понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У нападу НАТО на колону косовских Албанаца код села Кориша 14. маја 1999. убијено 87 цивила
Хроника

У нападу НАТО на колону косовских Албанаца код села Кориша 14. маја 1999. убијено 87 цивила

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. мај 2014.

 

На данашњи дан пре 11 година снаге НАТО бомбардовале су колону албанских избеглица код села Кориша недалеко од Призрена на Косову и Метохији, а крвави биланс тог злочина био је 87 погинулих и 70 теже и лакше рањених цивила.

НАТО авијација је у ноћи 14. маја 1999. године у три наврата ракетирала конвој са више од 600 албанских избеглица који су под ведрим небом заноћили на повратку кући из Коришких шума у којима су три седмице раније потражили спас управо у страху од НАТО бомбардовања. 

 Конвој од 55 трактора и једног камиона, претворен у импровизовани камп, нападнут је најпре десет минута пре поноћи, затим 20 минута после поноћи и поново 10 минута пре један сат. Изнурене, гладне и уснуле избеглице, НАТО пилоти су ракетирали са осам термовизуелних и једном касетном бомбом починивши прави покољ. 

Камп је буквално спржен, као и живи људи на лицу места, док су спасилачке екипе сакупљале делове раскомаданих тела и по њивама неколико стотина метара удаљеним од места напада. 

Страни извештачи послали су у свет слике стравичних призора са места злочина, а према објашњењима војних стручњака, учинак је био тако трагичан зато што термовизулене бомбе после пада развијају велику температуру и до 2.000 степени, која може да спржи и камен. 

Реч је о бомбама, које не праве велике кратере, али развијају огромне пожаре и у широј околини, па су отуд од избегличких трактора преостали само делови метала. 

Према причању очевидаца, уништено је 20 трактора на којима, и испод којих су спавале избеглице, а детонације су биле тако разорне да су делови тела летели на све стране. 

Репортери су ујутро, док је пожар од НАТО бомби још тињао, међу изгорелим тракторским приколицама, видели три угљенисана дечја тела. 

Екипе које су претраживале околину, налазиле су по живицама, жбуновим и пшеничним пољима, повређене који су отпузали и до два километра од места трагедије тражећи спас. 

Мада у овом делу метохијске котлине на десет километара удељености од избегличког кампа није било полицијских, ни војних објеката, портпарол Стејт департмента Џејмс Рубин је на вест о масакру у Кориши најпре изразио "скепсу" сугеришући да су злочин, можда, починили Срби. 

Портпарол НАТО изнео је тврдњу да су његови авиони "напали легитиман војни циљ" јер су идентификовали Коришу као "војни логор и командно место". 

Према објашњењима српских власти, бомбардовање колоне избеглица мора се схватити једино као покушај застрашивања Албанаца, којима су гарантовале безбедност, а који су одлучили да се врате кући на њихов позив будући да је циљ терористичке ОВК и њених западних савезника био да оправдају агресију на СРЈ под изговором "хуманитарне интевенције". 

Колико су страшне биле последице овог напада НАТО авијације, види се и по томе што су код 15 рањених особа, међу којима је било више малишана, извршене ампутације екстремитета, док је пет задобило опекотине другог и трећег степена. 

Међу жртвама је било 10 новорођенчади, 26-торо деце узраста до 15 година, 42 особе од 15 до 55 година и три старије особе. 

Међу рањенима су биле две бебе, 25-торо деце узраста до 15 година, 27 особа од 15 до 55 година и 16 старијих особа.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер