народне скупштине РС.

Ова одлука Уставног суда БиХ само је једна у низу која је на штету Републике Српске. Једино мјесто гдје се одлуке доносе и без представника Српске је управо ова правосудна институција, кажу политичари. То се мјесто сада, кажу, користи да се што више и јаче напада на Републику Српску.

Највиши званичници РС усагласили расписивање референдума о Дану Републике Српске

БАЊАЛУКА – Највиши званичници Републике Српске синоћ су након вишечасовног састанка у Палати Републике, који је сазвао предсједник РС Милорад Додик, одлучили су да се у наредном периоду распише референдум на ком ће се грађани РС изјаснити о томе да ли подржавају Одлуку Уставног суда БиХ о Дану РС и да ли су за то да 9. јануар остане Дан РС.

„Одлука Уставног суда БиХ о томе да 9. јануар прогласи као неуставан Дан РС је на састанку одбачена као непримјењива, а сви учесници разговора остали су при Декларацији Народне скупштине РС. Преставници РС ће брзо предложити промјену Закона о Уставном суду који треба да се усвоји у року од 120 дана и да се избаце стране судије из тог суда. Уколико се то не догоди ми ћемо одлучити о даљем учешћу српских представника у институцијама БиХ“, рекао је Додик.

 Оперативни план о проводјењу ових ставова ускоро ће бити сачињен.

 Први замјеник предсједавајућег Представничког дома парламента БиХ и лидер СДС-а Младен Босић рекао је да се званичници РС противе да Уставни суд настави да ради оно што је радио ОХР.

„Доношењем новог закона Уставни суд не би више био политички фактор. Ово је проблем преко којег се не може прећи, а он се тиче и Хрвата и Бошњака и засигурно све то није ни у њиховом интересу“, рекао је Босић.

 Лидер Социјалистичке партије РС Петар Ђокић казао је да ће РС сачекати да ли ће бити спремности других народа да иде промјена Закона о Уставном суду БиХ, а потом ће се српски званичници опет састати и донијети одлуку.

Предсједник ДНС Марко Павић рекао је да су званичници вечерас констатовали да је Одлука Уставног суда неодржива и да су је донијеле стране судије којима је мандат истекао прије пет година.

 Он је додао да су стране судије овом Одлуком показале да желе да мијењају сам Устав. Лидер ПДП-а Бранислав Бореновић рекао је да су сви учесници састанка показали да се не одричу Дана РС 9. јануара и да ће Република Српска наставити да га слави.

„Позивамо све у ФБиХ да сједнемо и креирамо и усвојимо закон о Уставном суду БиХ гдје више неће бити прегласавања једног или два народа него ће се доносити одлуке на добро свих“, рекао је Бореновић.

 Предсједник НДП Драган Чавић рекао је да је данашњи став јединствен став свих политичких фактора у РС. „Нико од нас није спреман да жртвује идентитет РС зарад било каквог политичког циља“, рекао је Чавић и подсјетио да су двојица судија Уставног суда БиХ бивши високи функционери СДА. Сви учесници данашњег састанака изразили су задовољство договором и једниственим ставом.

 

Састанку у Палати Републике присуствовали су премијер Српске Жељка Цвијановић, члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић, први замјеник предсједавајућег Представничког дома парламента БиХ и лидер СДС-а Младен Босић, предсједавајући Дома народа парламента БиХ Огњен Тадић и министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић, потпредсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић и предсједавајућа Вијећа народа Републике Српске Нада Тешановић, Иницијативи предсједника Српске одазвали су се предсједник Демократског народног савеза Марко Павић, предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић, предсједник Партије демократског прогреса Бранислав Бореновић и предсједник Народног демократског покрета Драган Чавић.

 Уставни суд БиХ утврдио је у четвртак, 26. новембра, да је члан Закона о празницима Српске који говори о 9. јануару као Дану Републике неуставан, те да Народна скупштина Српске у року од шест мјесеци тај закон мора да усагласи са Уставом БиХ. Народна скупштина Републике Српске усвојила је у априлу Декларацију у којој се наводи да Дан Републике неће бити укинут чак и ако Уставни суд БиХ, евентуално, донесе одлуку којом би овај републички празник прогласио неуставним. Лидери ДНС-а, СНСД-а и СП-а Марко Павић, Милорад Додик и Петар Ђокић изразили су раније на састанку у Приједору јединствен став да је одлука Уставног суда БиХ о Дану Републике Српске политички акт и затражили хитно доношење новог закона о Уставном суду БиХ, којим би судије странци били избачени из ове институције.

(Независне новине) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер