Početna strana > Hronika > U Bratuncu obeleženo 30 godina od srpskog stradanja u srednjem Podrinju i Birču. Patrijarh Porfirije: Ovo mesto je naša rana, a takvih je mnogo
Hronika

U Bratuncu obeleženo 30 godina od srpskog stradanja u srednjem Podrinju i Birču. Patrijarh Porfirije: Ovo mesto je naša rana, a takvih je mnogo

PDF Štampa El. pošta
subota, 02. jul 2022.

U Bratuncu je danas obilježeno 30 godina od srpskog stradanja u srednjem Podrinju i Birču.

Zvaničnici Republike Srpske i Srbije, delegacije i predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata položili su danas vijence kod Spomen-krsta na groblju u Bratuncu i odali počast za 3.267 stradalih Srba u srednjem Podrinju i Birču.

Vijenac su položili srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, državni sekretar u Ministarstvu za rad Srbije Miodrag Kapor, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, delegacija srpskih poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH, delegacije u institucijama Srpske i BiH, načelnici opština regije Birač i grada Zvornika, te opština Gornjeg Podrinja, kao i Jagodine i Nikšića.

Dodik: Nijedan sud nije uzeo u obzir činjenicu, pa ni sama istorija da je ovde stradalo više od 3.500 Srba, dece, žena

Dodik je u Bratuncu poručio da se na području srednjeg Podrinja i Birča u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu desio zločin nad Srbima ne samo u momentu izvršenja, nego i nakon toga, jer su srpske žrtve neadekvatno tretirane.

- Nijedan sud nije uzeo u obzir činjenicu, pa ni sama istorija da je ovdje stradalo više od 3.500 Srba, djece, žena - rekao je Dodik u Bratuncu, gdje je prisustvovao pomenu svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Premijer Srpske je naveo da posebno vrijeđa što se danas na pomenu u Bratuncu skoro da ne pojavljuje niko iz međunarodne zajednice da oda počast srpskim žrtvama, a samo za desetak dana skoro na istom mjestu pojaviće se svi.

Osim velikog broja građana iz Podrinja, Birča i sa Romanije, parastosu su prisustvovali srpski član Predsjedištva BiH Milorad Dodik, predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, delegacija Narodne skupštine, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Miodrag Kapor.

Parastosu su prisustvovali i predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska puka/ Oružanih snaga BiH, predstavnici organizacija proisteklih iz proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata kao i politički predstavnici Srpske i lokalnih zajednica.

Parastosu je prethodila Sveta arhijerejska liturgija u Hramu Uspenja Presvete Bogorodice koju je, u prisustvu velikog broja vjernika, služio patrijarh Porfirije uz sasluženje Njegovog visokopreosveštenstva mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma, arhijereja i sveštenstva.

Nakon parastosa delegacije su položile cvijeće i odale počast žrtvama kod Spomen-krsta na groblju u Bratuncu podignutog u čast svih poginulih srpskih civila i boraca iz regije Birač.

Za brojne zločine počinjene nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču i za 3.267 srpskih žrtava, među kojima su oko polovina bili civili, niko nije odgovarao ni nakon 30 godina.

Organizatori ovog obilježavanja su Odbor Vlade Republike Srpske za obilježavanje tradicije oslobodilačkih ratova, Koordinacioni odbor za obilježavanje 30 godina srpskog stradanja regije Birač i Mitropolija dabrobosanska.

Patrijarh Porfirije: Bratunac - mesto golgote i molitve

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije poručio je danas u Bratuncu, gdje je služio parastos za 3.267 stradalih Srba u srednjem Podrinju i Birču, da je ovo mjesto svetinja, golgota srpskog naroda i tačka preispitivanja čovječanstva.

Patrijarh Porfirije je, nakon parastosa koji je služio na groblju u Bratuncu, poručio da Bog podjednako gleda na svakog čovjeka.

- Molimo se za sve žrtve i svu braću i sestre koji su stradali i ovde i drugde, jer su to duše Božije. Ovo mjesto je svetinja - mjesto molitve i najmudrije i najpriličnije bi bilo da svi kleknemo na ovom mjestu i zaćutimo - rekao je patrijarh srpski.

Njegova svetost je rekao da se u stradanjima odmjerava granica koja dijeli dobro i zlo, te napomenuo da su u ratu svi podjednako stradali i da je u njemu poraženo dostojanstvo, a nema dobitnika.

Patrijarh Porfirije: Ovo mesto je naša rana, a takvih je mnogo

- Ovo mjesto je naša rana, a takvih je mnogo - ukazao je patrijarh.

Patrijarh Porfirije je istakao da na ovom mjestu treba uputiti molitve za postradale, bez obzira na narode kojem pripadaju, jer su pred Bogom, kako je rekao, svi isti.

Njegova svetost je poručio da je jedino Gospod Bog sudija.

- Ovo je mesto koje možemo nazvati sudištem, po pravima Božijim jer, kako sudimo drugima, onako će se i nama suditi - rekao je patrijarh i naveo da postoje ljudi koji bježe od ovakvih mjesta jer žele da sude.

On je naveo da su ova stradalništva mjesta gdje, kako je rekao, rasuđujemo sami o sebi.

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije služio je danas parastos za stradale Srbe kod Spomen-krsta na bratunačkom groblju.

(RTRS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner