среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Суд у Чикагу прихватио српску тужбу за „Олују" против бивших америчких официра
Хроника

Суд у Чикагу прихватио српску тужбу за „Олују" против бивших америчких официра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. септембар 2011.

Добра вест - Федерални суд у Чикагу огласио се надлежнима да води процес против америчке војне компаније Л-3 МПРИ, која је обучавала хрватску војску и омогућила јој набавку оружја. У образложењу констатовано да тужба има и дубину и озбиљност.

Срби протерани из Крајине у акцији „Олуја" од америчке војне компаније Л-3 МПРИ траже одштету од 10,4 милијарде долара, односно по 25.000 за сваку од жртава прогона.

Тужбу су поднели Срби из Чикага, који терете америчку компанију за учешће у геноциду и прогону 200.000 Срба, с обзиром на то да су њени стручњаци обучавали хрватске војнике и омогућили Хрватској набавку оружја.

Везе у Пентагону

Суд у Чикагу образложио је своју одлуку на 21 страници, а потписао га је судија Рубен Кастиљо. Суд је констатовао да тужба има и дубину и озбиљност, а наведено је и да Л-3 МПРИ има своје филијале и послове у држави Илиноис и околним местима и у могућности су да редовно долазе на суђења.

- Бивши амерички официри су хрватски командни кадар подучавали у најновијим трендовима у вођењу рата, а на располагању су им биле и беспилотне летелице које су могле да извиде све што се догађа у Книну и околини. Хрватска је проценила да унајмљивањем 25 врхунских америчких официра, међу којима и десетак генерала, ради обуке, инструктаже и усмеравања хрватске војске, истовремено купује и везе у Пентагону, у великим америчким фабрикама оружја, везе и познанства у америчкој обавештајној заједници, али и у структурама НАТО-а - наводи за Пресс детаље овог уговора војни аналитичар Мирослав Лазански.

Како појашњава, хрватске војнике подучавали су амерички генерали и адмирали, који су пензионисани три до четири године раније, у најбољој форми и са свим могућим везама у Пентагону, ЦИА, ДИА, НСА, Стејт департменту...

- Тужба Срба из САД треба да докаже да хрватска војска не би могла у августу 1995. да изведе операцију „Олуја" без директне америчке подршке. На том путу им као препрека стоји званични став Вашингтона да је „Олуја" била легитимна операција. Иако злочине против Срба током „Олује" САД не поричу, и те како поричу било какву умешаност Американаца - оцењује наш саговорник.

Председник Коалиције удружења избеглица у Србији Миодраг Линта сматра да би било изузетно значајно да суд у Чикагу потврди да је реч о злочиначком подухвату, чији циљ није био успостављање суверенитета, већ протеривање Срба.

- То би била велика морална и материјална сатисфакција за све те људе. Укупна одштета од 10,4 милијарде долара настала је као захтев да 200.000 жртава добије 25.000 долара и да се исплати пет милијарди долара камате од пет одсто годишње. Адвокатима би припала трећина одштете - каже Линта.

Могућа и нагодба

Сву потребну помоћ крајишким Србима који су подигли тужбу пружио је документационо-информациони центар „Веритас", чији председник Саво Штрбац каже да је суд оставио странкама време за нагодбу до 27. септембра ове године, када ће се одржати прво рочиште.

- Уколико не буде договора, уследиће велики спор. А ако дође до нагодбе, што није искључено, то би значило исплату мање одштете од тражене. Адвокати сматрају да ће успети или у нагодби или у пресуди. Како су ме обавестили, пред Федералним судом у Чикагу већ се води један спор против Л-3 МПРИ, који је у завршној фази и компанија ће га вероватно изгубити - каже Штрбац.

Он појашњава да ће од новца који очекују избегли Срби из Крајине бити направљен фонд.

- Многи ће морати да докажу кога су изгубили током рата, шта им је уништено од некретнина... и то доказивање неће бити нимало лако. Ипак, у првом плану овде је, иако обештећене није занемаривао, истина о рату. А то би онда утицало на многе ствари у српско-хрватским односима - процењује Штрбац.

Тим адвоката

Српску тужбу пред Федералним судом у Чикагу заступа четворочлани адвокатски тим. У њему су специјалисти за овакве спорове Ентони Д'Амато, Роберт Павич, Иван Остојић и Кевин Роџерс.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер