Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić: Priznajem, veliki sam rusofil
Hronika

Tomislav Nikolić: Priznajem, veliki sam rusofil

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 10. septembar 2012.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je uoči sastanka s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, sutra u Sočiju, da činjenica da je to njihov drugi susret u dva meseca znači da postoji obostrana želja da saradnja bude mnogo bolja.

Nikolić je ukazao da postoje srpska očekivanja da Rusija u ovom najtežem trenutku za Srbiju pomogne kako bi se preskočile neke barijere u praznom budžetu koje su nove vlasti nasledile.

- Moja očekivanja su velika, ogromna. Prvo, velika je čast razgovarati sa predsednikom Rusije drugi put u tri meseca - to je znak da postoji obostrana želja da mnogo bolje sarađujemo nego do sada - rekao je Nikolić u intervjuu za Prvi kanal ruske televizije.

Predsednik Srbije je istakao da očekuje otvorene razgovore.

- Ja sam već sada zadovoljan zato što znam da taj susret ne može da protekne, a da iz toga ne bude obostrane koristi, a kada ima obostrane koristi, onda ima koristi za Srbiju - rekao je on u intervjuu, koji će u Moskvi biti emitovan sutra.

Odnosi na nivou strateškog partnerstva

Nikolić je kazao da su odnosi dve zemlje u ovom trenutku “na nivou strateškog partnerstva” iako sporazum kojim bi to i zvanično bilo potvrđeno još nije potpisan.

Prema njegovim rečima, ono što je omogućeno izborom Putina za predsednika Rusije, a potom i rezultatima izbora u Srbiji jeste veoma "tesna, bliska i čvrsta, na ekonomskim motivima i prijateljstvu zasnovana saradnja između Srbije i RF".

- Mislim da je prirodno i normalno da su svi predsednici Srbije do sada imali zamisao da ostvare što bolju, čvršću saradnju sa Rusijom, ali toga nije bilo u praksi. Razlika između mene i ostalih je u tome što sve što budemo zamislili to ćemo dogovoriti a sve što dogovorimo to ćemo da ostvarimo.

Prema njegovoj oceni, već se i u poslednjih nekoliko meseci osetilo da postoji neki novi fluid u odnosima između RF i Srbije i da više taj odnos nije zasnovan samo na prizivanju prošlosti, zajedničke istorije, vere, religije, jezika, već i na interesima naroda dveju država.

Velika ljubav među narodima

- Ono što narodi pokazuju - a to je velika ljubav - državna rukovodstva ne smeju i ne treba da sprečavaju. Mi nemamo zadatak da ubeđujemo Ruse i Srbe da treba da sarađuju, izgleda da to treba ubeđivati samo rukovodstva, a narod je potpuno opredeljen. Videlo se to samo na jednoj fudbalskoj utakmici kojoj je prisustvovao Putin, videlo se i na nedavno održanom aeromitingu u Beogradu - rekao je Nikolić.

Kako je naglasio, Srbija potpuno iskreno sarađuje sa Rusijom, uverena u to da je to veliki oslonac za nju ali i u želji da ispuni druge uslove koji normalizuju odnose u samoj Srbiji, uređuju je demokratski kako bi eventualno računali na to da možemo da budemo član EU.

"Kamo sreće da mi živimo kao neka ruska gubernija"

Upitan da li ga vređa pisanje srpskih medija da odlazi u Soči da bi od Srbije napravio guberniju, Nikolić je odgovorio da teško više mogu da ga uvrede "oni koji u novinama vode neki treći krug predsedničkih izbora i pokušavaju da omalovaže sve ono što je uradio".

On je podsetio da je pre nekoliko godina, u noći kada je biran za predsednika Skupštine i kada je "palo dosta teških reči" na račun Rusije od strane njegovih oponenata rekao: "Kamo sreće da mi živimo kao neka ruska gubernija i da se tako razvijamo".

- Iz toga su izveli zaključak da bih ja Srbiju pripojio Rusiji, da ne bih poštovao Ustav Srbije, da bih pogazio suverenitet i teritorijalni integritet. Nekoliko meseci posle toga formirali su vladu i sklopili ugovor po kojem Srbija intenzivno sarađuje sa jednom ruskom gubernijom - dodao je on.

"Priznajem, veliki sam rusofil"

Nikolić je dodao da priznaje da je rusofil i da je Srbija jedino što više voli od Rusije, te da je najvažnije da je Rusija stalni član SB UN koji, kako je naveo, nikada neće prihvatiti nezavisnost KiM, što olakšava borbu Srbije.

Nikolić zamera prethodnim vlastima da nikada nisu bile iskrene ni prema Rusiji ni prema Briselu.

- Srbija nije imala dobre odnose sa Rusijom sve do 2007-2008. godine kada su došli izbori, enertgetski sporazum sa RF, zajednička kompanija NIS . Svi su otrčali u Moskvu da se slikaju sa predsednikom Putinom, da potpisuju sporazume, imali su izbore mesec dana posle toga. Pred prošle izbore su trčali u Brisel da dobiju kandidaturu za članstvo. Stalno su na nekim lažima i obmanama, nikada nisu bili iskreni ni prema Rusiji ni prema Briselu - smatra Nikolić.

- Mi neprijatelje u svetu nemamo - imamo manje i veće prijatelje. Što se tiče odnosa sa Rusijom biće potpuno otvoreni, kao što su odnosi sa EU. EU od mene nikada neće čuti neku laž - rekao je on.

Saradnja u vojnoj oblasti

Govoreći o mogućnostima za saradnju u vojnoj oblasti, Nikolić je rekao da postoje dogovori koji će biti realizovani a cilj je da "imamo zajedničke proizvode, da zajednički nastupamo na trećim tržištima", ali da je dodao da nije istina da će se srpska vojska naoružavati ruskim oružjem.

Upitan kako vidi ruski interes za ulaganja u srpsku privredu, predsednik Srbije je rekao da njemu odgovara sa Rusija ulaže u srpsku privredu, „a Rusija neka brine o svom interesu, neka objasni šta je njen interes da ulaže u Srbiju”.

O poseti Putina Srbiji, koju mediji najavljuju u decembru, Nikolić kaže da će se još razgovarati, ali da bi bilo dobro da obojica predsednika prisustvuju početku radova na izgradnju Južnog toka kroz Srbiju, što je planirano za decembar, a što je investicija vredna milijardu i 900 miliona dolara.

Nikolić je, međutim, kao netačne ocenio napise u medijima da Rusija za podršku Srbiji traži da Beograd prizna Abhaziju i Južnu Osetiju.

Kad je reč o odnosu Srbije prema Evroazijskom savezu, Nikolić je kazao da će Srbija biti u svakoj organizciji, regionalnoj, međunarodnoj u kojoj za sebe može da pronađe korist, jer, kako je naveo, tržišta Rusije i nekih država Dalekog istoka su šansa za Srbiju, ali napomenuo i da Srbija još nema dovoljno robe za to tržište.

Nikolić je istakao da uvek ima u vidu da su blagodeti civilizacije i na zapadu i da državu treba urediti tako da bude demokratska.

- Želimo da zakonodavstvo prilagodimo evropskim standardima, kako bi zemlja bila uređena kao Nemačka i pokušavamo da ostvarimo ono što sam nazivao Srbija - kuća sa dvoja vrata: jedna na istok, jedna na zapad, i jedna i druga otvorena za prijatelje.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner