Početna strana > Hronika > Sud u Čikagu prihvatio srpsku tužbu za „Oluju" protiv bivših američkih oficira
Hronika

Sud u Čikagu prihvatio srpsku tužbu za „Oluju" protiv bivših američkih oficira

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. septembar 2011.

Dobra vest - Federalni sud u Čikagu oglasio se nadležnima da vodi proces protiv američke vojne kompanije L-3 MPRI, koja je obučavala hrvatsku vojsku i omogućila joj nabavku oružja. U obrazloženju konstatovano da tužba ima i dubinu i ozbiljnost.

Srbi proterani iz Krajine u akciji „Oluja" od američke vojne kompanije L-3 MPRI traže odštetu od 10,4 milijarde dolara, odnosno po 25.000 za svaku od žrtava progona.

Tužbu su podneli Srbi iz Čikaga, koji terete američku kompaniju za učešće u genocidu i progonu 200.000 Srba, s obzirom na to da su njeni stručnjaci obučavali hrvatske vojnike i omogućili Hrvatskoj nabavku oružja.

Veze u Pentagonu

Sud u Čikagu obrazložio je svoju odluku na 21 stranici, a potpisao ga je sudija Ruben Kastiljo. Sud je konstatovao da tužba ima i dubinu i ozbiljnost, a navedeno je i da L-3 MPRI ima svoje filijale i poslove u državi Ilinois i okolnim mestima i u mogućnosti su da redovno dolaze na suđenja.

- Bivši američki oficiri su hrvatski komandni kadar podučavali u najnovijim trendovima u vođenju rata, a na raspolaganju su im bile i bespilotne letelice koje su mogle da izvide sve što se događa u Kninu i okolini. Hrvatska je procenila da unajmljivanjem 25 vrhunskih američkih oficira, među kojima i desetak generala, radi obuke, instruktaže i usmeravanja hrvatske vojske, istovremeno kupuje i veze u Pentagonu, u velikim američkim fabrikama oružja, veze i poznanstva u američkoj obaveštajnoj zajednici, ali i u strukturama NATO-a - navodi za Press detalje ovog ugovora vojni analitičar Miroslav Lazanski.

Kako pojašnjava, hrvatske vojnike podučavali su američki generali i admirali, koji su penzionisani tri do četiri godine ranije, u najboljoj formi i sa svim mogućim vezama u Pentagonu, CIA, DIA, NSA, Stejt departmentu...

- Tužba Srba iz SAD treba da dokaže da hrvatska vojska ne bi mogla u avgustu 1995. da izvede operaciju „Oluja" bez direktne američke podrške. Na tom putu im kao prepreka stoji zvanični stav Vašingtona da je „Oluja" bila legitimna operacija. Iako zločine protiv Srba tokom „Oluje" SAD ne poriču, i te kako poriču bilo kakvu umešanost Amerikanaca - ocenjuje naš sagovornik.

Predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji Miodrag Linta smatra da bi bilo izuzetno značajno da sud u Čikagu potvrdi da je reč o zločinačkom poduhvatu, čiji cilj nije bio uspostavljanje suvereniteta, već proterivanje Srba.

- To bi bila velika moralna i materijalna satisfakcija za sve te ljude. Ukupna odšteta od 10,4 milijarde dolara nastala je kao zahtev da 200.000 žrtava dobije 25.000 dolara i da se isplati pet milijardi dolara kamate od pet odsto godišnje. Advokatima bi pripala trećina odštete - kaže Linta.

Moguća i nagodba

Svu potrebnu pomoć krajiškim Srbima koji su podigli tužbu pružio je dokumentaciono-informacioni centar „Veritas", čiji predsednik Savo Štrbac kaže da je sud ostavio strankama vreme za nagodbu do 27. septembra ove godine, kada će se održati prvo ročište.

- Ukoliko ne bude dogovora, uslediće veliki spor. A ako dođe do nagodbe, što nije isključeno, to bi značilo isplatu manje odštete od tražene. Advokati smatraju da će uspeti ili u nagodbi ili u presudi. Kako su me obavestili, pred Federalnim sudom u Čikagu već se vodi jedan spor protiv L-3 MPRI, koji je u završnoj fazi i kompanija će ga verovatno izgubiti - kaže Štrbac.

On pojašnjava da će od novca koji očekuju izbegli Srbi iz Krajine biti napravljen fond.

- Mnogi će morati da dokažu koga su izgubili tokom rata, šta im je uništeno od nekretnina... i to dokazivanje neće biti nimalo lako. Ipak, u prvom planu ovde je, iako obeštećene nije zanemarivao, istina o ratu. A to bi onda uticalo na mnoge stvari u srpsko-hrvatskim odnosima - procenjuje Štrbac.

Tim advokata

Srpsku tužbu pred Federalnim sudom u Čikagu zastupa četvoročlani advokatski tim. U njemu su specijalisti za ovakve sporove Entoni D'Amato, Robert Pavič, Ivan Ostojić i Kevin Rodžers.

(Pres)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner