субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Београду одржана "Парада поноса"; Центар града био под блокадом, полиција имала посебан штаб за "Параду"; Велики број припадника Жандармерије на улицама; Присутни Ана Брнабић, Ђорђевић, Ружић и Мали, Јелена Карлеуша "свечано отворила Параду"
Хроника

У Београду одржана "Парада поноса"; Центар града био под блокадом, полиција имала посебан штаб за "Параду"; Велики број припадника Жандармерије на улицама; Присутни Ана Брнабић, Ђорђевић, Ружић и Мали, Јелена Карлеуша "свечано отворила Параду"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. септембар 2017.

Београд је јутрос освануо са бројним припадницима полицијских снага на улицама центра града. Око 10 сати, када су први учесници Параде поноса почели да се окупљају, улице престонице су постале шареније. Заставе дугиних боја, балони, музика и око 300 учесника окупило се на Цветном тргу, одакле креће овогодишњи Прајд под слоганом "За промену". Премијерка Ана Брнабић и министри у њеној влади Зоран Ђорђевић и Бранко Ружžић, као и градоначелник Београда Синиша Мали, придружили су се учесницима. Параду је отворила почасна кума певачица Јелена Карлеуша, а затим је уследити шетња Улицом краља Милана, Теразијама, Коларчевом до Трга Републике. Представник организационог одбора Горан Милетић најавио је да ће Парада наредне године бити одржана у истој недељи између 10. и 16. септембра.

На улицама је појачано присуство униформисане полиције, као и возила и опреме Жандармерије.

14.10 - "Парада и догодине у истој недељи септембра"

Представник организационог одбора Параде поноса Горан Милетић најавио је данас да ће Парада наредне године бити одржана у истој недељи измедју 10. и 16. септембра и да очекује још већи број учесника него данас, када их је било око хиљаду.

- Позивам вас да нас следеће године буде још више, а ми ћемо се потрудити да направимо још бољи програм - рекао је Милтић.

Он је захвалио свим организацијама и удружењима као и волонтерима који су учествовали у организацији Прајда и којих је било 120.

14.00 - Ни пљусак није зауставио учеснике

Пљусак који се око 14 сати сручио на Београд растерао је велики део део учесника Параде поноса која се свакако завршила. Међутим део људи остао је на тргу, где плешу и веселе се уз музику и не обазиру се на време које се нагло покварило. Ди-џеј наставља да пушта музику на тргу.

13.45 - Завршена шетња, учесници Параде поноса стигли на Трг Републике

Колона учесника Параде поноса у Београду стигла је око 13.30 на Трг Републике, где ће им се, како је најављено, обратити представници ЛГБТ заједнице и гости Прајда. Шетња је почела на Цветном тргу, а око 1.000 људи прошло је Улицом краља Милана, Теразијама и Коларчевом улицом.

Учесници носе шарене балоне, заставе дугиних боја и играју уз музику са разгласа.

13.47 - Колона учесника Параде поноса у Београду стигла је на Трг Републике, где ће им се обратити представници ЛГБТ заједнице и гости Прајда. Учесници носе шарене балоне, заставе дугиних боја и играју уз музику са разгласа.

13:37 - Током шетње, код Игуманове палате, полиција је одмах привела једног младића који је притрчао узвикујући: "Содомија - кривични законик!". 

13:37 - Током шетње, код Игуманове палате, полиција је одмах привела једног младића који је притрчао узвикујући: "Содомија - кривични законик!". 

Десетак грађана који су протестовали против Параде поноса, полиција је раније зауставила нешто даље, код Радио Београда. Међу њима су била и два свештеника и једна калуђерица, с државним и црквеним заставама, сликом Светог Саве и транспарентом против Параде.

 13.25 - Контрамитинг код Цркве Светог Марка

Верници који организују литије за Грачаницу окупили су се код Цркве Светог Марка на контрамитингу који је организовао монах Антоније из Ваљева, који је истеран из цркве. Они кажу да чекају да се парада заврши а онда ће отићи до Трга "да га окаде".

13.20 - Ухапшен један мушкарац!

На Прајду је дошло до инцидента када је један мушкарац кренуо ка маси код Трга Николе Пашића и викао на учеснике. Њега је пресрело неколико полицајца и он је одмах приведен, јављају репортери "Блица" са лица места.

13.15 - Чедомир Јовановић на Прајду са супругом

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић на Параду поноса дошао је са супругом.

Он је, такође, на челу колоне Прајда.

13.10 - На челу колоне премијерка и званичници

Колона учесника Параде поноса у Београду, са око 1.000 људи, кренула је ка Тргу Републике, на челу са званичницима и премијерком Србије Аном Брнабић. Колона се креће иза камиона са којег се чује музика, учесници носе шарене балоне, заставе дугиних боја, а атмосфера је као на забави. На транспарентима пише "За промену" и "На Прајд се долази, на Прајд се не позива".

Поруке активиста и организатора су да би Парада требало да, између осталог, допринесе томе да се представници ЛГБТИ заједнице осећају прихваћеним, слободним и безбедним на улицама свог града, да их подстакне да се декларишу као ЛГБТИ, и да они који то још нису учинили, то признају и објасне својим породицама.

13.00 - Селфи премијерке и градоначелника са Прајда

Ана Брнабић и Синиша Мали усликали су заједнички селфи на Паради поноса.

12.50 - Карлеуша: Поносна сам што сам овде

Јелена Карлеуша је овогодишња кума Прајда и када је изашла на бину дочекана је громогласним аплаузом и врисцима. Добила је од организатора симболични тањирић на ком пише "кума није дугме".

- Јако ми је драго што сам данас са вама, веома сам поносна што сам данас овде. Ја нисам политичар и немам припремљене говоре, већ ћу вам из срца рећи шта имам. Борба за људска права је морална обавеза сваког од нас, нарочито јавних особа. Бити рођен другачији не сме да буде циљ нечијег напада. Ја сам мајка двоје деце и научила сам шта је љубав и како волети. Своју децу сам учила да ако је мајка леворука, не треба нико да је тера да пише десном руком - рекла је Јелена Карлеуша, кума Прајда.

12.45 - Формирање колоне и ишчекивање куме Прајда

Окупљенима су се обратили организатори. Очекује се долазак куме Прајда, певачице Јелене Карлеуше. Како јављају репортери "Блица" са лица места, тренутно се формира колона и диже се шарена застава.

12. 35 - Мали: Београд поштује различитости

Градоначелник Београда Синиша Мали изјавио је данас да очекује да ће Парада поноса показати да сви градјани имају једнака права.

- Мени је као градоначелнику Београда дужност и обавеза да посећујем све важне манифестације у граду и ево четврта година сам на овом догађају и мислим да је то важно за све нас. Три године уназад све је било у најбољем реду, исто ће бити и ове године, где ће Београд опет потврдити да сви његови грађани имају једнака права, погитово право на сигурну будућност. И да ћемо једном за свагда престати да правимо вест од тога да је неко другачији - рекао је Мали за "Блиц".

12.25 - Ружић: Сваке године направимо искорак ка напред

- На овај начин пропрагирамо толеранцију и чињеницу да Србија просто није хомофобично друштво и то је основни мотив Прајда. Оно што је такође важно је право на различитост, а наше друштво сваке године све више показује зрелост. Имамо и два прајда годишње, тако да мислим да је напредак могућ, без великих мера обезбеђења која су била ранијих година, још увек су потребне и због других грађана. Ово је скуп као и скупови било ког другог удружења. Мислим да сваке године правимо искорак напред и да је он видљив - рекао је министар Бранко Ружић.

12.20 - На прајд у војничком оделу

Емин (20) стигао је из Босне и Херцеговине први пут у српску престоницу и то само због Прајда. Несвакидашње, то је учинио у војничком оделу.

- Стигао сам у маскирној униформи иако нисам војно лице да бих показао да војна служба и ЛГБТ заједница могу заједно. Људи нас увек перципирају као "девојчице", као некога ко није "прави" мушкарац и моја жеља је била да то оповргнем. Код нас у Сарајеву још увек постоји јако много проблема око организације параде, а сем у Београду био сам и у Љубљани и могу рећи да је ситуација у Словенији знатно боља - рекао је Емин за "Блиц".

12.00 - Брнабић: Људи имају право да шетају, драго ми је што су Београд и Србија то показали

Премијерка је рекла да јој је јако драго што је испред Владе дошла на Параду поноса.

- То што су ту министри Ружић и Ђорђевић, као и градоначелник је први сигнал да заједно можемо више, да поштујемо различита осећања, да о томе разговарамо, да нема физичког злочина и мржње. Важно је да пошаљемо слику да је све ово Србија. Људи имају право да шетају и јако сам срећна што су Београд и Србија показали да могу - рекла је Брнабић. Она је додала да је ове године мање обезбеђења и да је што се безбедносних мера тиче сваке године боља ситуација.

11.50 - "Све је то Србија"Премијерка Србије Ана Брнабић стигла је на Прајд, вечерас иде и на утакмицу

Премијерка Србије стигла је на Параду поноса и рекла да јој је јако драго што се окупио велики број људи из медија, јер је то јако важно, као и то што су на Прајд дошли министри и градоначелник-

- Говоре мржње и физичке нападе не смемо да имамо и Влада ће то санкционисати - рекла је Брнабић, а потом је додала да ће вечерас ићи на утакмицу и пружити подршку кошаркашима.

- Све је то Србија. И прајд и спорт - рекла је она.

11.20 - Алеx Електра најавила журку

Велику журку најавила је Алеx Електра, која наступа на данашњем Прајду.

- Осећам се одлично, очекујем велику журку и да се све лепо дешава. Очекујте скакање и ломљаву - рекла је Алеx која наступа као драг квин од 2014. године.

Организатори и учесници Параде поноса почели су да се окупљају на Цветном тргу, са којег ће кренути шетња, а тај трг је окићен шареним балонима и заставама дугиних боја. На Цветном тргу постављени су и транспаренти са мотоом Параде.

12.03 - Председник скупштинског Одбора за људска и мањинска права Мехо Омеровић рекао је да ће данашња Парада поноса бити само један обичан дан у којем сви у друштву показују да поштују људска права. Додао је да је добро што ће у Паради учествовати више представника Владе Србије него што је то уобичајено.

Омеровић је рекао и да му је жао што су и данас присутне јаке безбедносне снаге. Напоменуо је да је присуствовао Паради поноса када то многи нису чинили и додао да му је жао што нема више грађана на тој манифестацији.

11.00 - Весела атмосфера, дугине боје, насмејани учесници и велики број полицајаца

- Атмосфера за долазак на Прајд се доста поправила, сада је много опустеније, људи долазе са децом, са псима, около кафици нормално раде, људи пију кафу,одлазе до маркета, улице нису толико затворене, све протице у најбољем реду. Отприлике увек дође око 2000 људи, надамо се да це се бар толико појавити и овог пута, мада наравно желели бисмо да их је и више.

Осим сто се поправила ситуација око самог Прајда, од прва параде наовамо било је и доста законодавних иницијатива, 2009. донет је и Закон о забрани дискриминације. Ова година је знацајна и због подрске високих политицких актера, премијерке Брнабић, монистара Ђорђевица и Ружића, а потврђен је и долазак Синише Малог. Јадранка Јоксимовић иако је било најава ипак неће моћи да дође, као ни Нела Кубуровић која је такође изразила жељу да дође - каже Милетић, један од организатора Прајда.

10.00 - Почело окупљање учесника

На Цветном тргу, одакле ће почети шетња, почели су да се окупљају учесници, а сам трг је окићен шареним балонима и заставама дугиних боја.

Како јавља репортер "Блица" са лица места, велики број полицајаца је у оклоним улицама и бране грађанима пролаз до Цветног трга.

9.55 - Стефановић: Очекујем нормалну атмосферу

- Безбедносну процену је радила Дирекција полиције, формиран је штаб који се тиме бави, ми смо у сталној комуникацији са свима, све тече у складу са законом и у складу са проценама које смо имали раније. Очекујем једну сасвим нормалну атмосферу - рекао је Стафановић.

9.50 - Милетић: На прајду људи из 20 земаља

Представник организационог одбора Параде поноса Горан Милетић рекао је данас агенцији Бета да ће овогодишњем Прајду присуствовати учесници из око 20 земаља, медју којима ће бити представници свих држава региона.

Он је додао да ће осим оних који су на списку гостију београдског Прајда сваке године, према њиховим информацијама, још 200 људи о свом трошку дошло да подржали Прајд.

Милетић је рекао да је задовољан тиме што је ове године знатно мање полиције и што није било инцидената пре догађаја.

9.45 - Почело затварање улица

Улица краља Милана од 9.30 затворена је за саобраћај, а за њом и Кнеза Милоша. У центру града постављају се и огромне рампе које ће спречити Београђане да се њима провозају.

9.30 - Ребић: Очекујем да Прајд протекне без проблема

Параде поноса у Београду су последње три године протекле без било каквих инцидената, а директор полиције Владимир Ребић, рекао је јутрос да очекује да и овогодишњи Прајд протекне без проблема.

- Полиција је ту да обезбеди јавни ред и мир и сигурност за грађане и верујем да ће мере које смо предузели, али и промена свести код грађана, допринети да манифестација прође без проблема - рекао је Ребић за РТС.

9.15 - Програм ће трајати до три сата

Осим што ће, због радова на Славији, шетња бити померена за пар стотина метара, више улазних пунктова ће бити једина промена, најављује Милетић.

- Цео програм ће трајати два до три сата, а где ће бити улазни пунктови знаће се наредних дана - каже.

Парада поноса одржава се у недељу у Београду, а из Владе Србије је најављено да ће у шетњи учествовати премијерка Ана Брнабић и министри Бранко Ружић и Зоран Ђорђевић. А хоће ли Прајд бити безбедан? На питање које се поставља из године у годину и полиција и организатори одговарају: нема разлога да шетња буде отказан, јер се нереди не очекују.

Парада поноса је у 21. веку четири пута била забрањена, а пет пута одржана. Да би ове године због безбедности, ЛГБТ шетња могла бити отказана - нема ни назнака.

"Мислим да безбедност више није тема, да забране више нису тема", рекао је Горан Милетић из организациног одбора Параде.

Ипак, то не значи да ће се заставе дугиних боја 2017. у Београду орити у неконтролисаним условима. Центар престонице биће под блокадом и на параду неће моћи ко како хоће. Они који желе да шетају до Цветног трга, где је старт поворке, моћи ће само преко Славије, улица тик уз Народну банку Србије, као и преко Ресавске на углу са Крунском и Призренске. Иако ће полиције и те како бити, организатори тумаче да је добро што је чувара реда сваке године све мање.

"Ја мислим да је то сада већ дошло у период када је полиција превентивно на улици, а не некако спремна да сада реагује превише активно. Напросто, то је тај начин обезбеђивања који би требао да буде", каже Милетић.

Колико ће полицајки и полицајаца дежурати током ЛГБТ шетње министар унутрашњих послова не открива. Стефановић кратко каже: ресор којим шефује има посебан штаб за Параду чија је процена, по свој прилици, да нереда бити неће.

"Све тече, рекао бих, у складу са законом и све тече у складу са оним проценама које смо имали раније. Дакле, очекујем једну нормалну атмосферу", рекао је Стефановић.

Баш каква је била у јуну када је ЛГБТ заједница без иједног инцидента прошетала центром престонице у паради коју група удружења организује као алтернативу већ традиционалном, септембарском Прајду.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер