среда, 31. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Црна Гора свесно поништава своју самосталност и прихвата све да уђе у НАТО
Хроника

Томислав Николић: Црна Гора свесно поништава своју самосталност и прихвата све да уђе у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. децембар 2015.

Црна Гора је пример да држава не треба да буде играчка и да људи који је воде не смеју тако да је третирају, изјавио је за Спутњик председник Србије Томислав Николић. Он је у новогодишњем интервјуу, који ће у целости бити емитован у суботу, рекао и да Црну Гору не треба поредити са Србијом, која има своје интересе, права и вековна пријатељства.

„Црна Гора је изабрала пут чланства у ЕУ и НАТО, али и отворене сукобе и неспоразуме са свима са којима су те организације у сукобу — значи, чланство без идентитета и самосталности“, рекао је српски председник.

Према његовим речима, за разлику од Црна Горе, Србија све време показује да није таква држава и да са њом не могу да се играју.

„Србија показује да има своје интересе, права, вековна пријатељства и да не може ни Русија да нам каже — од сада сте непријатељи ЕУ, нити ЕУ може да нам каже да нам је Русија непријатељ. Ми то нећемо“, категоричан је Николић.

Он каже и да Србију не треба упоређивати са Црном Гором, јер она свесно поништава своју самосталност у доношењу одлука и препоручује се као држава која ће прихватити све што јој буде речено како би ушла у НАТО.

Председник Србије је рекао и да не жели да се меша у унутрашње односе у Црној Гори, али је изразио забринутост за судбину српског народа и Српске православне цркве у тој земљи.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг и министар спољних послова Црне Горе Игор Лукшић

„Никако да се то реши на начин који би задовољио већину народа у Црној Гори, него се рачуна на неку тиху асимилацију, по исказивању припадности народу или одређеној цркви. Међутим, то је процес који доноси сукобе између политичара, грађана, између родова и племена“, објашњава он.

Он каже и да је имао савете за Србе у Црној Гори, али да они неке од савета нису прихватили.

„Боље је да ћутим него да понављам нешто што неће прихватити, а оно што они мисле да је најбоље, ја не могу да им предложим. Свако има право да каже шта мисли, а то право, ако другима морам да га обезбедим, себи сигурно нећу ускратити“, закључује председник.

(Спутник) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер