Početna strana > Hronika > Uz veliko prisustvo policije, u Novom Sadu održana prva "Parada ponosa"; Grupa građana istakla transparent "Nemoral i gej sramotu - nikad više u javnom životu"
Hronika

Uz veliko prisustvo policije, u Novom Sadu održana prva "Parada ponosa"; Grupa građana istakla transparent "Nemoral i gej sramotu - nikad više u javnom životu"

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. maj 2019.

 Nekoliko stotina Novosađana okupilo se u petak na prvom novosadskom Prajdu. Na Trgu republike sa bine se puštala muzika, a okupljeni su nosili zastave duginih boja, bedževe i transparente sa porukama protiv LGBTI fobije.

Prva novosadska Parada ponosa, pod sloganom "Izađimo zajedno", počela je u podne na Trgu Republike u centru Novog Sada.

Zamenica gradonačelnika Novog Sada Ljiljana Koković izjavila je da je LGBT populacija u Srbiji izložena diskriminaciji.

"Ovo je tabu tema u Srbiji, ali u Novom Sadu je učinjen veliki korak. Nadam se da ćemo danas iz Novog Sada poslati poruku ljubavi i mira i da ćemo biti primer i drugim opštinama", izjavila je Koković uoči početka Prajda.

Na Paradi su prisutni i predstavnici ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Holandije, Nemačke i Ujedinjenog Kraljevstva, kao i članovi Misije Evropske unije u Srbiji.

Prajd je završni događaj u okviru prve Novosadske nedelje ponosa koju su organizovali Grupa "Izađi" iz Novog Sada, u saradnji sa "Beograd Prajdom"i uz podršku Grada Novog Sada i "Omladinske prestonice Evrope Novi Sad 2019" (OPENS).

"Ideja je potekla od mladih, iz rada sa zajednicom i rada sa roditeljima. Želimo da povećamo vidljivost te zajednice i njihovih problema i da dopremo do šire javnosti i da pokušamo da se nešto promeni u našem društvu, jer Novi Sad jeste tolerantniji grad u odnosu na druge gradove u Srbiji ali ne možemo reći da je on u potpunosti bezbedan za sve članove ove zajednice", rekao je koordinator programa grupe "Izađi" Filip Kocevski.

On dodaje da je među glavnim problemima ove zajednice nasilje sa kojim se suočava.

"Problemi koje mi direktno vidimo u svakodnevnom radu sa mladima iz LGBT (lezbejke, gej, biseksualne i transrodne osobe) zajednice jesu nasilje i diskriminacija na tom bazičnom nivou. Diskriminacija od onih najbližih: prijatelja, roditelja, vršnjaka u školi, užeg kruga poznanika, kao što i u školama i institucijama", rekao je Kocevski.

On smatra da kada bi većina imala relevantne informacije o tome šta je LGBT zajednicai kada bi imala priliku da upozna neke ljude iz te zajednice, "njihovo razmišljanje bi se promenilo".

Organizatori su najavili da će govore moći da prate i građani sa oštećenim sluhom, jer su obezbedili i prevod na gestovni jezik.

U blizini se nalazi veći broj policajaca koji obezbeđuju skup i ne dozvoljavaju nikome da uđe na prostor na kojem se održava taj skup.

Za razliku od prajdova u Beogradu, u Novom Sadu neće biti šetnje kroz grad, a sam događaj nakon obraćanja učesnika, nastavlja se muzičkim programom.

Prva Parada ponosa u Novom Sadu počela je u podne na Trgu Republike. Na paradi se okupilo više stotina ljudi.

Pored okupljenih na Prajdu pojavila se i grupa od desetak građana ispred ulaza na prvi novosadski Prajd (Parada ponosa) i istakla transparent "Nemoral i gej sramotu - nikad više u javnom životu".

Oni su doneli ikone i krstove i ispred ulaza čitaju Sveto pismo. Sa njima je i guslar koji svira.

Jedna od okupljenih iz te grupe Jelena Đurđević rekla je da je majka dvoje dece i da nije došla da protestuje protiv Parade ponosa u ime neke organizacije, već kao građanka koja je zabrinuta za budućnost svoje dece.

Ona je dodala da je protest organizovan jer smatraju da pare iz državnog budžeta ne treba da se daju za organizovanje takvih skupova već za lečenje dece i druge važne stvari.

U blizini se nalazi veći broj policajaca koji obezbeđuju skup i ne dozvoljavaju nikome da uđe na prostor na kojem se održava taj skup.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner