петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Вордсворт: Српска кандидатура за ЕУ тек после одмрзавања ССП-а
Хроника

Стивен Вордсворт: Српска кандидатура за ЕУ тек после одмрзавања ССП-а

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. септембар 2009.

Подношење кандидатуре за чланство у ЕУ неће резултирати успехом, уколико претходно не буде одблокирана примена Споразума о стабилизацији и придруживању, упозорио британски амбасадор Стивен Вордсворт.

Британски амбасадор у Београду Стивен Вордсворт изјавио је да подношење захтева Србије за добијање статуса кандидата за пријем у Европску унију неће резултирати успехом, уколико претходно не буде одблокирана примена Споразума о стабилизацији и придруживању.

"У Савету министара се гласа о захтеву, пре него што се проследи Европској комисији на разматрање, а гласање у Савету мора да буде обављено консензусом, и уколико једна или више земаља не подржи, постоји ризик одбијања", рекао је Вордсворт на панел дискусији у оквиру летње школе за демократију.

"Ми делимо циљ који има Србија и разумемо фрустрацију због тога што је процес заустављен, али подношење кандидатуре за чланство једноставно неће успети", додао је британски амбасадор.

Вордсворт је указао да процес евроинтеграција има своје фазе и поручио властима у Србији да "иду корак по корак" у испуњењу тог циља.

Извршни директор Београдског фонда за демократију Иван Вејвода сматра да Србија треба до краја године да поднесе кандидатуру, изразивши оптимизам поводом даљег напредовања на путу ка ЕУ.

Вејвода је оценио да је Србија имала тешку годину с обзиром на многобројне изазове, пре свега оне након једнострано проглашене независности Косова али, како је навео, у региону је избегнут "најгори сценарио" после тог потеза привремених власти у Приштини.

Према мишљењу Спироса Економидиса, заменика директора Хеленске опсерваторије са Лондонске школе економије и политичких наука, ЕУ је ставила до знања да регион Западног Балкана има перспективу, али да "нема јасних гаранција" да ће земље региона, кад прођу све фазе, и бити примљене у Унију.

Говорећи о укидању виза за грађане Србије, Македоније и Црне Горе, за путовање у земље шенгена од 1. јануара 2010, амбасадор Велике Британије Вордсворт рекао је да није реално очекивати да Британија, која није у зони шенгена, одлучује о евентуалном безвизном режиму за грађане Србије пре 2011. године.

Вордсворт је објаснио да британске власти на сваке четири године раде процену о ризицима миграције за сваку земљу и да је то последњи пут учињено 2007. године, када је закључено да са Србијом не може да буде успостављен безвизни режим, између осталог, и због непостојања биометријских пасоша.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер