уторак, 07. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратфор: САД су препустиле проблем Косова Европи
Хроника

Стратфор: САД су препустиле проблем Косова Европи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јул 2011.

Последње одлуке косовских власти не би требало тумачити као неку врсту конспирације, већ као могућу самосталну одлуку Приштине, у циљу вршења суверенитета на целој својој територији“, сматра аналитичар „Стратфора“. Идеја да САД могу бити те које су дале „зелено светло“ косовским властима за спровођење одлуке о ембаргу на увоз робе из Србије, представља само спекулацију која није заснована на тренутном стању ствари, сматрају у америчкој геополитичкој агенцији „Стратфор“.

Са једне стране Вашингтон се већ „одјавио“ са Балкана препустивши ЕУ решавање конкретних питања на терену, док је, са друге стране, још једна конфликт последње што треба Америци, растрзаној како широм света тако и домаћом економском кризом. САД подржавају независност Косова и званичници Стејт департмента ће увек поновити своју подршку Приштини, али поред такве реторике, само присуство САД на терену није упадљиво, ни у инвестицијама, нити у људству.

Ту је војна база Бондстил и Београд, док има трупа САД на терену, неће бити претња интегритету Косова. Али Америка је на терену ствари потпуно предала ЕУ, а став да САД ’микроуправјају’ косовским акцијама заправо је неразумевање“, оцењује за Дојче веле Марко Папић, аналитичар „Стратфора“.

САД не поткопавају мировни процес... За Папића је „потпуно неизненађујуће“ да је Приштина урадила нешто врло самостално и да у питању није никаква „конспирација“. Косово је од САД и већине ЕУ земаља добило оно што је желело, признање независности и сада жели да врши тај свој суверенитет на целој територији, каже Папић.

„Може бити да је у питању необазривост некога од америчког дипломатског особља које је схватило да у питању није „велика ствар“ када су и можда били питани од стране косовских званичника, али то су све спекулације. САД немају стратегију којом би поткопавале мировни процес између Србије и Косова“, сматра аналитичар „Стратфора“.

У „Стратфору“ кажу да су САД сада превасходно притиснуте домаћим проблемима и презаузете другим дешавањима у свету, тако да у Стејт департменту постоји тек неколико званичника који се баве Косовом у овом тренутку. И поред званичног става САД и ЕУ о заједничком наступу када је Балкан у питању, Папић каже да ту има размимоилажења, али да су Американци Европљанима оставили да решавају детаље. „САД желе да ЕУ буде на челу мисије на Косову, да води процес дијалога Београда и Приштине и не желе да се мешају у то. Али, заправо они не раде ништа ни да би извршили притисак на Приштину, а при том, Приштина дефинитивно више слуша САД него Европу“, закључује Папић.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер