Početna strana > Hronika > Uz veliki broj policajaca i nekoliko destina učesnika, u centru Beograda održana peta parada "Ponos Srbije", pod sloganom "Borba još uvek traje - Pridruži se"
Hronika

Uz veliki broj policajaca i nekoliko destina učesnika, u centru Beograda održana peta parada "Ponos Srbije", pod sloganom "Borba još uvek traje - Pridruži se"

PDF Štampa El. pošta
subota, 29. jun 2019.

U Beogradu je održana peta parada "Ponos Srbije", pod sloganom "Borba još uvek traje - Pridruži se". Učesnici su prošetali centralnim gradskim ulicama, a paradi su prisustvovali ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružć i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Paradu ponosa prati veliki broj policajaca i medija, dok se u blizini nalazi i grupa ljudi koji drže transparent "Dogodine u Prizrenu" i pevaju pesme o Kosovu.

Oni su za rekli kako nemaju ništa protiv gej parade, "već kreću sa mesta gde su pre mesec dana prijavili svoj skup".

Okupljanje u Pionirskom parku proteklo je tiho i bez velike pompe, a prajd je najavljivan i kao najrelaksiraniji do sada. Uprkos tome, u krugu oko parka bio je raspoređen veliki broj pripadnika policije. Većih incidenata nije bilo, osim manje grupe koja je učesnicima dovikivala "Dogodine u Prizrenu".

U povorci centralnim gradskim ulicama, od Pionirskog parka, preko Trga Nikole Pašića, Terazija, Knez Mihajlovom ulicom do Studentskog parka, bilo je oko 100 učesnika.

Helena Vuković je na kraju prajda poručila "srećan nam prajd" i istakla da je ovo prvi put da je jedan prajd prošao kroz Knez Mihajlovu ulicu.

"Videli ste i sami koliko je puta muzika morala da se odvoji i prođe okolo. Onda zamislite kako je ljudima sa invaliditetom, koji ne mogu da normalno koriste ni ulice ni gradove ovoga grada. U ime toga, apelujemo da se naprave rampe za ljudima u kolicima kako bi mogli da uđu lakše u parkove Beograda", poručila je Vuković na kraju skupa.

Ona je još jednom ponovila zahteve ovog skupa - da se pravno regulišu istopolna partnerstva, da se depatologizuju svi transrodni identiteti u skladu sa odlukom Svetske zdravstvene organizacije, da se senzibilišu sve institucije za rad sa LGBT zajednicom i da se odnosi više sredstava za rad LGBT organizacija.

Gej-lezbejski info centar je saopštio da se parada održava povodom obeležavanja 50 godina od Stounvolske pobune, kada se 1969. godine LGBT zajednica u Njujorku pobunila protiv policijske torture.

U ranije izdatom saopštenju se navodi da će LGBTI osobe i njihovi prijatelji na paradi u centru Beograda prošetati slobodno ulicama grada, insistirajući na hitnom pravnom regulisanju istopolnih partnerstava, sistemskoj depatologizaciji trans identiteta i povećanju dostupnosti hormonske terapije, senzibilizaciji zaposlenih u javnim institucijama za rad sa LGBTI osobama i povećanju budžetskih davanja za rad LGBTI organizacija civilnog društva.

"Blic" prenosi da ove godine organizatori skreću pažnju na probleme s kojima se suočavaju osobe koje žive sa autizmom.

"Imajući u vidu da LGBT pokret ne stoji sam, već da delimo probleme i s drugim grupama koje se prepoznaju kao manjinske i koje se suočavaju s mnogobrojnim problemima, Ponosu Srbije su se prethodnih godina pridruživali i šetnju podržali: romska zajednica, žene sa iskustvom partnerskog i nasilja u porodici, osobe sa invaliditetom i osobe koje žive sa HIV-om i AIDS-om. Ove godine skrećemo pažnju na probleme s kojima se suočavaju osobe koje žive sa autizmom, kao i njihove porodice, tako da će Prajd šetnju, između ostalog, otvoriti i jedan od roditelja čije dete živi sa autizmom", navodi se u saopštenju Gej-lezbejskog info centra.

List navodi da su učešće najavili ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić i pevačica Goca Tržan.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner