субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Мајер: Посета Медведева Београду знак ширења руског утицаја на Балкану
Хроника

Стивен Мајер: Посета Медведева Београду знак ширења руског утицаја на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. октобар 2009.

ВАШИНГТОН – Недавна посета руског председника Дмитрија Медведева Београду симобличан је знак ширења руског утицаја на Балкану, који има две главне компоненте - економску и политичку, оценио је амерички стручњак за Балкан Стивен Мајер.

Мајер, професор политичких наука на америчком Националном универзитету за одбрану је за Глас Америке, указао да се, супротно периоду председниковања Бориса Јељцина, Русија поново третира са уважавањем и као једна од водећих светских сила.

„Балканске земље то уочавају и поред веза и интререса са западом, увиђају да могу да имају корисне и профитабилне везе са Русијом - трговинске, политичке, па и војне”, рекао је Мајер.

Један од примера који то илуструје, по Мајеру је и гасовод „Јужни ток”, који ће пролазити кроз балкански регион, укључујући Србију, од чега ће та земља имати велике користи.

Коментаришући преговоре у ситуацији у Босни и Херцеговини који су се протеклих недеља одвијали у Бутмиру, крај Сарајева, Мајер је оценио да би Европска унија (ЕУ) и Сједињене Америчке Државе требало да имају нови приступ јер лидери у БиХ више нису склони беспоговорном прихватању предлога међународне заједнице.

„Лидери етничких група у БиХ би, по мом мишљењу, требало да организују референдуме, а затим сами међуусобно преговарају о структури своје државе без уплитања међународне заједнице”, закључио је Мајер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер