понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Српска листа“ са Џефријем Ховенијером: Тражимо да се САД додатно ангажују како би се заштитила права српског народа и поштовали потписани споразуми, којима се гарантују њихова права
Хроника

„Српска листа“ са Џефријем Ховенијером: Тражимо да се САД додатно ангажују како би се заштитила права српског народа и поштовали потписани споразуми, којима се гарантују њихова права

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. септембар 2024.

Председник Српске листе Златан Елек састао се у Приштини са амбасадором САД Џефријем Ховенијером. На састанку се, како су саопштили из СЛ, разговарало о положају српског народа на Косову, преноси КоССев.

Састанку су присуствовали и Игор Симић и Драгиша Миловић, преноси КоССев.

Они су америчком амбасадору још једном указали на „изузетно тежак положај српског народа“, као и колико су „једнострани потези“ Приштине довели народ, како су казали у „најтежу позицију“.

„Представници Српске листе су указали на изузетно тежак положај српског народа и указали колико су једнострани потези режима у Приштини уназадили међуетничке односе а српски народ довели у најтежу позицију од 1999. године“, наводи се у саопштењу.

Од Ховенијера су затражили да се Сједињене Америчке Државе додатно ангажују како би се заштитила права српског народа, спречили једнострани потези и поштовали потписани споразуми којима се гарантују права српског народа, наводе.

Састанци и у претходном периоду

Српска листа се прошлог месеца и недеља обраћала међународној заједници, како би указала на тежак положај Срба. Ови састанци одржани су након што су припадници Косовске полиције региона Север, уз асистенцију специјалне полиције и осталих безбедносних косовских структура, ушли у преостале објекте Републике Србије на Северу, превасходно, општинске службе и администрацију.

Уследио је низ састанака, како са амбасадорима земаља Квинте, замеником команданта КФОР-а, тако и са шефицом УНМИК Каролин Зијаде.

Указали су им на, како су тада истакли, потребу хитне акције међународних представника, али и на потребу: „Повратка на пређашње стање и спречавање нових једностраних потеза у режији Аљбина Куртија којима се протерују Срби са Косова и Метохије“, што је, као захтев, убрзо потврдио и Александар Вучић, представљајући као захтев на повратак „Статус Qуо Анте“.

Захтевали су и веће присуство снага КФОР на Северу Косова.

Саговорницима су указали на то шта је све утицала акција затварања српских институција, пре свега како она утиче на народ.

Кажу да су им представници Квинте тада и лично казали – „да они ни на који начин нису подржали једнострану акцију (затварање српских општина на Северу) косовских институција“.

КФОР је након састанка са Српском листом поручио да су њихови припадници добро постављени да се баве свим релевантним безбедносним дешавањима.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер