недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија са Русијом и Кином гласала против резолуције Генералне скупштине УН којом се од Русије тражи да што пре прекине „привремену окупацију“ Крима, за резолуцију гласале 63 земље, 17 је било против, а 62 уздржане
Хроника

Србија са Русијом и Кином гласала против резолуције Генералне скупштине УН којом се од Русије тражи да што пре прекине „привремену окупацију“ Крима, за резолуцију гласале 63 земље, 17 је било против, а 62 уздржане

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. децембар 2020.

 Србија је гласала против резолуције Генералне скупштине Уједињених нација (УН) којом се од Русије тражи да што пре прекине „привремену окупацију“ Крима, украјинског полуострва које је припојила 2014. 

За усвајање резолуције која се односи се на милитаризацију Крима, Севастопоља и делова Црног и Азовског мора, гласале су 63 земље, 17 је било против, док су 62 земље биле уздржане.

Према подацима са сајта УН, резолуцију су, измедју осталих, подржале Сједињене Државе, Велика Британија, Немачка и Француска.

Осим Србије, против су гласале и Русија, Кина, Куба, Северна Кореја, Белорусија, Јерменија, Киргистан, Иран, Сирија…

Све бивше југословенске републике подржале су резолуцију, осим Босне и Херцеговине (БиХ) која је била уздржана.

Резолуцију су подржале и Мађарска, Румунија, Бугарска, Албанија и Грчка.

У резолуцији усвојеној 7. децембра позива се „Русија као окупирајућа сила да одмах, потпуно и безусловно повуче своје војне снаге са Крима и без одуговлачења прекине своју привремену окупацију украјинске територије“.

Такође, званична Москва се позива да одмах прекине са „даљом дестабилизацијом Крима пребацивањем развијених система оружја, авиона и ракета са нуклеарним капацитетом, оружја, муниције и војног особља ка територији Украјине“.

Резолуција није обавезујућа, али има политичку тежину, а предложило ју  је 40 земаља, медју којима су Велика Британија, Француска, Немачка,  САД, Аустралија, Канада и Турска.

У сукобу проруских бораца и украјинских трупа погинуло је више од 13.000 људи од 2014. године, када је Русија припојила Крим и када су се проруске снаге на истоку Украјине побуниле против Кијева.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер