Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić: Kada Kfor bude rušio barikade i gazio ljude - neka gazi i članove Vlade Srbije
Hronika

Tomislav Nikolić: Kada Kfor bude rušio barikade i gazio ljude - neka gazi i članove Vlade Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. septembar 2011.

Da sam na mestu Borisa Tadića, ušao bih istovremeno u sve izbore, pa i predsedničke, kako Srbiju ne bismo dalje mučili. Biće neprirodno da Srpska napredna stranka pobedi na parlamentarnim izborima, a da Tadić i dalje ostane da sedi u onom svom predsedništvu na Andrićevom vencu bez ikakvih poluga vlasti i možda čak bude prinuđen da podnese ostavku - poručuje u razgovoru za Danas lider naprednjaka Tomislav Nikolić, koji smatra da je vladajuća koalicija na izdisaju, da više nema legitimitet, a da će uskoro izgubiti i legalitet, te da bi zato najbolje bilo da u isto vreme budu raspisani izbori na svim nivoima.

Zar je naprednjacima toliko strana mogućnost kohabitacije s predsednikom Tadićem?

- Spreman sam na kohabitaciju s Borisom Tadićem kao predsednikom Republike ako bude spreman da poštuje Ustav Srbije. Ali, ako misli da će predsednik buduće vlade, koga odredi Narodna skupština u kojoj Srpska napredna stranka ima većinu, biti čovek poput aktuelnog premijera Mirka Cvetkovića, koji se ništa ne pita, onda se grdno vara. Naprednjaci sigurno neće Tadiću dozvoliti vanustavno ponašanje.

Kažete da vladajuća većina polagano gubi većinu?

- Ta koalicija je na izdisaju, ali se bojim da će nas mučiti još šest-sedam meseci. Tačno je da odnosi u vladajućoj koaliciji među partnerima pucaju po svim šavovima zato što su svi krenuli u izbornu kampanju. Do sada su zahtevi koalicionih partnera ispunjavani i plaćani narodnim novcem i iz javnih preduzeća. Sada, kad su na red došli zahtevi iz izbornih kampanja, pokazuje se kakav je ko i koliko vredi.

Hoće li naprednjaci pomoći vladajućoj koaliciji da usvoji zakone iz evropske agende?

- Od februara smo svi u službi toga da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU. Sve smo učinili da se ne bi reklo da mi zaustavljamo Srbiju na njenom evropskom putu. A onaj ko želi da obezbedi formalne uslove, taj neka obezbedi i donošenje zakona. Ne mislite valjda da će SNS nekoliko meseci pred izbore obezbeđivati kvorum i glasove vladajućoj koaliciji, kako bi neki zakon bio donet pod parolom da je veoma bitan zbog članstva u EU?!

Ipak, vaš koalicioni partner Nova Srbija ponudila je da omogući kvorum i podršku za izglasavanje zakona o rehabilitaciji?

- Do izbora svaka stranka, od onih koje žele da pomognu SNS da pobedi na izborima, znači i Nova Srbija, ima potpuno pravo da radi šta hoće i ima potpunu autonomiju da vodi politiku. Onog časa kada sačinimo zajednički izborni program i zajedničku izbornu listu, tada neće biti više iskakanja. Ponašaćemo se svi na isti način.

Najavili ste odlazak na Kosovo?

- Delegacija SNS, članovi Predsedništva i narodni poslanici, biće u petak, 16. septembra na Kosovu i Metohiji. Očekujemo da tamo budu i predsednik Republike i članovi Vlade Srbije, pa kada Kfor bude rušio barikade i gazio ljude - neka gazi i ministre. Ne može administracija u Beogradu da ima svoju politiku i dok joj ta politika odgovora, odgovara joj i narod, a kada narod shvati da politika na valja, ispada da ni narod ne valja.

Neprekidno pozivate predsednika Srbije da, kako kažete, podeli to breme sa vama?

- Tačno, pozivamo ga da podeli breme, ali on se boji, najviše toga što se ispostavlja da bez nas Srbija više ne može da živi. Boji se da to može da mu ugrozi neke pozicije i, čini mi se, radi jako loše. To što za sebe radi loše, baš me briga, ali u ovom času je u pitanju Srbija, koju svi treba da branimo. Predsednik Srbije treba da saopšti šta je odlučio po pitanju KiM, pa da SNS vidi da li može da podrži tu politiku.

Naredne nedelje putujete u Moskvu na kongres Jedinstvene Rusije?

- U Moskvu putujemo Milan Bačević, predsednik Izvršnog odbora SNS, i ja. Polazimo 23. septembra, a vraćamo se dva dana kasnije. Pozvani smo na kongres Jedinstvene Rusije kao politička stranka koja ima zvanični sporazum o saradnji s njima. To je veoma važan kongres na kome se utvrđuje izborna platforma Jedinstvene Rusije, kandidati za državnu Dumu, a to će, po svemu sudeći, biti i jedinstvena prilika da gledamo kako Jedinstvena Rusija bira kandidata za predsednika Ruske Federacije.

Hoćete li u Rusiju s Vojislavom Koštunicom, koji je takođe pozvan na kongres?

- I na prethodni kongres u Sankt Peterburgu nismo putovali zajedno, pa nećemo ni sada. Ne vidim ni zašto bismo išli zajedno, ali to će svakako biti dobra prilika da malo više vremena razgovaramo o svemu što se nad Srbijom nadnelo i šta bi u Srbiji trebalo menjati.

Da li će biti razgovora i o odnosima SNS i DSS?

- O nekim međusobnim odnosima ne bi trebalo da bude reči, jer osim nekih sitnih istupanja, mislim da obe stranke poštuju dogovor da ne komentarišu poteze druge stranke. Takvim ponašanjem onemogućavamo onima koji su na vlasti da među sadašnjim opozicionim strankama nađu partnera za prevaru Srbije.

O čemu ste ovih dana razgovarali s ruskim ambasadorom Aleksandrom Konuzinom?

- Razgovarali smo o saradnji dveju partija, jer je to nivo koji imamo u odnosima s Ruskom Federacijom. Razgovarali smo i o opštoj političkoj situaciji, o kosovskoj krizi, evropskom putu Srbije, mogućnosti unapređenja saradnje i o tome šta se dešava i šta bi svako od nas mogao da učini da poboljša situaciju. Situacija na Kosovu jeste delikatna i možda se približava taj prag koji Srbija ne može da pređe. O tome bi trebalo da razmišljaju i u EU. I oni bi trebalo da kažu da li su zaista spremni da sa Srbijom razgovaraju na način na koji su razgovarali sa drugim državama i na način na koji su sa Srbijom razgovarali do pre nekoliko dana.

Slažete li se sa Ivicom Dačićem da bi Rusija trebalo da se pridruži međunarodnim vojnim snagama na KiM?

- Dačić je u najgorem mogućem trenutku ušao u predizbornu kampanju, gradeći fizionomiju svoje stranke koja neće biti dokazana u koaliciji sa DS. I zaista mi je teško što gledam potpredsednika vlade i ministra unutrašnjih poslova kako se u najtežim trenucima Srbije bavi stranačkom politikom. Ivica Dačić bi trebalo da razmisli šta je radio protekle četiri godine i čime se on to kvalifikovao kao junoša i prpoša, kakvim se sada predstavlja u toj svojoj kampanji. On o Kosovu i Metohiji i članstvu u EU ne bi smeo da govori drugačije nego što radi kao potpredsednik Vlade Srbije.

Razgovarala: Mirjana R. Milenković

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner