Početna strana > Hronika > Struja od 1. avgusta skuplja za 12 odsto
Hronika

Struja od 1. avgusta skuplja za 12 odsto

PDF Štampa El. pošta
subota, 01. avgust 2015.

U Srbiji od danas struja skuplja za 12 odsto. Prosečan mesečni rač za struju od oko 2.500 dinara, nakon ovog poskupljenja, građani će plaćati za oko 300 dinara više.

Od 12 procenta povrećanja cene struje, 4,5 odsto ide EPS-u dok 7,5 odsto ide u državnu kasu na osnovu akcize na struju koja važi takođe od danas.

Prosečna cena - kilovat sata struje sa dažbinama pre poskupljenja bila je 6,5 dinara, a sada će u proseku koštati oko 7,28 dinara.

Analize pokazuju da će dosadašnja prosečni mesečni račun od 2.500 biti uvećan za oko 300 dinara.

Visinu računa diktira potrošnja, odnosno koliko struje trošimo u zelenoj jeftinoj tarifi, plavoj ili crvenoj zoni koja je najskuplja.

Do poskupljenja struje je došlo posle dogovora Vlade Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda, kojim je predviđeno da je to neophodno da bi cena tog energenta u narednom periodu dostigla tržišni nivo.

EPS je ranije saopštio da će i pored najnovijeg poskupljenja, cena električne energije za domaćinstva u Srbiji i dalje biti najniža u regionu i Evropi.

Naplata je povećna, kažu u "EPS Snabdevanju", jer ne dozvoljavaju gomilanje dugova. Radovan Stanić iz "EPS Snabdevanja" kaže za RTS da je ukupan procenat naplate oko 95 odsto. Svim kupcima koje svoje obaveze ne izmire na vreme, ako je njihov dug veći od 5.000 dinara, šalju se upozorenja pred obustavu električne energije.

Stanić kaže da za kupce iz kategorije domaćinstva rok za izmirenje obaveza je 30 dana, a za male preduzetnike i privredu 15 dana od dobijanja upozorenja.

"EPS Snabdevanje se u tom delu ponaša u skladu sa zakonskim normanma, Zakonom o zaštiti potrošača i zakonom o energetici", rekao je Stanić.

(RTS)

Struja od 1. avgusta skuplja za 12 odsto

NOVI SAD - Struja će od sutra biti skuplja za 12 odsto, ali to za sada neće pokrenuti novi talas poskupljenja, poručuju proizvođači, jer će cena struje za industriju ostati nepromenjena. Građanima, međutim, to ne znači mnogo, jer ih, kako kažu, svako poskupljenje, bez obzira na to koliko je, gura u nove dugove.

Prvi računi za struju po većoj tarifi stići će već u septembru, a kako je ranije najavljeno, prosečan račun od oko 2.500 dinara, biće veći za 300 dinara. Nova poskupljenja, kažu stručnjaci, najviše će uticati na ionako slabu kupovnu moć građana, pa će se kupovina preseliti na pijace.

"Ali to je sivo tržište, ne plaća se PDV, budžet se ne puni, tako da se ljudi snalaze, pa s jedne strane, koliko zaradimo i koliko napunimo budžet s povećanje struje, toliko ćemo verovatno i izgubiti kroz manji PDV i selidbom prometa iz marketa na pijace", smatra ekonomista Aleksandar Vasiljević.

Istraživanja pokazuju da građani Srbije za mesečne račune izdvajaju oko 18.000 dinara. U taj zbir, osim komunalnih troškova, ulaze i računi za telefone, kablovsku i internet.

Da bi izmirili samo osnovne troškove, pokazuje statistika, građani moraju da rade 68 sati mesečno. Međutim, ta statistika u obzir uzima prosečnu platu, a kako većina građana ne dosegne ni statistički prosek, oni moraju da rade i mnogo više kako bi platili režije. VOX

Kilovat sat struje za domaćinstva će od avgusta iznositi 6.148 dinara, dok će cena industrijske struje ostati 5.854 dinara po kilovat satu.

(RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner