Početna strana > Hronika > Svetlana Tihanovska: SAD, Britanija i Evropska unija trebalo bi da zajedničkim snagama naprave veći pritisak na Aleksandra Lukašenka
Hronika

Svetlana Tihanovska: SAD, Britanija i Evropska unija trebalo bi da zajedničkim snagama naprave veći pritisak na Aleksandra Lukašenka

PDF Štampa El. pošta
petak, 04. jun 2021.

Sjedinjene Države, Britanija i Evropska unija trebalo bi da zajedničkim snagama naprave veći pritisak na beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka i njegovu vladu, rekla je za agenciju Rojters liderka beloruske opozicije Svetlana Tihanovskaja.

Tihanovskaja je to izjavila tokom posete Varšavi uoči samita G7 u Velikoj Britaniji sledeće nedelje. Nada se da će na tom sastanku biti reči o beloruskom pitanju. Belorusija je dospela u centar pažnje kada je prošlog meseca naterala avion Rajanera na sletanje i uhapsula opozicionog novinara.

„Pritisak je snažniji kada zemlje deluju zajedno i mi zato pozivamo UK, SAD, EU i Ukrajinu. One moraju delovati zajedno kako bi njihov glas bio jači“, izjavila je Tihanovskaja.

Francuska želi da pozove Belorusiju na samit G7, ako se Britanija, zemlja domaćin, s time složi. Britanija je pak dala do znanja da ne misli da poziva druge delegacije, ali je saopštila da će Belorusija biti tema rasprave.

Tihanovskaja je kazala da nije dobila poziv na samit, ali da očekuje da će biti govora o Belorusiji.

Čelnica beloruske opozicije takođe je rekla da je uhapšeni kritičar beloruske vlade Roman Protaševič sigurno bio podvrgnut mučenju i da međunarodna zajednica ne bi trebalo da obraća pažnju na takve iznuđene izjave.

Ona se referisala na dugačak intervju kog je emitovala beloruska televizija, u kojem je bloger priznao da je organizovao proteste protiv beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka. Protasevič je u njemu takođe rekao da se divi Lukašenku. „Svi ti snimci napravljeni su pod pritiskom“, naglasila je Tihanovskaja.

Britanija, SAD i EU su nametnule sankcije i zamrzavanje imovine nekim beloruskim zvaničnicama nakon prošlogodišnjih izbora za koje opozicija smatra da su bili namešteni.

Zbog incidenta s Rajanerovim avionom, zapadne zemlje pozivaju svoje avio kompanije da izbegavaju vazdušni prostor Belorusije i poručuju da će preduzeti druge korake kao što je zabrana leta beloruskim prevoznicima.

Neke opozicione ličnosti zatražile su snažnije mere koje bi uticale na privredu Belorusije poput ograničenog uvoza minerala ili nafte iz te zemlje.

Beloruska opozicija: Protaševiča drže kao taoca, primoran je da hvali Lukašenka

Beloruska opozicija je danas saopštila da je uhapšeni beloruski opozicioni novinar Roman Protaševič bio primoran da se pojavi na video snimku na državnoj televiziji, gde je plakao i hvalio predsednika države Aleksandra Lukašenka.

U devedesetominutnom video snimku objavljenom u četvrtak, Protaševič se pokajao zbog svojih opozicionih aktivnosti i rekao da poštuje predsednika Lukašenka kao „čoveka sa petljom.“ Njegovi saradnici su besno reagovali, optuživši beloruske vlasti da su primorale Protaševiča da „ocrni sebe i da odbaci opoziciju“.

Govoreći tokom posete Poljskoj, Svetlana Tihanovska, glavni opozicioni protivkandidat Lukašenku na izborima prošlog avgusta, rekla je da su Protaševič i ostali kandidati sa video snimka iz pritvora „zasigurno mučeni i maltretirani“.

Portparolka Tihanovske Ana Krasulina je rekla da Protaševiča drže kao taoca.

„Dao je izjave pod jakim psihološkim i fizičkim pritiskom, i verovatno, pod nekim drogama. Zahtevamo momentalno puštanje Romana, koga Lukašenkov režim koristi kao igračku i instrument da ucenjuje beloruske demokratske snage“, izjavila je Krasnulina.

Protaševič je uhapšen 23. maja kada je avion sa linije Atina-Vilnjus preusmeren i prisiljen da sleti u Minsk.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner