недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тадић, Пахор и Косорова договорили заједнички наступ на трећим тржиштима
Хроника

Тадић, Пахор и Косорова договорили заједнички наступ на трећим тржиштима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. април 2011.

На трилатералном састанку лидера региона, председник Србије Борис Тадић и премијери Хрватске и Словеније Јадранка Косор и Борут Пахор дали су заједничку подршку Србији у добијању стауса кандидата за ЕУ до краја године и Хрватској у завршавању преговора за чланство у Унији. Тадић и Косорова су се усагласили да се оформи заједничка радна група која ће размотрити све оптужнице које су покретала некадашња војна тужилаштва, како се случај Пурда никада више не би поновио, док је основна тачка овог састанка била договор економске платформе за заједнички наступ три државе на трећим тржиштима.

Хрватска премијерка и српски председник договорили су се, како је предвиђено, и да се интензивира заједнички рад на проналажењу несталих лица, али и томе да сви који су осумњичени за ратне злочине одговарају.

Троје лидера су одржали заједничку конференцију за штампу.

Није само интерес држава региона да се учлане у ЕУ, него да је и интерес ЕУ да државе региона постану њене чланице - рекао је Пахор.

Тужбе Хрватске и Србије пред Међународним судом правде у Хагу нису биле тема трилатерале, али је на питање новинара да ли би, у духу боље сарадње, могло да дође и до повлачења међусобних тужби, Косорова одговорила да се у Хрватској о томе није разговарало.

- Питање тужбе пред МПС је у надлежности Владе Хрватске, а Влада о томе није разговарала до сада. Сматрамо да треба испунити све услове који су прописани Споразумом о стабилизацији и придрживањуу, решити питање несталих и повратак културног блага. То је нулта тачка за Владу Хрватске - рекла је Косор.

Председник Тадић је потом поновио свој ранији став да је србија спремна да приступи разговорима о повлачењу тужби.

Најконкретнији договор постигнут током трилатерала јесте заједнички наступ индустрија три земље на трећим тржиштима. Истакнуто је да су области Грађевине и инжењерске индустрије, одбране и индустрије оружја, аутомобилске индустрије, индустрије обраде дрвета, производње хране и транспорта и комуникација области су у којима ће Србија, Хрватска и Словенија у будућности тесно сарађивати.

- Наше земље деле циљ промовисања ближе сарадње између економских ентитета, пословних асоцијација и агенција које се баве економском сарадњом у иностранству. Планирамо да радимо заједно на проналажењу могућности за коопрерацију на специфичним трећим тржиштима, као и у економским областима или конкретним пројектима од заједничког интереса - стоји у заједничкој изјави три лидера којом се одређује политички оквир за сарадњу на том пољу.

Сарадња ће се тицати пројеката и сектора где економски субијекти из наших земља могу да ускладе своје индивидуалне капацитете, интересе и настојања ка трећим тржиштима, а да се тиме не угрози конкурентност и надметање. Поменутих шест индистрија прве су области у којима ће се покренути овај вид сарадње.

- Сарадња ће се спроводити кроз размену пословних и економских инфомација које су у интересу државе или субјеката, организацију заједничких презентација или промоција на одређеном трећем тржишту (сајмови, изложбе, соецијалне промоције) и обостраном подршком специфичним пројектима дипломатских мисија наших земаља у трећим земљама. посебно ако само једна од ове три земље има такву мисију у трећој земљи - стоји у заједничкој изјаве Тадића, Косорове и Пахора.

Тадић је испред виле, која је некада била летњи двор српске династије Обреновић, најпре дочекао словеначког премијера, а потом и премијерку Хрватске. Троје лидера су се потом фотографисали у заједничком руковању. 

Након састанка троје лидера су остали на ручку у смедеревској вили "Златни брег", где им је сервирана традиционална српска трпеза.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер