недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Шиб: Србија ће постати чланица ЕУ чим испуни све услове. Став Берлина о дијалогу Београда и Приштине остао исти - потребно међусобно признање. Од Србије очекујемо увођење санкција Русији
Хроника

Томас Шиб: Србија ће постати чланица ЕУ чим испуни све услове. Став Берлина о дијалогу Београда и Приштине остао исти - потребно међусобно признање. Од Србије очекујемо увођење санкција Русији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. јул 2022.

У тренутку када Србија буде испунила све постављене услове, не видим ништа што би спречило њено чланство у Европској унији, изјавио је у интервјуу ФоНету амбасадор Немачке у Србији Томас Шиб и указао да се став Берлина о дијалогу Београда и Приштине није променио и да је на крају процеса нормализације потребно међусобно признање две стране.

У овом тренутку се дијалог Србије и Косова споро, али за нас је важно да се у догледно време постигне правно обавезујући споразум о нормализацији односа, јер ће то убрзати и процес прикључења обе земље Унији

На завршетку четворогодишњег мандата у Србији, он је подсетио да је јасно успостављен оквир за преговоре Србије и Косова, који се одвијају уз подршку ЕУ и изасланика Мирослава Лајчака, и нагласио да Немачка пружа неограничену подршку том процесу.

У овом тренутку се дијалог Србије и Косова споро, али за нас је важно да се у догледно време постигне правно обавезујући споразум о нормализацији односа, јер ће то убрзати и процес прикључења обе земље Унији, нагласио је Шиб.

Нема политичке воље

Он сматра да недостаје политичка воља да се брже напредује и постигну неки резултати, али истиче да је недавно остварен известан напредак о енергетској сарадњи, мада треба видети како ће тај споразум бити и примењен.

Очекујемо да се дијалог настави и конструктивно ради на решавању проблема, нагласио Шиб и подсетио да се и немачки канцелар Олаф Шолц ангажовао у том процесу састанцима са председником Србије Александром Вучићем и премијером Косова Аљбином Куртијем.

Шиб је негирао да је став његове земље промењен по питању исхода дијалога Србије и Косова и да се од "нормализације односа дошло до међусобног признања" две стране.

Потребно је да се нормализују односи две државе, а на крају је међусобно признање, што је и канцелар Шолц јасно рекао. До тада ће бити још много посла да се уради, објаснио је Шиб.

Јасно смо рекли да од Србије очекујемо да уведе санкције Русији

Србија, као кандидат за чланство у ЕУ, требало би да се прикључи свим санкцијама и мерама које је Унија предузела. На крају крајева, одлука је Србије да ли ће и када то урадити. Ми смо јасно рекли да то од ње очекујемо

Упитан о односу Србије према руској агресији на Украјину, Шиб је најпре одговорио да је жеља свих да се "ничим изазван агресивни рат Русије против Украјине" што пре оконча и да је ЕУ, као заједница вредности, у том циљу и увела санкције Москви.

Србија, као кандидат за чланство у ЕУ, требало би да се прикључи свим санкцијама и мерама које је Унија предузела. На крају крајева, одлука је Србије да ли ће и када то урадити. Ми смо јасно рекли да то од ње очекујемо, поручио је Шиб.

Говорећи о европским интеграцијама, он је оценио да ће Србија брже напредовати ако буде напредовала у реформама које се тичу владавине права, демократизације, слободе медија, борбе против организованог криминала и корупције.

Подсећајући да напредак у овим областима анализира Европска комисија у својим годишњим извештајима, Шиб истакао да је напредак у реформи правосуђа 2021. године резултирао отварањем једног преговарачког кластера.

Од нове Владе Србије очекујемо и надамо се да ће са више елана кренути у реализацију реформи које се већ спроводе, рекао је Шиб.

Слика ЕУ у медијима веома повезана са расположењем грађана

У појединим медијима се врло критички пише о ЕУ и за нас је важно да се такав начин извештавања промени

Он жали због наратива у Србији који је веома критичан према ЕУ и сматра да би требало да буде позитивнији, имајући у виду шта све Унија ради, нуди и чини у Србији.

У појединим медијима се врло критички пише о ЕУ и за нас је важно да се такав начин извештавања промени, рекао је Шиб и напоменуо да је слика ЕУ у медијима веома повезана са расположењем грађана да подрже реформе неопходне за приближавање и чланство.

Зато смо заинтересовани за позитивну слику ЕУ у Србији, нагласио је он и истакао да ЕУ и државе чланице раде све што је у њиховој моћи да се слика битно промени набоље.

Шиб није желео да спекулисе о томе када би Србија могла да постане чланица ЕУ, објашњавајући да брзина приступања зависи највише од званичног Београда, „када се испуне свима познати услови“.

Унија је за читав регион изузетно атрактивна, постоје бројни изазови, али у тренутку када Србија испуни услове који су постављени, не видим ништа што би спречило њено чланство

Европска перспектива је отворена, а економски односи Србије и ЕУ су далеко највећи ако се упореде са везама Србије и других земаља у свету, предочио је Шиб.

Као аргумент да је процес проширења ЕУ "жив", Шиб је поменуо отварање преговора са Северном Македонијом и Албанијом, али и отварање перспективе чланства за Украјину и Молдавију, док је и Грузија заинтересована за тај процес.

Унија је за читав регион изузетно атрактивна, постоје бројни изазови, али у тренутку када Србија испуни услове који су постављени, не видим ништа што би спречило њено чланство у ЕУ, нагласио је Шиб.

Односи Немачке и Србије постали још бољи

Он је истакао да су односи Србије и Немачке веома добри и да су у време његовог мандата у Београду постали још бољи.

Како је објаснио, постоји снажна дипломатска сарадња о којој сведоче и две посете немачких канцелара протеклих 10 месеци, Ангеле Меркел и Олафа Шолца, као и именовање специјалног изасланика за регион Мануела Сарацина.

Пре четири године, немачке компаније су у Србији запошљавале 46.000 радника, а данас запошљавају њих 75.000

Пре четири године, немачке компаније су у Србији запошљавале 46.000 радника, а данас запошљавају њих 75.000, илустровао је Шиб и пренео оцену немачких фирми да су услови које им Србија нуди за инвестирање и пословање веома добри.

Према његовим речима, један од разлога јесу ниже плате радника него у Немачкој и другим земљама ЕУ, али се ради о веома добро образованим радницима, који су лојални својим предузећима.

Шиб је рекао и да су се првобитне инвестиције у аутомобилску и добављачку индустрију проширене квалитетнијим инвестицијама, које су повезане са истраживачким центрима и високошколским установама.

Како је истакао, то даје добру перспективу за даљи наставак сарадње и могућност да се грађани запошљавају у немачким предузећима и на основу тога боље зарађују.

Шиб истиче да је за њега била привилегија да заступа своју земљу у Србији, наводећи два снажна утиска која носи из Београда.

Избијање пандемије у марту 2020. године донело је висок степен нервозе у Амбасади, али је то брзо и ефикасно решено, јер је Србија, како је нагласио, успешно покренула кампању вакцинације, не само својих грађана, већ и дипломата.

Одлазим са позитивним утисцима, уверен сам да ћу убудуће понеки викенд као туриста провести у Србији

Шиб је рекао да је, међутим, тужан што реторика у региону на службеном нивоу често "склизне" у национализам и конфронтације, а мисли да то није случај са грађанима, новинарима, уметницима и невладиним организацијама међу којима се сарадња одвија добро и корисно.

То показује да су помирење и сарадња могући, али сам тај велики контраст имао прилике да приметим, рекао је он, свестан чињенице да је помирење тешко, иако доприноси целом региону.

Шиб закључује да одлази из Србије са позитивним утисцима, уверен да ће убудуће понеки викенд као туриста провести у Србији, посебно што лет од Берлина до Београда траје само сат и 30 минута.

(Фонет, Н1)

    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер