понедељак, 06. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У цркви Светог Марка одржан парастос жртвама бомбардовања
Хроника

У цркви Светог Марка одржан парастос жртвама бомбардовања

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. март 2012.

БЕОГРАД - У цркви Светог Марка на Ташмајдану данас је одржан парастос страдалима у НАТО бомбардовању 1999. године.

Парастосу, који је служио епископ хвостански Атанасије, присуствовали су премијер Србије Мирко Цветковић, амбасадор Русије у Србији Александар Конузин и заменик председника Скупштине града Зоран Алимпић, као и други представници државне и градске власти у Београду.

Истовремно, у подне, поводом дана сећања на жртве НАТО бомбардовања, државни секретар у Министарству рада и социјалне политике Негован Станковић положио је венац на спомеик деци страдалој током бомбардовања.

Споменик страдалој деци подигле су "Вечерње новости" уз помоћ бројних читалаца, непосредно по окончању НАТО напада, у знак сећања на 89 малишана страдалих у периоду од 24. марта до 10. јуна 1999. године.

Данас се навршава 13 година од када су почели ваздушни напади НАТО снага на Србију, односно тадашњу СРЈ, у којима је за 78 дана убијено најмање 2.500, а рањено и повређено више од 12.500 људи.

Погинуо је 1.031 припадник војске и српске полиције, а теже и лакше рањено око 6.000 цивила, међу њима 2.700 деце. Рањена су 5.173 војника и полицајца, а десетак особа се и даље воде као нестали.

Изведено је укупно 2.300 ваздушних удара на 995 објеката широм земље, а 1.150 борбених авиона лансирало је близу 420.000 пројектила укупне масе 22.000 тона.

НАТО је лансирао 1.300 крстарећих ракета, изручио 37.000 "касетних бомби" од којих је погинуло око 200 особа, а рањено више стотина и употребио забрањену муницију са осиромашеним уранијумом.

Уништена је трећина електроенергетског капацитета земље, бомбардоване су две рафинерије у Панчеву и Новом Саду, а НАТО снаге су први пут употребиле и такозване графитне бомбе за онеспособљавање електроенергетског система.

После више дипломатских притисака, бомбардовање је окончано потписивањем Војно-техничког споразума у Куманову 9. јуна 1999. да би три дана потом почело повлачење снага СРЈ са Косова и Метохије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер