Početna strana > Hronika > U Belgiji od 1. januara zabrana prodaje elektronskih jednokratnih uređaja za pušenje
Hronika

U Belgiji od 1. januara zabrana prodaje elektronskih jednokratnih uređaja za pušenje

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. decembar 2024.

 U Belgiji će radi zaštite mladih od 1. januara biti zabranjena prodaje elektronskih "jednokratnih" vejp-uređaja za pušenje koji se bacaju posle upotrebe jer im se ne mogu puniti baterije, a traju do pet dana kada se uređaj koristi.

Kompanija „Paf“ (Puff Bar) koja proizvodi neke od tih uređaja čija će prodaja biti zabranjena, ima širok asortiman ukusa – menta, jabuka, lubenica, Koka-kola, bombone raznih vrsta.

Zabrana je deo plana Belgije za suzbijanje pušenja i cilja Evropske unije (EU) da do 2040. godine dobije generaciju bez duvana – da duvan konzumira manje od pet odsto stanovništva.

Vejp-uređaji „Paf“ iako im je zvanični cilj odvikavanje od pušenja duvana, u šarenim pakovanjem i s ukusima slatkiša ili sokova, po mnogima predstavljaju „moguću odskočnu dasku ka tradicionalnijim duvanskim proizvodima“.

„Problem je u tome što mladi ljudi počinju da ih koriste ne znajući da sadrže nikotin, a nikotin izaziva zavisnost“, rekla je za AFP portparolka Alijanse za društvo bez duvana u Belgiji Nora Melar (Melard).

„Imamo izveštaje o mladima koji se bude noću da bi uzeli neki udisaj iz tog uređaja. To je veoma zabrinjavajuće“, rekla je ona.

Stručnjaci upozoravaju da je hronična ;konzumacija nikotina posebno štetna za mozak adolescenata.

Studija sprovedena širom Evropske unije (EU) 2023. godine pokazala je da se većina korisnika vejp-uređaja opredelila za modele čije se baterije mogu puniti i tečnost dodavati, a su „jednokratni“ uređaji najpopularniji u starosnoj grupi od 15 do 24 godine.

Ti uređaji su mali, te ih je lako sakriti, a mladi ih koriste i zato što tečnost koja isparava i koju udišu, ne unosi miris duvana u kožu i odeću i zato je roditeljima teže da ih uhvate šta rade.

Pored lakoće korišćenja i reklama koje preplavljuju društvene mreže, cena je još jedan atraktivan faktor.

Jedan „jednokratni“ uređaj košta pet ili šest evra, što je u EU upola manje od cene paklice s 20 cigareta. Međutim, neki od uređaja „Paf“ nude i do 9.000 udisaja isparenja tečnosti što je ekvivalent za 300 cigareta.

(Beta-AFP)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar