уторак, 07. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Лене: Регионална аутономија за север Косова
Хроника

Штефан Лене: Регионална аутономија за север Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. март 2012.

БРИСЕЛ - Европска унија мора да покрене много амбициозније разговоре Београда и Приштине, као и представника северног Косова, с циљем да се регионалном аутономијом за север превазиђе подела између севера и других делова Косова, оценила је фондација "Карнеги Европа", у анализи објављеној у Бриселу.

Творац извештаја Штефан Лене, ранији дугогодишњи главни опуномоћеник за Балкан бившег високог званичника ЕУ Хавијера Солане, наглашава да резултат оваквих тројних преговора мора бити да се "успостави целовит оквир за сарадњу, укључујући уговорне споразуме и дипломатска заступништва, којим се задржавају различити правни ставови страна око статуса и који је уобличен по узору на немачко-немачки споразум из 1972. године".

Лене наводи да треба да "обезбедити међународне гаранције за српске православне манастире" на Косову.

"Европска унија мора тај процес покренути именовањем изасланика на високом нивоу који би водио преговоре о томе", пише у анализи "Карнеги Европе".

То би, сматра аутор, требало да доведе до "престанка противљења Србије уласку Косова у чланство међународних организација и даљим признавањима (независности)".

Лене истиче да је план од четири тачке српског председника Бориса Тадића за Косово наишао на велико занимање.

"Најзанимљивији део те иницијативе - због чега су западни званичници на њу већином реаговали повољно, јесте то да се њоме напушта појам поделе, а та порука с највишег нивоа може фактички представљати нови крупан почетак", сматра аналитичар "Карнеги Европе".

Он додаје да је "у сржи тог предлога замисао стварања региона Северно Косово", а српски саговорници су порекли да је намера да се створи нова Република Српска.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер